Hur länge tycker Alcaraz själv att det är kul?

David Thorstensson
David Thorstensson Skribent
Hur länge tycker Alcaraz själv att det är kul?
Foto. Bildbyrån

De asiatiska turneringarna rullar på. Med ganska bra tider ändå, tycker jag. Det är mysigt att ha på det på morgnarna när man sitter vid dataapparaten. Desto svårare tyvärr att få till rejäla införinlägg här på bloggen, det passar tiderna sämre tidsmässigt på alla möjliga vis. Men det är ju lite som det är. Det blir svårt att flytta Asien västerut för att vi ska få till lite bättre tider på tennisturneringarna.

Vad har hänt då?

Ja det viktigaste som hänt under veckan är väl att han som inte är med, Sinner, nu också lämnat återbud till årets näst sista mastersturnering, den i Shanghai om en vecka. Det gör att det nu är klart. Zverev kommer snart vara världsetta. För vet ni vem som i praktiken är den som närmast skuggar honom på rankingen? Det är tur att man sitter ner kanske. Det är lätt att börja känna sig lite vinglig i huvudet bara av att tänka tanken. För det är Shelton som närmast jagar Zverev.

Zverev har 8750 inspelade poäng den här säsongen. Sinner har 7950, men han spelar ju inte. Så då är det Shelton som är trea på årsrankingen med 4430 poäng före Alcaraz som är fyra på 4250 poäng. Kan Alcaraz komma ikapp Zverev och fixa till det där, att Zverev inte blir världsetta? Helt omöjligt tyvärr. Det finns inte så många poäng kvar att spela om. Så absolut allt talar för att världsettan heter Zverev inom några veckor. Något jag personligen tycker känns rimligt. Jag tror mycket på att saker kanske inte behöver nå botten, men de måste åtminstone bli så tydliga att det inte går att ignorera dem och om Zverev blir världsetta, då blir det ännu mer uppenbart var tennisen befinner sig.

För Sinner, visst är han skadad. Nu i alla fall. Men man vet ju inte. Skador börjar väldigt mycket flyta ihop med ovilja att spela turneringar för de största spelarna och när man ser Alcaraz den här veckan så tycker jag att man måste fråga sig lite grann, hur länge kommer han egentligen tycka att det här är kul som det är just nu?

För hans insatser i Tokyo, där han först tappade set mot Michelsen i en match där, ja, låt oss säga att han inte gick för fullt under hela matchen riktigt. Sen gjorde han ett rejält försök att förlora set mot Arnaldi i andra omgången. Han misslyckades, för när han hamnade i ett omöjligt underläge i tiebreaket så försökte han, och bollarna satt. Så det blev ingen tresetare där. Tråkigt, tyckte nog Alcaraz, men det går inte varje gång. Ibland är det svårt att få till det när motståndarna är lite för dåliga. Och så idag då, tråkigt igen. När han lyckats trassla till första set så att det gick till tiebreak som han vann så ville inte Shapovalov vara med och leka längre. Han gav upp.

Nu ska jag ta den här texten vidare med en fråga.

Är Alcaraz sämre än vad Nadal var?

Alcaraz är mycket bättre än vad Nadal var.

Förlorade Nadal någonsin set eller spelade ens tiebreak mot rejält lägre rankade spelare? Aldrig. Han vann såna matcher med 6-2 6-3. För han kämpade.

Är spelarna bakom toppen mycket bättre rent kvalitetsmässigt än de var på Nadals tid?

Jag skulle säga nej. Spelet går alltid framåt. De är kanske rent kvalitetsmässigt lite bättre, men så är också toppspelarna mycket bättre. Så jag skulle säga att den faktiska spelmässiga skillnaden mellan Alcaraz och Sinner och lägre rankade spelare idag är mycket större än den var på Nadals tid.

Och man behöver inte låsa sig vid Nadal. Man kan blanda in Djokovic också på den tiden och så vidare. Men det är enkelt att ta Nadal som jämförelsepunkt.

Varför gör han då så här då, Alcaraz? För att han inte är Nadal, är väl det korta svaret. De har ärligt talat väldigt lite gemensamt som tennisspelare, angränsande till ingenting. Nadal var aldrig i närheten av att ha Alcaraz talang eller för den delen tekniska kunskaper, men han var istället kanske tidernas främsta idrottsmaskin. Alcaraz, han är motsatsen. Han har allt. I teorin går det inte att slå honom. Men han är ingen idrottsmaskin. Ska man beskriva honom är han mer av en influenser som lever för att skapa innehåll, även om han kanske inte gör det genom att sitta och skrika in i kameran som de flesta influensers väl gör nu för tiden. Det förefaller vara mest effektivt i jakten på klick och prenumeranter. Alcaraz har dock en plattform som influenserna inte direkt har. Så han behöver inte göra det. Alla tittar redan på honom när han är på tennisbanan. Det blir hans plattform för innehållsskapande. Och i den jakten så räcker det helt enkelt inte med att vara överlägsen. Eller så här, det är inte det mest effektiva sättet att skapa innehåll. Snarare tvärtom. Titta bara på Sinner. Han försöker vinna sina matcher så enkelt som möjligt och gör det oftast. Vem av Sinner och Alcaraz tror ni har mest videotittande på social media? Det är nog Alcaraz så att säga. För att han skapar innehåll. Han idrottar inte.

Hur länge kommer det här vara spännande nog för honom? Helt ärligt. Jag är väldigt, väldigt tveksam. För det kan inte vara särskilt roligt. Jag kan inte tänka mig att det är det. Och kanske mest av allt. Det kommer definitivt inte utveckla honom som tennisspelare. Där nästa fråga kommer. Hur kul kommer Alcaraz tycka det är när han märker att han inte blir bättre längre? Vem vet. Inte jag i alla fall.

Imorgon möter han Munar i semifinal. Vad tror ni? Sitter han och drar upp riktlinjer för hur han ska förlora så få gem i matchen som möjligt, Alcaraz? Jag tror det inte.

David Thorstensson heter jag och jag har i stora drag ägnat mig åt att skriva om sport under hela mitt vuxna liv. Med korta utflykter till annat, men jag kommer allt som oftast tillbaka till att sport är det enda som är tillräckligt roligt.

Kommande matcher i ATP