Europe Smash i Malmö: Bordtenniseliten gör upp i Sverige
För andra året i rad arrangeras en av de största bordtennisturneringarna i Skåne. Nästan hela världseliten är på plats och under nio dagar kommer det bjudas på högkvalitativ pingis i Baltiska Hallen och Malmö Arena. Vi ger dig allt du behöver för att se tävlingen, oavsett om det är på tv eller på plats i Malmö.
| Kategori | Information |
|---|---|
| Turnering | Europe Smash |
| Datum | 8 – 16 augusti 2026 |
| Arena | Baltiska Hallen och Malmö Arena |
| Plats | Malmö, Sverige |
| Kanal | SVT |
| Stream | SVT Play |
| Odds i artikeln | Dbet |
Lördagen den 8 augusti 2026 förvandlas Skåne till bordtennisvärldens absoluta mittpunkt. För andra gången någonsin arrangeras Europe Smash i Malmö Arena och Baltiska Hallen. Efter förra årets succé där det slogs publikrekord och bjöds på klassiska matcher kliver världseliten återigen in i strålkastarljuset i Malmös pingishagar.
Som en av endast fyra WTT Grand Smash-turneringar i världen (Peking, Singapore och Las Vegas är de andra tre) är Europe Smash bordtennisens motsvarighet till tennisens Grand Slam. Med en och en halv miljon dollar i samlad prissumma, massor av rankningspoäng till vinnarna och ett startfält packat med olympiska mästare och världsstjärnor väntar nio dagar av maximal dramatik i Baltiska Hallen och Malmö Arena.
Samtidigt som världens bästa bordtennisspelare gör upp i arenorna pågår Skandinaviens största stadsfestival, Malmöfestivalen, i centrala Malmö. Det blir en livad vecka i Sveriges tredje största stad.
Favorit i repris?
Fjolårets turnering i Malmö vann Sveriges stora bordtennisstjärna Truls Möregårdh. Silvermedaljören från OS i Paris 2024 blev den förste europén att vinna en Grand Smash och stämningen under de sista dagarnas spel i Malmö Arena var helt magiskt. Nu hoppas både Möregårdh själv och hemmapubliken att han ska kunna göra om bedriften. På sin väg till titeln 2025 slog han ut flera topprankade kinesiska spelare och till slut besegrades Lin Shidong i en magisk final i sju set. Ett bevis på att han faktiskt kan gå hela vägen.
Truls ingång till årets tävling handlar i mångt och mycket om att hantera förväntningarna. Även om han är född i Småländska Hovmantorp så har han nästintill blivit skåning de senaste åren. Som tolvåring flyttade han (och familjen) till Eslöv för att maximera möjligheterna som bordtennisspelare. Och det har ju gått ganska bra. OS-silver och VM-silver som singelspelare och EM-guld i lag och flera andra medaljer ligger nu hemma hos Möregårdh. Numera bor han dessutom i Malmö och som hemmason och försvarande mästare är pressen stor. Men är det något vi lärt oss när vi följt Möregårdh under de senaste åren så är det att han presterar som allra bäst när läget är som tuffast och när läktarna kokar.
– Jag kommer aldrig glömma förra årets turnering och jag kommer aldrig glömma finalen. Det är ett av mitt livs bästa upplevelser, säger Truls Möregårdh till WTT inför årets Europe Smash.
Svenskfyllt startfält
Det är inte bara Truls Möregårdh som försvarar de svenska färgerna under turneringen i Malmö. Som arrangörsland får man ett antal wildcard-platser och det är mycket blågult som kommer till spel. Av de mer namnkunniga och erfarna spelarna hittar vi Anton Källberg, Kristian Karlsson och Mattias Karlsson (tidigare Falck). Alla med mästerskapsmedaljer från de senaste åren. Dessutom får Elias Ranefur och William Bergenblock chansen att visa upp sig på den stora scenen. Totalt är det 56 spelare som tar sig rakt in i huvudturneringen. Dessutom ska 64 spelare kvala under den första helgen och där finns ytterligare svenska namn. Martin Friis, Elias Sjögren, Adam Wallin, Noa Dahlström, Albin Ingeström och Anders Eriksson ska alla försöka ta sig in i måndagens huvudturnering.
På damsidan är det lika många spelare som är klara för huvudturneringen och av dem är svenskor. Stina Källberg är bäst rankade svenska med sin 90:e plats på världsrankingen. Filippa Bergand, Nomin Baasan och Siri Benjegård startar också på måndagen. I helgens kval återfinns också Leah Tveit, Alma Rööse, Alice Nilsson, Agnes Svensson och Angelina Bebawy.
Obs! På olika hemsidor står det olika saker om vilka spelare som kvalar respektive går direkt in i huvudturneringen. Namnen ovan är från Europe Smashs egna hemsida. När kvalet lottats (troligtvis under fredagen) kommer artikeln uppdateras med både svenskarnas matcher och motståndare.
