Annons
Annons

WTT Champions Frankfurt 2026: Möregårdh jagar ny titel efter Montpellierdramat

Lennart Sandahl
Lennart Sandahl
WTT Champions Frankfurt 2026: Möregårdh jagar ny titel efter Montpellierdramat
Foto: Bildbyrån

Tre svenska spelare finns med när WTT Champions Frankfurt avgörs den 3–8 november. Truls Möregårdh kommer från en semifinal i Montpellier och får nu sällskap av Anton Källberg och Elias Ranefur i ännu en turnering med världens bästa bordtennisspelare. Här är guiden med svenskarnas matcher, spelschema, TV och stream samt förutsättningarna inför tävlingen.

WTT Champions Frankfurt 2026 – svenskarnas matcher och tider

Alla tre svenskarna har fått sina premiärmotståndare. Först ut är Elias Ranefur, som möter tyske Dang Qiu på tisdagskvällen. Anton Källberg spelar på onsdagen och Truls Möregårdh kliver in i turneringen på torsdagen.

Datum och tid (svensk tid)Match
Tisdag 3 november, 18.30Elias Ranefur – Dang Qiu
Onsdag 4 november, 19.05Anton Källberg – Lim Jonghoon
Torsdag 5 november, 15.20Truls Möregårdh – Oh Junsung

Samtliga matcher spelas i den första omgången, sextondelsfinalerna. Tiderna är preliminära och kan ändras beroende på hur lång tid tidigare matcher tar.

Frankfurt och Sverige har samma tidszon, så någon tidsomställning behövs inte för svenska tittare.

Annons
Annons

Var visas WTT Champions Frankfurt på TV och stream?

SVT Play visar WTT Champions Frankfurt 2026. SVT har rättigheterna till turneringen och brukar i Champions-tävlingarna prioritera svenskarnas matcher samt finalspelet.

Någon fullständig svensk sändningstablå med exakta starttider för premiärmatcherna har ännu inte publicerats. Matchtiderna i tabellen ovan avser därför den planerade spelstarten, inte nödvändigtvis när SVT sändningar börjar.

Den som vill följa hela veckan kan också använda TVmatchens samlade TV-tablå för bordtennis, där aktuella sändningar presenteras.

Truls Möregårdh kommer från en ny stark turnering

Truls Möregårdh går in i Frankfurt som världsfyra och en av spelarna med kapacitet att vinna hela turneringen. Svensken har redan två WTT Champions-titlar på meritlistan, från Montpellier 2025 och Macao i september 2026.

Formen inför Frankfurt är god. Under förra veckans tävling i Montpellier besegrade han först Shunsuke Togami med 3-1 och därefter kinesen Lin Shidong med 4-3 i en dramatisk kvartsfinal. Segern mot Lin Shidong var en av svenskens starkaste prestationer under turneringen.

I semifinalen tog det däremot stopp mot Patrick Franziska. Möregårdh föll med 3-4 i set efter att tysken vunnit det avgörande setet med 11-6.

Nu väntar en snabb möjlighet att gå längre. Första motståndaren i Frankfurt är sydkoreanen Oh Junsung, som är rankad som nummer 17 i turneringens lottning.

Vid seger kan Möregårdh få möta Togami igen redan i åttondelsfinalen, förutsatt att japanen besegrar amerikanen Kanak Jha. Längre fram i lottningen finns bland andra Hugo Calderano och Liang Jingkun som möjliga kvartsfinalmotståndare.

Det är alltså ingen enkel väg mot ännu en Champions-final. Samtidigt har Möregårdh på kort tid visat att han kan besegra flera av de allra bästa spelarna.

Annons
Annons

Anton Källberg tillbaka i Frankfurt – där han tidigare nått final

Anton Källberg har särskilt goda minnen från Frankfurt. År 2024 tog han sig hela vägen till final efter att bland annat ha besegrat Truls Möregårdh i semifinalen. Där förlorade han mot Lin Shidong med 1-4.

Även förra året besegrade Källberg Möregårdh i Frankfurt, då med 3-0 redan i första omgången.

Inför årets turnering kommer Källberg från en oktoberperiod med både framgång och besvikelse. Under EM i Ljubljana tog han silver i singel efter en finalförlust mot Félix Lebrun med 3-4. Dessutom blev det ett EM-silver i dubbel tillsammans med Kristian Karlsson.

I Montpellier förra veckan blev det däremot respass direkt. Källberg hade fyra matchbollar mot landsmannen Elias Ranefur men lyckades inte avgöra. Ranefur vände och vann med 3-2.

I Frankfurt ställs Källberg mot Lim Jonghoon från Sydkorea. Skulle han vinna väntar antingen Vladimir Sidorenko eller den japanske toppspelaren Tomokazu Harimoto i nästa omgång.

