Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Guide
Speltips

Luktar revansch för de Minaur

Tennis - ATP

Händelse Spelförslag Odds Matchstart
Alex de Minaur - Lorenzo Musetti Alex de Minaur vinner matchen 1,72 30. april 2025 22:00
Speltips
Spelförslag Alex de Minaur vinner matchen
Odds 1,72
Matchstart 30. april 2025 22:00
Alex de Minaur - Lorenzo Musetti
Till spelbolag Bethard – Betting, odds, bonus & recension 1,72
Minsta insättning 100 kr. Maxbonus är 500 kr. Insättning och bonus måste omsättas femton 15 gånger med minsta odds 1,90. Omsättning ska ske inom 60 dagar. Ytterligare villkor och krav: Vi hänvisar till Bethard för T&C i sin helhet gällande detta erbjudande. 18+, gäller nya kunder. Spela ansvarsfullt, Stodlinjen.se, Spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor.

Mycket intressant match ikväll från Madrid och jag tycker det luktar revansch för Alex de Minaur hela vägen.

Spelarna möttes i Monte Carlo för ett par veckor sen.

Musetti vann då efter en vändning där jag kan tänka mig att de Minaur fortfarande undrar vad som hände. Han var totalt överlägsen, för överlägsen, i ett drygt set. Sen kom Musetti igång, och de Minaur blev överraskad. De Minaur presterade inte under matchens andra halva och Musetti vann till slut knappt.

Lita på att de Minaur kommer vara på tårna här med tanke på den matchen.

Det är grus, absolut. Musetti är inte mycket sämre än de Minaur, absolut inte.

Fokus hela vägen nu för de Minaur

Men jag minns hur det såg ut i början av matchen i Monte Carlo och de Minaur hade då väldigt bra koll på Musetti.

Jag tror det blir något liknande nu. Matchen kommer spelas på de Minaurs villkor och den här gången tror jag att han bara vinner.

Mindre tunga förhållandens här än i Monte Carlo också. Klart plus för de Minaur.

David Thorstensson
Skribent

David Thorstensson

Om David Thorstensson

David Thorstensson heter jag och jag har i stora drag ägnat mig åt att skriva om sport och spel under hela mitt vuxna liv. Med korta utflykter till annat, men men kommer allt som oftast tillbaka till att sport är det enda som är tillräckligt roligt.

Jag skriver normalt de allra flesta införtexter på TVmatchen, jag skriver Sveriges största blogg om tennis, också på TVmatchen. Och numera också, en hel del speltips på den här sajten.

Vilka sporter är jag då bäst på?

Tennis är ju svårt att komma runt, men jag ser garanterat fler fotbollsmatcher på en vecka än jag ser tennismatcher och som den sportälskare jag är, det finns nog ingen som slår mig på fingrarna när det gäller att se sport och olika sporter. Så jodå, det kommer dyka upp alla möjliga sporter från mina tangenter när jag tycker det finns något spelvärt.