Spelarbetyg Sverige – Litauen: De var bäst – i Blågults kolossala kross

Rasmus Hjortling Olofsson
Rasmus Hjortling Olofsson Skribent
Spelarbetyg Sverige – Litauen: De var bäst – i Blågults kolossala kross
Foto: Bildbyrån

SOLNA. Sverige är vidare i VM-playoffet.
Litauen kördes över på nytt på Strawberry Arena under tisdagskvällen. Hela 10–0 (!) slutade kvällens möte och totalt vann Blågult dubbelmötet med otroliga 15–0.
TVmatchen har betygsatt samtliga spelare samt förbundskapten Tony Gustavsson efter kvällens seger.

Sverige kom till kvällens returmöte med Litauen med en mycket bekväm ledning. Blågult vann det första playoffmötet i Litauen med 5–0, men trots det otroliga utgångsläget så bjöd man på en rivstart i hemmamötet.

Redan i den första minuten var Sverige mycket nära att ta ledningen då Smilla Holmberg hittade fram till Anna Sandberg med ett fint inlägg, men Manchester United-försvararen fick se sitt avslut räddas. Det skulle dock inte dröja länge innan det första svenska målet kom denna tisdagskväll.
I den nionde minuten kom nämligen det första målet, detta då Nathalie Björn slog till efter en hörna och lagkaptenens avslut letade sig in i mål via en litauisk försvarare. Fyra minuter senare var det dags för Sverige att utöka sin ledning, detta då Stina Blackstenius nådde högst på ett inlägg från Felicia Schröder och med pannan satte hon dit Sveriges andra för kvällen.

Sverige var dock långt ifrån klara där, när drygt halva den första halvleken hade spelats tog sig Smilla Holmberg runt på kanten och hennes avslut letade sig in i mål, även denna gång via en litauisk försvarare. Fem minuter senare så var det dags för ett nytt svenskt mål då Hanna Lundkvist bjöd på lite fotbollsgodis. Manchester United-spelaren drog till med ett elegant långskott som innebar 4–0 till Sverige efter halvtimmen spelad i Solna och det dröjde endast sex minuter innan nästa svenska mål kom. Felicia Schröder frispelades, hennes första avslut klarade dock Litauens målvakt, men Real Madrid-stjärnan satte dit sin egna retur, Schröder var dock inte klar där. Precis innan pausvilan nickade hon in sitt andra för kvällen och Sveriges sjätte.

Smilla Holmberg och Felicia Schröder firar tillsammans efter Sveriges 6–0-mål, Foto: Bildbyrån.

Inför den andra halvleken genomförde Tony Gustavsson ett trippelbyte och med nya fräscha ben på planen fortsatte Sverige att trycka på offensivt och det skulle inte dröja länge innan ett nytt Blågult mål kom. I den 52:a minuten var det dags för även Blackstenius att bli tvåmålsskytt, även denna gång slog hon till med pannan.

När klockan sedan tickade upp mot 60 minuter spelade kom Sveriges åttonde fullträff för kvällen, detta då inhoppande Amanda Ilestedt nådde högst på ett inlägg och skarvade in bollen, det var dock inte slut på nickmål för svensk del där. I den 69:e minuten trodde Blackstenius att hon fullbordat sitt hattrick, men svenskans nick gick i mål via Litauens målvakt och bedömdes vara ett självmål.

Ett tionde (!) Blågult mål skulle också komma, detta då Ilestedt på nytt nickade in bollen. 10–0 blev sedan slutresultatet och totalt vinner Sverige dubbelmötet med otroliga 15–0. Nu väntar ett avgörande playoff mot antingen Tjeckien eller Skottland.

Sverige – Litauen 10–0 (6–0)

Målskyttar Sverige: Nathalie Björn, Stina Blackestenius x2, Smilla Holmberg, Hanna Lundkvist, Felicia Schröder x2, Amanda Ilestedt x2, Självmål.

Målskyttar Litauen:

***

Zecira Musovic – 6

En väldigt behaglig landslagscomeback för Malmö FF-målvakten. Fick röra bollen några enstaka gånger med fötterna, men några räddningar tvingades hon inte till denna afton.

Smilla Holmberg – 8

Anföll med kraft och fart konstant längs sin högerkant och oj så rolig hon är att se när hon gör det. Ett mål och en assist och en överlag mycket imponerande insats.

