Bordtennis-EM 14 oktober: Sverige kan säkra första medaljen

Lennart Sandahl
Lennart Sandahl
Bordtennis-EM 14 oktober: Sverige kan säkra första medaljen
EM i bordtennis fortsätter i dag. Foto: Bildbyrån

Sverige har tio matcher på programmet under onsdagen den 14 oktober i bordtennis-EM i Ljubljana. Redan klockan 13.05 kan Kristian Karlsson och Stina Källberg säkra Sveriges första medalj i mästerskapet när de spelar kvartsfinal i mixed dubbel. Senare under dagen gör Truls Möregårdh sin första match i singelturneringen. Här är svenskarnas matcher, starttider och förutsättningarna inför dagens spel.

Svenskarnas matcher onsdag 14 oktober

Dagen börjar med tre svenska åttondelsfinaler i dubbel. Därefter väntar den viktiga mixedkvartsfinalen, innan singelspelet tar vid under eftermiddagen.

Totalt spelar sex svenskar singel under onsdagen. Tre av herrarna har matchstart samtidigt klockan 16.45, däribland Truls Möregårdh.

TidMatch
09.30Bergand/Stina Källberg – Kaufmann/Mittelham, damdubbel
10.05Karlsson/Anton Källberg – Apolónia/Freitas, herrdubbel
11.15Möregårdh/Ranefur – Dorr/Bourrassaud, herrdubbel
13.05Karlsson/Stina Källberg – Geraldo/Santa Comba, mixed dubbel
15.55Anton Källberg – Nikita Artemenko, herrsingel
16.45Elias Ranefur – Andrej Gacina, herrsingel
16.45Truls Möregårdh – Ivan Kahn, herrsingel
16.45Kristian Karlsson – Kay Stumper, herrsingel
19.55Stina Källberg – Adina Diaconu, damsingel
20.45Filippa Bergand – Gaia Monfardini, damsingel

De tre första matcherna är åttondelsfinaler i dubbel. Karlsson och Stina Källberg spelar därefter kvartsfinal i mixed dubbel. Samtliga singelmatcher gäller första omgången i huvudturneringen.

Så sänds bordtennis-EM på SVT Play

SVT Play sänder från mästerskapet under hela onsdagen. Sändningarna är uppdelade i fyra pass, med start klockan 09.00.

TidSändning
09.00-12.00Förmiddagspasset
12.30-14.00Mitt på dagen
14.15-18.00Eftermiddagspasset
18.15-22.00Kvällspasset

SVT Play är den bekräftade svenska sändningsplattformen. Flera matcher spelas samtidigt, vilket innebär att inte alla svenska matcher nödvändigtvis visas i huvudsändningen. Starttiderna kan ändras under tävlingsdagen.

På TVmatchen finns en samlad översikt över bordtennis på TV, med aktuella sändningar och kommande matcher.

Karlsson och Källberg spelar om Sveriges första medalj

Dagens viktigaste svenska match spelas klockan 13.05. Kristian Karlsson och Stina Källberg möter portugiserna João Geraldo och Mariana Santa Comba i kvartsfinalen i mixed dubbel. En seger skulle innebära att Sverige är garanterat minst ett EM-brons.

Det svenska paret tog sig vidare från åttondelsfinalen genom att besegra polackerna Maciej Kubik och Natalia Bajor med 3-0 i set. De är därmed tillbaka i samma läge som under EM 2024, då det också blev kvartsfinal.

Den gången slutade det med en tung förlust mot Frankrikes Simon Gauzy och Prithika Pavade. Svenskarna ledde med 2-0 i set men förlorade tre raka och missade medaljen.

För Stina Källberg skulle en seger mot Portugal innebära hennes första EM-medalj på seniornivå. Kristian Karlsson har betydligt större mästerskapsrutin och flera internationella medaljer bakom sig.

Motståndarna har också börjat turneringen bra. Geraldo och Santa Comba vann två matcher under tisdagen för att nå kvartsfinalen. Santa Comba kommer dessutom från en framgångsrik sommar på juniornivå, där hon tog medaljer vid junior-EM.

Vinnarna går vidare till semifinal och har därmed redan säkrat en plats på prispallen. Förlorarna är utslagna.

Truls Möregårdh inleder mot nederländsk kvalöverraskning

Truls Möregårdh går in i singelturneringen klockan 16.45 mot nederländaren Ivan Kahn. Svensken är femma på världsrankingen och tredjeseedad i EM, där han hör till de främsta medaljkandidaterna.

Möregårdh kommer till Ljubljana med flera starka resultat bakom sig. I september vann han WTT Champions i Macao och tidigare i oktober nådde han kvartsfinal i China Smash. Där blev det förlust mot Lin Yun-Ju med 0-4 i set.

Första motståndaren är mindre meriterad, men har redan överraskat i Ljubljana.

Ivan Kahn gick in i kvalet som 97 seedad och ställdes bland annat mot den 33 seedade Luka Mladenovic. Nederländaren vann den matchen med 3-2 och följde upp med 3-1 mot belgaren Laurens Devos. Därmed tog han hem sin kvalgrupp och spelade sig in i huvudturneringen.

