Pep Guardiola fick rätt – Rodri är tillbaka på den absoluta toppen
Från världstoppen och Ballon D’or till skadeproblem och ifrågasatt.
Att Rodri skulle bli den avgörande spelaren i sommarens VM var det inte många som trodde på förhand.
En av fotbollens största var dock stensäker på att mittfältaren skulle vara tillbaka i sitt bästa slag nu – och så rätt han och Rodri fick.
Säsongen 2023/24 vann Manchester City ligan för fjärde året i rad, den engelska storklubben vann även UEFA Super Cup och klubblags-VM, båda turneringarna fick man delta i som regerande Champions League-mästare. Under sommaren 2024 blev sedan Spanien Europamästare och senare under hösten 2024 utnämndes Rodri till världens bästa fotbollsspelare, detta då han fick ta emot Ballon D’or, men redan då fanns det frågetecken kring världsstjärnans framtid. Bara en månad tidigare hade han dragit korsbandet och huruvida han skulle nå samma höjder som han gjort i Manchester City de senaste åren och för Spanien under sommarens EM-slutspel var ytterst osäkert.
Comebacken i Manchester City-tröjan kom i slutet av säsongen 2024/25, mittfältaren hoppade in mot Bournemouth i den näst sista omgången av Premier League. Det blev sju minuter i den matchen och sedan inga i säsongens sista match.
Mittfältaren vara sedan tillbaka mer på planen under förra sommarens klubblags-VM i USA, men utan att direkt imponera. Han startade bara en match i turneringen som Manchester City oväntat åkte ut redan i kvartsfinal mot saudiarabiska Al-Hilal i.
Där och då kändes det långt bort från att Rodri skulle ta sig tillbaka till den absolut toppen av världsfotbollen och det skulle även visa sig att mycket smärta återstod på den resan.
”I VM kommer han att vara den bästa Rodri”
När den gångna Premier League-säsongen väl drog igång fanns Rodri med i fyra av de fem inledande matcherna för Manchester City, men sedan kom nästa skadesmäll. En skada på baksidalår höll honom borta från flertalet matcher under hösten och totalt så missade Rodri 21 matcher mellan augusti och december för Manchester City och Spanien på grund av skada. Där och då var det nog inte många som trodde att han skulle vara den bärande balken i VM för Spanien som man hade räknat med efter succéåret 2024, men det fanns en som tydligt räknade med det och han brukar kunna ett och annat vad gäller fotboll, personen i fråga var Manchester Citys dåvarande tränare Pep Guardiola.
”Vet du när Rodri kommer att vara bra? I VM med Spanien. I VM kommer han att vara den bästa Rodri”.
Orden är Pep Guardiolas och sades i oktober förra året och med facit i hand så kan man inte annat än ta av sig hatten och buga över att han fick rätt, men frågan är om han själv och Rodri ens trodde på det med bara en månad till VM. Rodri skadade sig nämligen på nytt i slutet av den gångna Premier League-säsongen och spelade bara en av Citys fem avslutande matcher i Premier League. Visst var han sedan med i FA Cup-finalen i slutet av maj, men frågor kring hans status fanns i samband med att han och det spanska VM-landslaget reste iväg till fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko och inte bara på grund av hans fysiska form.
Under den gångna säsongen, när Rodri var tillgänglig, så var det många som ansåg att han inte var samma spelare som prisades med Ballon d’Or häromåret. Han var långsammare både med och utan boll, spanjoren som i stort sett var felfri innan började göra misstag och Manchester City som innan känts oslagbara med honom på plan var nu sårbara.
I vilket fall, trots sviktande form under säsongen och skadeproblem till och från så tog sig Rodri till sommarens fotbolls-VM och bortsett från 0–0 i premiären mot Kap Verde så har det inte funnits några frågetecken kring varken honom eller Spanien och Rodri har verkligen varit sitt bästa jag igen.
Under turneringen var Rodri den som slog flest lyckade passningar med 655, vilket också är ett VM rekord. Spanien dominerade bollinnehavet i alla sina matcher och hade ett snitt på 64 procent bollinnehav, väl med bollen var det Rodri som allt som oftast fick chansen att förvalta den. Han hade ungefär 20 procent fler toucher och slog 20 procent fler passningar än någon annan spelare i turneringen. Bortsett från landsmannen Alex Baena så var det ingen annan spelare som skapade fler chanser i mästerskapet än Rodri. Men det är inte bara med bollen som mittfältaren imponerat under mästerskapet.
Rodri är den spelare som stått för näst flest tacklingar och han presterade även väldigt bra gällande att vinna tillbaka bollen på mitten samt i sista tredjedelen. Framförallt i semifinalen mot Frankrike visade han defensiv klass. Han vann 11 av 15 dueller med bollen på marken, samt alla luftdueller han gick in i (fyra av fyra).

Att sommarens VM var en stor succé för Rodri och Spanien är det såklart ingen tvekan om. VM-guldet vanns och 30-åringen prisades efter finalen som hela turneringens bästa spelare, ytterligare ett kvitto på att han är tillbaka på den absoluta toppnivån, något det inte lär finnas några frågetecken kring alls nu. Något som det dock finns lite frågetecken kring är vad väntar härnäst för stjärnan? Det har tidigare ryktats om att Real Madrid vill ha honom och med det faktum att Manchester City lagt stora pengar på Elliot Anderson i sommar är det inte helt otänkbart att det blir en flytt, vad vi dock vet, var Rodri än spelar nästa säsong så kan vi återigen förvänta oss stordåd från en av Spaniens största i modern tid.