Bordtennis-EM 15 oktober: Ny medalj inom räckhåll – fyra svenskar i singel

Lennart Sandahl
Lennart Sandahl
Bordtennis-EM 15 oktober: Ny medalj inom räckhåll – fyra svenskar i singel
Truls mot nya segrar. Foto: Bildbyrån

Sex svenska matcher väntar när bordtennis-EM i Ljubljana fortsätter torsdagen den 15 oktober. Kristian Karlsson har tre matcher på programmet, Stina Källberg jagar en finalplats i mixed och fyra svenska herrar spelar sextondelsfinal i singel. Sverige har redan säkrat en medalj och under förmiddagen finns chansen att ordna ytterligare en.

Truls Möregårdh spelar sin singelmatch klockan 20.05, men dagens första svenskmatch börjar redan 09.30. Samtliga svenska matcher går att följa på SVT Play. Här är torsdagens spelschema, förutsättningarna inför matcherna och oddsen från bet365.

Svenskarnas matcher i bordtennis-EM i dag

TidMatch
09.30Anton Källberg/Kristian Karlsson – Dang Qiu/Benedikt Duda
12.40Kristian Karlsson/Stina Källberg – Alexis Lebrun/Charlotte Lutz
17.35Anton Källberg – Iulian Chirita
18.25Kristian Karlsson – Alex Naumi
19.15Elias Ranefur – Evgeny Tikhonov
20.05Truls Möregårdh – Andre Bertelsmeier

Alla tider är svenska. Matcherna 09.30 och 12.40 gäller kvartsfinal i herrdubbel respektive semifinal i mixed. Kvällens fyra matcher är sextondelsfinaler i herrsingel.

SVT Play har sändningsstarter klockan 09.25, 12.30 och 17.25. Matchtiderna är preliminära och kan förskjutas beroende på hur länge tidigare matcher pågår.

I vår stora guide till bordtennis-EM 2026 finns mer information om turneringen och det fortsatta mästerskapsprogrammet.

Karlsson och Källberg kan säkra ännu en medalj

Dagens första svenska medaljchans kommer i herrdubbeln. Anton Källberg och Kristian Karlsson möter det andraseedade tyska paret Dang Qiu och Benedikt Duda i kvartsfinal.

Det är ett intressant möte med tanke på vad som hände så sent som förra veckan. I China Smash den 7 oktober besegrade svenskarna just Qiu och Duda med 3-2 i set, sedan de vänt ett underläge med 1-2. Nu ställs paren mot varandra igen, den här gången med en EM-medalj på spel.

Karlsson och Källberg tog sig vidare från åttondelsfinalen genom att slå portugiserna Marcos Freitas och Tiago Apolonia med 3-1 på onsdagen. Lyckas de upprepa segern mot tyskarna är semifinalplatsen klar och därmed minst ett EM-brons säkrat.

För Kristian Karlsson blir det dessutom bara början på en fullspäckad torsdag.

Stina Källberg spelar semifinal efter historisk medalj

Klockan 12.40 är det dags för Kristian Karlsson och Stina Källberg att spela semifinal i mixed mot fransmännen Alexis Lebrun och Charlotte Lutz.

Svenskarna säkrade sin medalj genom att vinna onsdagens kvartsfinal mot portugisiskt motstånd med 3-0. För Stina Källberg är det hennes första EM-medalj på seniornivå. Nu återstår frågan om det blir brons eller om det svenska paret kan ta sig hela vägen till final.

Även här finns ett färskt möte att se tillbaka på. Den 4 oktober förlorade svenskarna mot Lebrun och Lutz med 1-3 i China Smash. Fransmännen har alltså övertaget från det senaste mötet, men Karlsson och Källberg får snabbt en chans till revansch.

En svensk seger innebär final på fredagen. Vid förlust får de nöja sig med bronset.

Fyra svenskar spelar singel under kvällen

Samtliga fyra svenska herrar tog sig vidare från sina första matcher i huvudturneringen på onsdagen. Vägen dit såg dock ganska olika ut.