Skillnaden i ranking och internationella meriter är stor, men Kahn har åtminstone fått en bra start på mästerskapet. Möregårdh får nu försöka undvika ett tidigt misstag och spela sig vidare till nästa omgång.

Fyra svenska herrar inleder singelspelet

Möregårdh är inte ensam om att spela sin första singelmatch under eftermiddagen. Kristian Karlsson och Elias Ranefur spelar också klockan 16.45, medan Anton Källberg börjar redan 15.55.

Karlsson möter tysken Kay Stumper och Ranefur ställs mot den rutinerade kroaten Andrej Gacina.

Ranefur tog sig genom kvalspelet utan förlust. Nu väntar ett mer meriterat motstånd, med en kroat som har många internationella mästerskap bakom sig.

Anton Källberg möter Nikita Artemenko, som redan har ställts mot svenskt motstånd i Ljubljana. Under tisdagens kvalspel besegrade Artemenko Anders Eriksson med 3-0. Eriksson vann två av sina tre kvalmatcher, men resultatet räckte inte för avancemang.

Nu får Anton Källberg möta samma spelare i huvudturneringens första omgång.

Med tre svenska matcher som startar samtidigt vid 16.45 blir det en intensiv eftermiddag för den som vill följa samtliga herrar. Resultaten avgör vilka som får fortsätta singelturneringen under torsdagen.

Tre svenska dubbelpar jagar kvartsfinal

Sverige fick en bra start på dubbelturneringarna. Samtliga tre par som spelar under onsdagsförmiddagen vann sina första matcher och är framme i åttondelsfinal.

Stina Källberg och Filippa Bergand börjar dagen mot tyskorna Annett Kaufmann och Nina Mittelham. Svenskorna besegrade det ukrainska paret Matiunina/Dymytrenko med 3-0 i sin första match och får nu en betydligt tuffare uppgift mot mer meriterat motstånd.

I herrdubbeln möter Kristian Karlsson och Anton Källberg portugiserna João Apolónia och Marcos Freitas. Svenskarna vann öppningsmatchen mot spanjorerna Lillo/de las Heras med 3-1 och spelar sin åttondelsfinal klockan 10.05.

Drygt en timme senare är det dags för Truls Möregårdh och Elias Ranefur, som möter fransmännen Dorr/Bourrassaud. Det svenska paret vann sin första match med 3-0 mot rumänerna Istrate/Chirita.

I herrdubbel har Sverige fina resultat att försvara från det senaste EM. År 2024 tog Möregårdh och Anton Källberg silver, medan Mattias Falck och Kristian Karlsson tog brons. Den här gången spelar svenskarna i andra konstellationer.

Onsdagens matcher avgör vilka tre svenska par som får fortsätta till kvartsfinal.

Stina Källberg och Filippa Bergand spelar kvällens sista matcher

Efter herrarnas singelmatcher väntar två svenska framträdanden i damsingel.

Stina Källberg möter rumänskan Adina Diaconu klockan 19.55. Då har hon redan spelat dubbel under förmiddagen och mixedkvartsfinal under eftermiddagen. Beroende på resultaten kan hon alltså ha tre turneringsklasser att förbereda sig för inför fortsättningen.

Filippa Bergand spelar sin första singelmatch klockan 20.45 mot italienskan Gaia Monfardini.

Bergand fick kämpa ordentligt för att nå huvudturneringen. I kvalet låg hon under med 0-2 i set mot Nora Dohoczki men lyckades vända till seger med 3-2. Avgörande set slutade 12-10, och vinsten bidrog till att hon kunde ta hem sin kvalgrupp.

Nu väntar huvudturneringen, där både Bergand och Stina Källberg ska försöka ta sig vidare till nästa omgång.

Medaljläget för Sverige inför fortsättningen

Svenskarna befinner sig i olika skeden av EM-turneringen. För Kristian Karlsson och Stina Källberg handlar dagens mixedkvartsfinal om att säkra en medalj direkt. De tre dubbelparen behöver först vinna sina åttondelsfinaler, medan samtliga svenska singelspelare precis inleder huvudturneringen.

TävlingsklassSveriges läge
Mixed dubbelKarlsson/Stina Källberg i kvartsfinal. En seger ger medalj
HerrdubbelTvå svenska par i åttondelsfinal
DamdubbelEtt svenskt par i åttondelsfinal
HerrsingelFyra svenskar spelar första omgången
DamsingelTvå svenskor spelar första omgången

Möregårdh är Sveriges högst seedade spelare i singel, men en hög seedning är ingen garanti för medalj. För den som vill förstå hur favoritskap och sannolikheter bedöms på spelmarknaden finns TVmatchens odds-guider och jämförelse av bettingsidor. Några aktuella EM-odds redovisas inte i den här guiden.

Bordtennis-EM pågår fram till söndagen den 18 oktober. I TVmatchens stora guide till bordtennis-EM 2026 finns mer om turneringens upplägg, tidigare medaljer och mästerskapets fortsatta program.

Lennart Sandahl är Head of Editorial och således ansvarig för det redaktionella innehållet på TVmatchen. Han har en lång bakgrund inom sportjournalistiken och vurmar lite extra för svensk och italiensk fotboll.

Kommande matcher i Bordtennis-EM