Inför måndagens spel i Montreal
Igår regnade det, vad det nu spelar för roll. Sju dagar behövs för att slutföra en mastersturnering, och då ska man ha med sig att spelarna bara behöver spela en match per dag. De bra spelarna behöver inte kämpa i början. Ingen spelare behöver spela mer än sex matcher. Fyra spelare behöver spela fem matcher eller mer. De allra flesta, nästan alla, spelar bara en eller två matcher. Ungefär där kan man börja klura på hur snett ATP-touren faktiskt hamnat där man lägger allt fokus på att de ytterst få, bästa spelarna ska få vila under turneringens gång. Där man missar den lilla detaljen att dessa spelare nu spelar extremt sällan, och kanske skulle klara att spela match några dagar i rad några få veckor under året.
Men i alla fall. Det är final i Montreal nästa torsdag. De ska nog hinna få det här i mål, tror ni inte? Jag tror nog det ja. Helt otroligt.
Idag kan spelet dock komma att störas lite grann också. Jag tycker prognosen ser lite sådär mittemellan ut.
| Tid | Regnprognos | Bedömning |
|---|---|---|
| Morgon, 04–12 | Återkommande regn, stundtals kraftigare. Mest omkring 06 samt 09–12. | Blöt morgon med få längre uppehåll. |
| Eftermiddag, 13–17 | Betydligt mindre regn, främst lätta skurar. | Bäst chans till uppehåll omkring 14–16. |
| Kväll, 18–23 | Kraftigt regn omkring 18–19, därefter uppehåll. | Kvällen börjar mycket blött men blir torr från cirka 20. |
Kort sagt, lite regnigt i början. Sen kan det bli en hel del spel. Innan det ska komma en rejäl skur framåt kvällen och sen blir det bättre. Kommande dagar efter idag ser förresten riktigt bra ut vädermässigt.
Med andra ord, det här tidsschemat, det lär inte hålla, men så här ser det i alla fall ut, om nu regnet skulle blåsa bort.
| Tid | Match |
|---|---|
| 17:00 | Berrettini–Navone |
| 17:00 | Van Assche–Droguet |
| 17:00 | Duckworth–O’Connell |
| 17:00 | Galarneau–Kopriva |
| 17:00 | Mejia–Landaluce |
| 18:30 | Vukic–Altmaier |
| 18:30 | Bonzi–Hanfmann |
| 18:30 – Pågående | Kovacevic–Borges |
| 18:30 | Shimabukuro–Cilic |
| 18:30 – Pågående | Zheng–Kecmanovic |
| 19:00 | Diallo–Jacquet |
| 19:15 | Fucsovics–Moutet |
| 20:00 | Fearnley–Mannarino |
| 20:00 | Michelsen–Struff |
| 20:00 | Ugo Carabelli–Norrie |
| 20:30 | Atmane–Draper |
| 20:45 | Hurkacz–Giron |
| 21:30 | Baez–Bellucci |
| 21:30 | Walton–Brooksby |
| 22:15 | Mpetshi Perricard–Van De Zandschulp |
| 23:00 | Cerundolo–Medjedovic |
| 23:00 | Mochizuki–Marozsan |
| 23:45 | Sonego–Griekspoor |
| 00:00 | Merida Aguilar–Draxl |
| 01:00 | Majchrzak–Monfils |
| 01:30 | Carreno-Busta–Royer |
| 02:30 | Damm–Tsitsipas |
Inte bara att dessa tävlingar är väldigt utspridda. Man kan ju också fundera över, behövs det verkligen 96 spelare i mastersturneringarna? Jag brukar alltid använda golfen som måttstock. Golfen gör väldigt ofta rätt, och ligger alltid före tennisen. På PGA-touren tar man just nu hela tiden steg för att få bort de dåliga spelarna från de högst profilerade PGA-tävlingarna. Icke att blanda ihop med de allra största tävlingarna. Där har man fortsatt stora startfält, precis som jag tycker tennisens Grand Slam-turneringar ska ha. Det är helt rätt. De håller för stora startfält. Men håller mastersturneringarna för att ha så här många blåbär med? Jag tycker inte det. På PGA-touren ska man till nästa säsong dela upp tävlingarna i två lager. Ett lager där de allra bästa spelarna kommer spela och de kommer då spela alla de tävlingarna. Och så ett undre lager där det huvudsakligen kommer handla om att de sämre spelarna kommer kämpa för att ta sig upp på den högre nivån. Det är exakt så där jag hade gjort med ATP-touren. Det är exakt så ATP-touren inte gör.
Så idag, ja, ska man vara alldeles ärlig. De heta potatisarna idag, det är före detta bra spelare som numera inte är bra nog för att vara seedade. Berrettini och Tsitsipas exempelvis. Hurkacz och Draper som försöker ta sig tillbaka. En del lite bättre spelare, och så en väldig massa blåbär. Där jag bara kan säga som det är. 32 spelare står över första omgången i den här turneringen. De plus de 16 eller 32 bästa, beroende på hur man gör i övrigt, det är de som borde vara med i mastersturneringarna. Om man så vill, 16 eller 32 spelare från matcherna ovan kan det vara rimligt att ha med. Resten borde inte vara med. De är inte bra nog för att vara med i en turnering som ska vara ett flaggskepp för touren. Och man ska nog vara ärlig och säga att OM man skulle gå på 64 spelare och därmed en full lottning med sex matcher för att vinna turneringen. Då hade det fortfarande varit ett helt gäng blåbär med. Någonstans kring topp-50 går just nu gränsen. Fler bra tennisspelare än så finns det inte riktigt.
Nu är det nog inte troligt att vi får titta på den där alternativa turneringen som jag beskrivit här så, vi får väl bara nöja oss med att jodå, om regnet håller sig borta så blir det kul med en massa tennis idag. Även om nivån inte alls andas masters.