”Tickan” hoppas på Källbergs
Ulf ”Tickan” Carlsson, tidigare elitspelare (med medaljer från stora mästerskap) och framgångsrik förbundskapten håller en extra tumme för syskonen Anton och Stina Källberg.
– Anton Kjällberg har slitit i en längre period utan framgångar så det är klart att man önskar att han skulle kunna få till det på hemmaplan. Stina Källberg är spännande, men hon väntar på att ta det där sista steget och etablera sig internationellt. Det vore väldigt värdefullt både för dem själva och för att visa unga tjejer att vi kan få fram fler duktiga spelare, säger han till tvmatchen.nu. Här kan du läsa hela intervjun med Ulf ”Tickan” Carlsson.
Favoriterna och upplägget
Den inledande helgen av Europe Smash består av idel kvalmatcher för att komma in i huvudturneringen och precis som ni läste tidigare är det många svenskar som fått ett wildcard till kvalet och ska försöka ta sig in i huvudturneringen (som startar på måndagen). Huvudturneringen startar med 32-delsfinaler på måndagen innan semifinaler och final spelas söndag den 16 augusti.
Världsettan Wang Chuqin saknas i herrturneringen, men annars är i princip varenda topp 50-spelare på världsrankingen med i turneringen. Truls Möregårdh är rankad trea i världen och andraseedad i Europe Smash. Bland världsnamnen finns bland annat de franska bröderna Lebrun (rankade fyra och tia i världen) och Truls finalmotståndare från i fjol, kinesen Lin Shidong (avgörandet därifrån kan du se här).
Så fort kvalet lottats kommer vi presentera svenskarnas spelschema här. När kvalet är färdigspelat och huvudturneringen lottats kommer också det viktigaste matcherna därifrån hamna här.
Spelschema och omgångsöversikt
| Fas | Omgång / Händelse | Klasser | Format |
|---|---|---|---|
| Dag 1–3 | Kvalspel (Omgång 1–3) | Herr- & Damsingel | Bäst av 5 set |
| Dag 4–6 | Huvudturnering (R64 & R32) | Singel & Dubbel (R32) | Bäst av 5 set |
| Dag 7 | Åttondels- & Kvartsfinaler | Singel, Dubbel & Mixed | Bäst av 5 set |
| Dag 8 | Semifinaler & Mixedfinal | Alla klasser | Bäst av 5 / 7 set |
| Dag 9 | Finaler | Herrsingel, Damsingel, Dubbel | Bäst av 7 set (Singel) |
Den stora snackisen
Det som alla pratar om inför turneringen handlar inte särskilt mycket om bordtennis. Det internationella bordtennisförbundet har hävt restriktionerna mot Ryssland och sedan den 28 juli får ryska spelare delta i internationella tävlingar under egen flagg och nationalsång. Europe Smash i Malmö är den första tävlingen där ryska spelare är anmälda och tre ryskor kommer till start i damturneringen. Något som givetvis är kontroversiellt och väcker känslor.
– Jag skulle bli väldigt förvånad om det inte blir någon form av demonstration. Det är det som är fördelen med att bo i Sverige, att vi har rätt att ha vilken uppfattning vi vill, säger Tomas Eriksson, ordförande för det svenska bordtennisförbundet till SVT.
Malmöfestivalen pågår samtidigt
På ett roligare plan så kommer det vara mängder av folk som samlas i de centrala delarna av Malmö under hela veckan. Malmöfestivalen drar igång den 7 augusti och pågår under en veckas tid. Livespelningar av stora artister, matstånd och andra roliga saker kommer locka stora folkhoper till Malmö den kommande veckan. Och visst låter det perfekt att följa pingisen för att sedan ge sig in till stan och se exempelvis Hurula, The Ark, Orup eller Moonica Mac. Hela programmet till Malmöfestivalen hittar ni här.
För den som vill gå all in på bordtennisen kommer det ske mängder av saker både vid Baltiska Hallen och vid Malmö Arena i samband med turneringen. Fan Zones med både pingisbord och andra aktiviteter, Meet and greet där man kan träffa spelarna, få autografer och ta bilder.
Europe Smash i tv: SVT sänder
SVT sänder från alla tävlingsdagar när huvudturneringen dragit igång. Chris Härenstam kommenterar och har hjälp av J-O Waldner och Mikael Appelgren som experter. Dessutom finns Emil Eiman Roslund på plats som reporter. I skrivande stund finns bara SVT Play-sändningarna, men vi uppdaterar med tider för de linjära kanalerna när de kommer. Ni hittar alla tider för att följa bordtennis på tv här.
| Dag & Datum | Tid | Sändning / Kanal |
|---|---|---|
| Måndag 10 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play | |
| Tisdag 11 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play | |
| Onsdag 12 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play | |
| Torsdag 13 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play | |
| Fredag 14 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play | |
| Lördag 15 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play | |
| Söndag 16 augusti | 12.00–16.00 | SVT Play |
| 18.00–22.00 | SVT Play |