Elias Ranefur fortsätter utmana världseliten

Elias Ranefur har tagit stora steg under 2026 och kommer till Frankfurt med flera resultat som visar att han kan störa högre rankade motståndare.

Under sommaren nådde han kvartsfinal i Europe Smash i Malmö. I september vann han WTT Contender i Bulgarien efter finalseger mot den meriterade tysken Dimitrij Ovtcharov.

Förra veckans vändning mot Källberg i Montpellier blev ytterligare ett styrkebesked. Ranefur räddade fyra matchbollar och vann den svenska duellen innan han själv slogs ut av Patrick Franziska med 1-3 i åttondelsfinalen.

Den dramatiska svenskduellen i Montpellier är också en intressant bakgrund till Frankfurttävlingen, eftersom lottningen öppnar för att spelarna kan mötas på nytt.

Ranefur inleder mot hemmaspelaren Dang Qiu. Det är en svår premiär, men vid avancemang väntar vinnaren mellan Omar Assar och Dimitrij Ovtcharov.

Ett nytt möte med Ovtcharov skulle förstås bli särskilt intressant efter Ranefurs seger mot tysken i Bulgarien.

Annons
Annons

Kan Källberg och Ranefur mötas igen?

Ja, och det skulle kunna ske redan i kvartsfinalen.

De två svenskarna har hamnat i samma fjärdedel av lottningen, men på varsin sida. Båda måste vinna två matcher för att nå dit.

Det innebär att förra veckans möte mellan Källberg och Ranefur kan få en uppföljare redan under lördagen i Frankfurt.

Möregårdh har placerats på den andra halvan av lottningen och kan därför inte möta någon av sina landsmän förrän i en eventuell final.

Spelschema för WTT Champions Frankfurt 2026

Turneringen pågår från tisdag till söndag och avgörs i Süwag Energie Arena i Frankfurt.

DatumOmgång
3–5 novemberSextondelsfinaler
5–6 novemberÅttondelsfinaler
7 novemberKvartsfinaler
8 novemberSemifinaler och finaler

Söndagens semifinalpass är planerat att börja klockan 11.00 och finalpasset klockan 17.30, svensk tid.

Den som vill följa svenskarna redan från början behöver alltså hålla koll på tre olika speldagar. Semifinalerna och finalerna avgörs sedan på söndagen.

Favoriterna och de största namnen i Frankfurt

Herrturneringen innehåller flera av världens främsta spelare. Förutom Möregårdh, Källberg och Ranefur finns bland andra Wang Chuqin, Tomokazu Harimoto, Hugo Calderano och Lin Yun-Ju med i startfältet.

Japanen Sora Matsushima är regerande mästare i Frankfurt. Han vann finalen 2025 mot Dang Qiu med 4-1.

En annan spelare att följa är sydkoreanen Jang Woojin, som kommer från turneringsseger i Montpellier. Där besegrade han Patrick Franziska med 4-3 i finalen, efter att tysken slagit ut Möregårdh i semifinalen.

Lottningen får stor betydelse för favoriterna. Möregårdhs möjliga väg via Togami och därefter exempelvis Calderano visar varför det inte räcker att bara titta på världsrankningen när man bedömer spelarnas chanser.

Det gäller också för den som tittar på turneringens odds. I en utslagsturnering kan en besvärlig lottning påverka förutsättningarna både för den som spelar på slutsegraren och för den som fokuserar på enskilda matcher. Skillnaderna mellan sådana spelformer behandlas i TVmatchens oddsguider. Utbudet av bordtennisodds kan dessutom variera mellan olika bettingsidor. Några aktuella Frankfurtodds har inte verifierats inför den här guiden.

Ingen svenska i damernas turnering

Även damsingeln spelas i Frankfurt under samma vecka, men där finns inga svenska deltagare.

Hina Hayata är regerande mästare efter finalsegern mot Miwa Harimoto 2025. Båda japanerna finns med även i årets turnering tillsammans med bland andra Wang Yidi, Kuai Man och Shin Yubin.

Så fungerar WTT Champions

WTT Champions är en av de större turneringskategorierna inom World Table Tennis och samlar 32 spelare i herrsingel och 32 i damsingel.

Alla går direkt in i huvudturneringen. Det finns varken kvalspel eller gruppspel, utan förlust innebär omedelbart uttåg. Någon dubbeltävling ingår inte.

Den sammanlagda prissumman i Frankfurt är 500 000 dollar och segrarna får 1 000 världsrankingpoäng vardera.

För svensk del börjar turneringen med Ranefurs match mot Dang Qiu på tisdagskvällen. Därefter väntar Källbergs premiär på onsdagen och Möregårdhs möte med Oh Junsung på torsdagen.

Lennart Sandahl är Head of Editorial och således ansvarig för det redaktionella innehållet på TVmatchen. Han har en lång bakgrund inom sportjournalistiken och vurmar lite extra för svensk och italiensk fotboll.

Kommande matcher i Bordtennis