Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Guide
Speltips

Tuff lina för Djokovic att knäcka

Tennis - Franska Öppna

Händelse Spelförslag Odds Matchstart
Jannik Sinner - Novak Djokovic 2 (Under 16.5 game) 1,98 6. June 2025 19:00
Speltips
Spelförslag 2 (Under 16.5 game)
Odds 1,98
Matchstart 6. June 2025 19:00
Jannik Sinner - Novak Djokovic
Till bookmaker BetMGM – Betting, odds, bonus & recension 1,98
100% matchat gratisspel upp till 1 500 kr i bettingbonus. Minsta insättning 100 kr. Odds på minst 1.80, gäller både för singelspel och kombinationsspel. Envägsspel eller systemspel är ej giltiga. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Ytterligare villkor och krav: Vi hänvisar till BetMGM för T&C i sin helhet gällande detta erbjudande. 18+, gäller nya kunder. Spela ansvarsfullt, Stodlinjen.se, Spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor.

Fredagens semifinal i Franska Öppna mellan Novak Djokovic och världsettan Jannik Sinner är en högintressant kraftmätning mellan en legendar och en spelare som är på väg att ta över tronen på riktigt. Men mycket tyder på att Nole kan få det riktigt tufft och då är det underspel på serben som lockar i mina bettingögon.

Djokovic kommer visserligen från en imponerande seger mot Zverev i kvartsfinalen, men faktum är att han har tappat flera nivåer jämfört med sin toppform. Han är 38 år gammal, och även om rutinen är odiskutabel, så blir det allt svårare för honom att stå emot den fysiska och explosiva tennis som Sinner erbjuder.

Italienaren har vunnit deras tre senaste inbördes möten och har haft ett klart övertag, inte minst genom att helt neutralisera Djokovic i returgame – i deras två senaste möten har serben inte ens lyckats skapa en enda breakboll. Sinner har dessutom 19 raka segrar i Grand Slam-sammanhang och har varit i fullständig kontroll hela vägen till semifinal i Paris.

Djokovic å sin sida har slitit med formen under våren och haft problem redan mot spelare på betydligt lägre nivå än Sinner. Trots en titel i Genève har spelet inte sett stabilt ut, och att möta en så pass formstark och mentalt stark spelare som Sinner kan bli ett par nummer för stort. Om italienaren får ett snabbt grepp om matchbilden vilket han visat förmåga till finns det stor risk att Djokovic inte orkar svara upp, särskilt i långa dueller på grus.

Speltips: Jannik Sinner – Novak Djokovic

Mitt speltips till semifinalen i Franska Öppna blir “Nole” Under 16.5 games till 1,98 hos BetMGM.

Djokovic har inte slagit Sinner på tre matcher och har haft stora problem att ens hota i returerna. Sinner har dominerat i Grand Slams och sett skoningslös ut på vägen mot semifinalen. Med tanke på serbens dalande form samt åldern upp, Sinners serveöverläge och fysiska övertag, ser jag goda chanser att Djokovic stannar under 16.5 game totalt i matchen. Ett spel med både statistik och form i ryggen.

Michael Stoppoloss

Michael Stoppoloss

Ungefär Michael Stoppoloss

Varit med länge i bettingsvängen nu, där det känns som jag delat speltips lika länge som internet funnits. Hittar värde mest inom fotbollen där intresset och kunskaperna ligger på topp i flera olika ligor!