Anton Källberg fick kämpa ordentligt mot Nikita Artemenko. Svensken tog ledningen med 2-0 i set men lyckades inte avgöra matchen och fick till slut vinna med 4-3 efter sju set. Nu väntar rumänen Iulian Chirita, med matchstart 17.35.

Kristian Karlsson hade en enklare väg vidare när han besegrade tysken Kay Stumper med 4-1. Torsdagens motståndare Alex Naumi från Finland kan dock bli en besvärlig uppgift. Finländaren imponerade genom att slå belgaren Cédric Nuytinck med 4-0 på onsdagen. Naumi använder ett antispinngummi som gör det svårare för motståndaren att läsa skruven i bollen.

För Karlsson blir det dessutom dagens tredje match efter herrdubbeln och mixedsemifinalen. Singelmatchen börjar 18.25.

Elias Ranefur, som tog sig till huvudturneringen genom kvalet, fortsätter också sitt EM efter onsdagens 4-1-seger mot den rutinerade kroaten Andrej Gacina. Han ställs mot Evgeny Tikhonov klockan 19.15 och har möjlighet att ta sig till åttondelsfinal.

Möregårdh avslutar kvällen mot Bertelsmeier

Truls Möregårdh fick en bra start på singelturneringen och besegrade Ivan Kahn med klara 4-0 på onsdagen. Svensken är tredjeseedad i turneringen och en av medaljkandidaterna, men kvällens möte med Andre Bertelsmeier behöver inte bli någon enkel uppgift.

När spelarna möttes i US Smash i juli blev det en jämn match. Möregårdh hamnade i underläge med 7-9 i det femte och avgörande setet, men lyckades vända och vinna med 12-10.

Bertelsmeier har alltså redan visat att han kan pressa Möregårdh. Svensken har själv inför EM-mötet pekat på tyskens förmåga att hålla sig kvar i längre bolldueller som något han behöver hantera.

Matchen börjar 20.05 och avslutar det svenska programmet under torsdagen.

Odds på svenskarnas matcher i bordtennis-EM

bet365 håller svenskarna som favoriter i samtliga fyra singelmatcher under kvällen. Kristian Karlsson och Truls Möregårdh är särskilt stora favoriter, medan Elias Ranefurs möte med Evgeny Tikhonov väntas bli betydligt jämnare.

MatchOdds från bet365
Anton Källberg – Iulian Chirita1,28 / 3,50
Kristian Karlsson – Alex Naumi1,05 / 8,50
Elias Ranefur – Evgeny Tikhonov1,72 / 2,00
Truls Möregårdh – Andre Bertelsmeier1,11 / 6,00

Oddsen kommer från bet365 den 15 oktober och anges med den svenska spelarens odds först.

Karlsson står i 1,05 mot Naumi och Möregårdh i 1,11 mot Bertelsmeier. Båda väntas alltså vinna sina matcher utan några större problem, åtminstone om man ser till oddsen. Anton Källberg är också tydlig favorit mot Chirita, medan Ranefur får det klart lägsta favoritskapet av svenskarna med sitt odds på 1,72.

Oddsen kan förändras fram till matchstart. För den som vill jämföra spelbolagens utbud finns TVmatchens översikt över bettingsidor och våra guider till odds och spelmarknader.

Så fortsätter bordtennis-EM

Efter torsdagens sextondelsfinaler fortsätter singelturneringen med åttondelsfinaler på fredagen den 16 oktober. Då avgörs också mixedfinalen, där Kristian Karlsson och Stina Källberg kan finnas med.

Herrdubbeln fortsätter under mästerskapets avslutande dagar, medan singelfinalerna spelas på söndagen den 18 oktober.

För svensk del handlar torsdagen om möjligheten att säkra ytterligare en medalj i dubbelspelet och samtidigt få med samtliga fyra herrar till nästa omgång i singel.

Lennart Sandahl är Head of Editorial och således ansvarig för det redaktionella innehållet på TVmatchen. Han har en lång bakgrund inom sportjournalistiken och vurmar lite extra för svensk och italiensk fotboll.

Kommande matcher i Bordtennis-EM