Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

SVT:s Jonas Eriksson om regeländringarna: ”Lurat oss i 20 år” 

Rasmus Hjortling Olofsson
Rasmus Hjortling Olofsson Skribent
SVT:s Jonas Eriksson om regeländringarna: ”Lurat oss i 20 år” 
Den förre stjärndomaren och numera tv-experten Jonas Eriksson hyllar nya regler. Foto: Bildbyrån

Fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko har bjudit på stor underhållning såhär långt.
En anledning till detta kan mycket väl vara flera av de regeländringar som gjorts inför mästerskapet.
– Jag tycker i grunden att de har fungerat väldigt, väldigt bra och min bild är att det är vad gemene man tycker också, säger Jonas Eriksson till TVmatchen.

Gruppspelet i sommarens fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko närmar sig sitt slut.

Hittills har vi bjudits på frejdig fotboll, mycket mål och stor underhållning.

En faktor som mycket väl kan ha bidragit till att den offensiva fotbollen frodats denna sommar är de regeländringar som FIFA genomfört inför turneringen. FIFA har försökt att få bukt med problem som maskning vid insparkar, inkast samt möjligheten till taktiska pauser vid skador. Tar inkasten eller insparkarna för lång tid så går de över till det andra laget, medan om en spelare skadar sig och behöver medicinsk vård så behöver nu spelaren lämna planen i minst en minut.

Dessa är några av de regeländringar som gjorts inför sommarens mästerskap och den förre elitdomaren och SVT-experten Jonas Eriksson ser positivt på dem. 

– Jag tycker i grunden att de har fungerat väldigt, väldigt bra och min bild är att det är vad gemene man tycker också, säger han till TVmatchen och fortsätter:

– Det känns som att vi fått har fått ett snabbare spel och det som vi har förstått är att alla spelare har lurat oss i 20 år. De har inte alls haft så ont som de har sagt, de har inte alls behövt den hjälpen de har proklamerat och hävdat att de behövt. Det här är ju kollektivt, det gäller ju inte någon enskild spelare, men överlag så har smärtgränsen höjts, vi har mer boll i spel. 

Eriksson resonerar vidare:

– Sen är det klart att det finns saker att förfina i det här nya regelverket, men jag tror de flesta är ganska nöjda med hur det ser ut och hur det här har påverkat fotbollen. Jag har sett siffror på ”actual playing time” och den är inte så sensationellt mycket högre, men då ska man komma ihåg att i Qatar så la man till ungefär elva minuter per match, medan det nu varit ganska modesta tidstillägg. Vi spelar fem-sex minuter varav två-tre är på grund av hydration break och de pauserna är ju inte två-tre minuter, utan de är mycket längre. Det tar oftast fyra ibland fem minuter innan spelarna har kommit ut. 

– Men som sagt, i grunden jättebra, allting som man vill uppnå känns som att man har uppnått. 

Foto: Bildbyrån

Hydration breaken har nog inte flugit vare sig hos spelarna eller fansen rent generellt, men som Eriksson är inne på så är tonen överlag kring ändringarna positiv. Han har även ett tydligt svar kring vilken ändring han själv tycker har tillfört mest. 

– Skadebehandlingen tycker jag, du vet själv att smärtgränsen är mycket lägre när man leder och det är fem minuter kvar än när man ligger under och det är tio minuter kvar. Det där är svårt att sätta fingret på, för man måste ändå lita på folk, men nu visar det sig att det går alldeles utmärkt att bita ihop, det går utmärkt att kämpa vidare utan hjälp.

Vad kan vara nästa steg för det här från FIFA eller UEFA, har du hört något om någon annan regeländring eller mindre korrigering som övervägs? 

– Jag tror inte att de har så mycket uttänkt och det snackas inte så mycket. Jag tror de är väldigt nöjda med det här och jag är benägen om att hålla med om att det fungerat bra, säger han och fortsätter: 

– Det som dock är konstigt i det här är att det var någon match jag såg där ett lag tog väldigt lång tid på sig vid en inspark och då blev det hörna och det är jättebra, men jag logiken att det får ta 50 sekunder för England att slå varje hörna i matchen mot Kroatien när det bara får ta fem sekunder att lägga en inspark. Det haltar något rent logiskt, för man kan ju maska lika mycket vid en hörna som vid en inspark. 

Han förklarar vidare:

– Sen har vi nästa del, frisparkar, det kan ta väldigt lång tid ibland, även defensiva och där har du inget hjälpmedel med fem sekunder. Jag tänker såhär, det är som en hink med massa hål i och nu har FIFA stoppat fingrarna i hålen inkast och inspark, men man har lämnat hörna och frispark. Kommer det här när lagen får träna på det, för lagen kommer att träna på det, vi har ju redan sett spelare försöka kringgå, kommer man att hitta nya sätt att kringgå det? Kommer man att hitta nya sätt att försöka kringgå det? Säg att vi har en spelare som är ute och får behandling, ska vänta en minut och så får vi frispark, då kan man döda 20 sekunder ganska enkelt. 

– Sen blir det intressant att se kommer lagen vilja ha de här taktiska breaken och då behöva vaska en spelare i en minut. Jag tänker som så att vaska en spelare en hel match är inte bra, men att vaska en spelare i minut mitt i matchen kanske inte är så farligt. Sista fem minuterna kanske jag inte skulle vilja vaska någon och jag skulle inte vilja ha så många fasta situationer emot mig, men det beror också på vilken typ av spelare det är. En anfallare kanske är lättare att vaska än en mittback. En mittback har ju oftast en viktig funktion vid fasta situationer. Så jag tänker mycket på hur kommer lagen att utnyttja det här, för det kommer att komma en motreaktion där de testar olika sätt och då gäller det att se hur det funkar, men som sagt innan, överlag väldigt positivt. 

Denna onsdagskväll avgörs inledes de sista gruppspelsmatcherna. Den första gruppen som avgörs är grupp A där Schweiz ställs mot Kanada och Bosnien och Hercegovina ställs mot Qatar. 

***

Läs allt du behöver veta inför VM-mötet mellan Japan – Sverige: Odds, startelvor och var matchen sänds på tv

Sport och framförallt fotboll har alltid legat mig varmt om hjärtat och då i synnerhet Premier League. Fotbollen har även varit mitt arbetsliv i över tio års tid, dels som tränare, som journalist samt med betting. Utöver just fotbollen så har jag även ett starkare intresse för amerikansk fotboll, hockey och basket, men i stort sett intresserar jag mig för vilken idrott som helst.

Kommande matcher i VM 2026