Nathalie Björn, ut 46´ – 7

En ny halvlek i benen och ett vackert mål för lagkaptenen denna afton. Defensivt behövde hon inte göra speciellt mycket, men det lilla Litauen kom med klarade hon bra.

Bella Andersson – 7

Den unge mittbacken imponerade på nytt. Visst sattes inte heller hon på allt för stora prov defensivt, men visade fina kvaliteter med bollen och stod för en mycket fin assist till bästa vännen Smilla Holmberg.

Anna Sandberg, ut 46´ – 6

Mycket nära att ge Sverige ledningen direkt i matchinledningen och tog sig upp längs sin kant fint några gånger, dock utgick den svenska offensiven allt som oftast från högerkanten, något som gjorde att Sandberg inte syntes så mycket.

***

Matilda Vinberg – 6

Kombinerade bra med Holmberg längs högerkanten och fick även inkassera två assist denna tisdagskväll.

Julia Zigiotti Olme, ut 46´ – 6

Vann de dueller hon behövde vinna centralt i plan och fördelade bollen på ett bra sätt.

Hanna Lundkvist – 6

Bjöd på ett riktigt drömmål i den första halvleken och imponerar allt mer centralt på mitten.

Anna Anvegård, ut 60´ – 5

Fantastisk i det första mötet med Litauen förra veckan, men inte alls lika delaktig i spelet denna afton. Fick dock avsluta kvällen på bästa sätt med ett fint inlägg till Ilestedts mål.

***

Felicia Schröder, ut 60´ – 7

Hattrick senast mot Litauen och i kväll blev det två mål och en assist för Real Madrid-stjärnan. Ordentlig islossning i Blågult och hennes formkurva fortsätter att peka spikrakt uppåt.

Stina Blackstenius – 8

Tillbaka i startelvan och då bjöd Arsenal-anfallaren och då var anfallaren så nära man kan vara att bjuda på ett hattrick. Två nickmål blev det och det tredje dömdes vara ett självmål. I vilket fall så var hon ett ständigt hot i boxen.

***

Fler artiklar

Avbytare:

Jennifer Falk
Moa Edrud


Amanda Nildén, in 46´ – 5

Precis som i den första halvleken så fortsatte Sverige att främsta anfalla via högerkanten, något som likt för Sandberg minimerade Nildéns chanser att briljera.


Monica Jusu Bah


Evelyn Ijeh, in 60´ – 5

Fick inte jättemycket att jobba med utöver en nickchans i slutet som dessvärre smet precis utanför.


Rosa Kafaji, in 60´ – 6

Kom in och var på ordentlig spelhumör. Tvingade Litauens målvakt till en jätteräddning efter att ha fintat bort ett par litauiska försvarare på ett snyggt sätt.


Amanda Ilestedt, in 46´ – 7

I det första mötet i Litauen hoppade hon in och blev målskytt och denna kväll hoppade hon in och bjöd på två mål. Ett ständigt hot i boxen vid inlägg och fasta situationer.


Filippa Angeldahl, in 46´ – 6

Stabil som vanligt i defensiven vid de få tillfällen som Sverige inte hade bollen, med bollen bjöd hon på ett par fina assist.


Hanna Bennison
Sofia Reidy
Alice Bergström

Tony Gustavsson – 6

Ett par förändringar jämfört med senast, men sett till byten använde han sig av nästan exakt samma spelare som i första mötet, något som kan betyda en hel del i längden. Nu har laget fått spela ihop sig lite mer inför det avgörande playoffet i december, något jag tror Gustavsson är väldigt tacksam för.

TVmatchens betygsskala:
10 = Världsklass
9 = Fantastisk
8 = Mycket bra
7 = Bra
6 = Godkänd
5 = Okej
4 = Underkänd
3 = Svag
2 = Usel
1 = Katastrofal

Sport och framförallt fotboll har alltid legat mig varmt om hjärtat och då i synnerhet Premier League. Fotbollen har även varit mitt arbetsliv i över tio års tid, dels som tränare, som journalist samt med betting. Utöver just fotbollen så har jag även ett starkare intresse för amerikansk fotboll, hockey och basket, men i stort sett intresserar jag mig för vilken idrott som helst.

Kommande matcher i Fotboll