Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Guide

Inför Torino – Milan på tv ikväll: Milan går för att ta över serieledningen

Inför Torino – Milan på tv ikväll: Milan går för att ta över serieledningen

Torino – Milan på tv ikväll där Milan skulle kunna ta över serieledningen från Napoli. Matchen spelas på Stadio Olimpico Grande Torino och startar 20:45.

EtikettVärde
MatchTorino – Milan
Datum8 december
Tid20:45
ArenaStadio Olimpico Grande Torino
PlatsTurin, Italien
LigaSerie A
TV-kanalTV4 Fotboll
StreamTV4 Play

Så ser du Torino – Milan på tv

TV4 Play har rättigheterna till Serie A och för att se kvällens match krävs ett konto där sport ingår. Just nu finns ett erbjudande där man kan få TV4 Play Fotboll för halva priset i en månad.

Starta ditt konto hos TV4 Play

  1. Besök tv4play.se
  2. Välj ditt paket – kontrollera så Serie A ingår
  3. Ladda ner appen och börja titta.

Inför Torino – Milan

Milan reser till Turin med möjlighet att ta över serieledningen. Laget ligger trea men står på samma målskillnad som Napoli, och med en match mindre spelad kan man kliva förbi både dem och Inter om resultatet går vägen. Säsongen är ännu inte halvvägs, men tabellen är ovanligt tät i toppen och Milan är ett av lagen som tydligt har positionerat sig för att utmana om Scudetton.

Torino befinner sig längre ner på tabellen, på trettonde plats, och formen är svag med fem raka matcher utan seger. Avståndet neråt är fortfarande hanterbart, men marginalen är liten. I den väntade startelvan finns Che Adams, som kommer från en lång Premier League-period i Southampton och som dessutom är en del av det skotska landslag som nyligen kvalificerade sig till VM.

Milan har ett i grunden bra skadeläge men får klara sig utan anfallaren Santiago Gimenez. Christian Pulisic är dessutom ett frågetecken på grund av sjukdom efter att ha missat förra matchen med en muskelskada. Tränaren Massimiliano Allegri har samtidigt en avstängning att hantera. Trots frånvaron har laget visat att man kan skapa tryck framåt där Rafael Leão och Pulisic har varit produktiva när Gimenez saknats.

Luka Modrić fortsätter vara en central punkt i laget. Värvningen av den 40-årige mittfältaren har hittills överträffat förväntningarna, både sett till spelminuter och betydelse. Hans stabila insatser har varit avgörande i Milans starka period där laget har hållit sig obesegrat under en längre tid och presterat jämnt över flera matcher.

Torino har haft svårare att få offensiven att lyfta, men Duván Zapata är en spelare att hålla ögonen på. Han har ett starkt facit mot Milan historiskt och har gjort mål i sina två senaste Serie A-matcher mot just detta motstånd. För Milan är Rafael Leão fortsatt ett nyckelnamn efter en period med hög frekvens av mål och avslut på mål.

Milan går in som tydlig favorit baserat på formkurva, tabelläge och stabilitet över säsongen, men Torino har tidigare lyckats störa dem och vann det senaste mötet mellan lagen. Samtidigt talar de senaste veckornas prestationer för att Milan har en betydligt högre nivå och större jämnhet i sitt spel inför kvällens match.

Torino
3-5-2
AC Milan
3-5-2
81
F. Israel
61
A. Tameze
13
G. Maripan
23
S. Coco
16
M. Pedersen
22
C. Casadei
32
K. Asllani
10
N. Vlasic
20
V. Lazaro
26
C. Ngonge
19
C. Adams
16
M. Maignan
23
F. Tomori
46
M. Gabbia
31
S. Pavlovic
56
A. Saelemaekers
4
S. Ricci
14
L. Modric
12
A. Rabiot
33
D. Bartesaghi
11
C. Pulisic
10
R. Leao

Boostade odds från Frank & Fred

Frank & Fred erbjuder i vanlig ordning boostade odds på stora matcher och här kommer ett urval av dessa.

Läs vår recension av Frank & Fred.

KategoriSpelBoostat oddsTidigare odds
Mål i båda halvlekarna – AC MilanJa3.002.75
Skott på mål – Cesare CasadeiÖver 0.52.752.54
Målskytt – Emanuele SalaSista målskytt7.406.50
Loading odds data…

Vill du testa ett nytt spelbolag? Vi samlar alla bra oddsbonusar här på TVmatchen.

David Thorstensson
Skribent

David Thorstensson

OM David Thorstensson

David Thorstensson heter jag och jag har i stora drag ägnat mig åt att skriva om sport och spel under hela mitt vuxna liv. Med korta utflykter till annat, men men kommer allt som oftast tillbaka till att sport är det enda som är tillräckligt roligt.

Jag skriver normalt de allra flesta införtexter på TVmatchen, jag skriver Sveriges största blogg om tennis, också på TVmatchen. Och numera också, en hel del speltips på den här sajten.

Vilka sporter är jag då bäst på?

Tennis är ju svårt att komma runt, men jag ser garanterat fler fotbollsmatcher på en vecka än jag ser tennismatcher och som den sportälskare jag är, det finns nog ingen som slår mig på fingrarna när det gäller att se sport och olika sporter. Så jodå, det kommer dyka upp alla möjliga sporter från mina tangenter när jag tycker det finns något spelvärt.