Hur borde tennisens ranking se ut då?

David Thorstensson
David Thorstensson Skribent
Hur borde tennisens ranking se ut då?
Foto: Bildbyrån

Jag har sannerligen en tendens att berätta om vilken svacka tennisen är inne i. Hur svaga spelarna bakom toppen är, och hur konstigt det blir när Sinner och Alcaraz bara spelar ibland. Under den här säsongen har de nästan inte spelat samtidigt alls. De möttes en gång i Monte Carlo och det var nog där som Alcaraz egentligen bestämde sig för att något behövde göras. Sen åkte han och spelade en match i Barcelona också men sen klev han av och återkom inte förrän i US Open. Sinner å sin sida körde på fram till Wimbledon som han vann, men det blir inget mer spel efter det för honom den här säsongen. Otroliga 44-3 i matchstatistik i år, Sinner. Ändå kommer han alltså inte vara världsetta vid årets slut. Det kommer Zverev, som just nu har 58-15 i matcher, vara. Alcaraz? 32-4. Kanske också lite mer imponerande än Zverevs 15 förluster, men rankingen bygger på att man spelar tennis, då får man poäng. Det har Zverev gjort. Zverev som förresten har 2-8 mot topp-10-spelare den här säsongen. Ändå är han redan klar som världsetta vid årets slut. Ja jösses.

Jag tänkte vi skulle titta lite på rankingen och jämföra. Hur ser den ut nu? Och hur tycker jag den borde se ut? Så får vi väl se hur konstigt det blivit, och hur stora skillnaderna mellan den verkliga rankingen, min ranking alltså, och ATP-rankingen, hittepårankingen, är.

Så här ser rankingen ut just idag. Jag har då tagit med det som hittills hänt den här veckan.

PlaceringSpelare
1Jannik Sinner
2Alexander Zverev
3Carlos Alcaraz
4Ben Shelton
5Flavio Cobolli
6Félix Auger-Aliassime
7Frances Tiafoe
8Alex de Minaur
9Arthur Fils
10Daniil Medvedev

Sinner är fortfarande etta men Zverev kan ta över redan i Shanghai om han vinner några matcher. Alcaraz trea, och sen börjar konstigheterna. Ja, ni ser.

Nu tar vi min ranking.

PlaceringSpelare
1Carlos Alcaraz
2Jannik Sinner
3Alexander Zverev
4Novak Djokovic
5Ben Shelton
6Arthur Fils
7Daniil Medvedev
8Taylor Fritz
9Rafael Jodar
10Lorenzo Musetti

Jag visste inte vad jag skulle komma till för slutsats när jag började skriva den här texten. Det vet jag sällan om man ska vara riktigt ärlig. Jag börjar någonstans, och sen får jag se var vinden för mig.

Jag hoppades lite att det fanns spelare. Bra spelare. Som kunde placeras in på min topp-10-lista så att det ändå skulle se bra ut liksom. Så det ändå skulle vara en riktigt vass topp-10. Men är det här det? Nja, jag tycker nog inte det.

Slutsatsen blir att Fils varit mycket skadad och ännu inte hittat rätt placering så att säga. Medvedev underpresterar ju oftast, men han är ju liksom bättre än de som är på topp-10 egentligen. Fritz har varit mycket skadad men jämför man med alternativen så är han definitivt en stadigare spelare. Och så avslutar jag med Jodar och Musetti då jag tycker man måste väga in att de sannolikt ska kunna vara rätt bra på grus, men ändå samlar poäng på andra underlag också. Det brukar vara en bra medicin för att vara bra rankad.

Och så sätter jag Alcaraz före Sinner enbart på att han ju liksom är bäst egentligen, om han bara försöker. Lite tunt kanske, men om jag måste välja så.

Är detta en stark topp-10? Det är ju en starkare topp-10 än på ATP-rankingen. Inget snack om den saken, men är den för den saken stark? Näe.

Slutsatsen blir då alltså att nej, det är en verklig svacka som tennisen är i. Det spelar ingen roll om alla spelare skulle prestera. Toppen skulle ändå vara svag.

Läs om hur du spelar på tennis i våra oddsguider.

David Thorstensson heter jag och jag har i stora drag ägnat mig åt att skriva om sport under hela mitt vuxna liv. Med korta utflykter till annat, men jag kommer allt som oftast tillbaka till att sport är det enda som är tillräckligt roligt.

Kommande matcher i ATP