IFK Göteborg och Gais väg till Conference League: Så tar de sig till ligafasen

Rasmus Hjortling Olofsson
Rasmus Hjortling Olofsson Skribent
IFK Göteborg och Gais väg till Conference League: Så tar de sig till ligafasen
Foto: Bildbyrån

Dubbla representanter från Göteborg för Sverige i Conference League-kvalet.
Det är rivalerna IFK Göteborg och Gais som kliver in i det kvalet för svensk del.
TVmatchen kommer här med en guide för hur vägen till ligafasen ser ut för de båda Göteborgsklubbarna.

Mjällby AIF och Hammarby IF är de svenska representanterna i Champions League- respektive Europa League-kvalet, men som bekant så har vi även två platser i Conference League-kvalet och dessa två platser utgörs denna säsong av ärkerivalerna Gais och IFK Göteborg.
Gais säkrade sin plats via att sluta på tredjeplats i allsvenskan förra säsongen, medan IFK Göteborgs plats blev klar tidigare i år, detta efter att Mjällby AIF vunnit Svenska cupen.

Hur kommer det att gå för de två västkustlagen i Europa? Ja, det får framtiden utvisa, men inför så kommer nu TVmatchen med en guide gällande förutsättningarna för det stundande kvalspelet.

Gais får tuffast start – men krävs mycket av båda

När lottningen för den andra rundan av Conference League-kvalet, rundan som både Gais och IFK Göteborg kliver in i, gick av stapeln så var det nog främst i de blåvita delarna av Göteborg som smilbanden drogs på lite extra. IFK Göteborg lottades då mot antingen estniska FC Levadia Tallinn eller walesiska Caernarfon Town.
Esterna gick segrande ur deras dubbelmöte i storslagen stil och trots att IFK Göteborgs formkurva pekar långt ifrån uppåt så bör Blåvitt vara stora favoriter inför mötet med esterna.

Lika lyckligt lottade vad gällde lottning var inte fjolårets allsvenska trea, utan för Gais väntar tufft möte direkt i form av ett skandinaviskt derby med FC Nordsjälland.
Den danska storklubben slutade, likt Gais, trea i den inhemska ligan ifjol och det var så man fick sin plats i Conference League-kvalet. Till skillnad från Gais är dock danskarna mer erfarna ute i Europa. Så sent som säsongen 23/24 spelade man gruppspel i Conference League.
Inför det skandinaviska derbyt lär nog Nordsjälland ses som favoriter.

När det kommer till själva matcherna så inleder IFK Göteborg på hemmaplan den 21 juli mot FC Levadia Tallinn, returen spelas sedan den 30 juli. Gais spelar sedan sin hemmamatch mot FC Nordsjälland den 23 juli och returen en vecka senare, den 30 juli. Båda lagen spelar sin hemmamatch på Gamla Ullevi.

Blir det avancemang för något av, eller båda lagen är det följande datum som gäller för resterande del av kvalspelet:

Lottning för tredje kvalrundan: 20 juliSpeldatum för tredje kvalrundan: 6 respektive 13 augusti
Lottning för playoffet: 3 augustiSpeldatum för playoffet: 20 respektive 27 augusti

Så mycket prispengar kan Blåvitt och Gais kamma hem

Hur det än går för Blåvitt och Gais så är det båda Göteborgsklubbarna garanterade minst 5,8 miljoner kronor i prispengar, enbart för deltagande i den andra kvalrundan. Denna summa växer enligt följande beroende på hur långt de tar sig i kvalet:

Utslagna i andra kvalrundan€350,000 + €175,000 för varje runda man deltagit i (runt 5,8 miljoner kronor)
Utslagna i tredje kvalrundan€550,000 + €175,000 för varje runda man deltagit i (runt 9,9 miljoner kronor)
Utslagna i playoffet€750,000 + €175,000 för varje runda man deltagit i (runt 14 miljoner kronor)

Skulle något, eller båda lagen ta sig hela vägen till ligafasen är det dock där som de största pengarna finns att inkassera. En plats i ligafasen garanterar omkring 33 miljoner kronor, samt att varje seger ger ytterligare 4,4 miljoner kronor och varje kryss ger runt 1,45 miljoner kronor.

Vid avancemang från ligafasen ökar prispengarna ytterligare, mycket baserat på placering i tabellen, men i sämsta fall är avancemang värt ytterligare 8,8 miljoner kronor.

Så kan du se IFK Göteborg och Gais i Europa Conference League-kvalet

IFK Göteborg kliver in i Conference League-kvalet den 21 juli mot FC Levadia Tallinn och deras match sänds av Aftonbladet via deras playtjänst. Det gör även båda Gais möten med FC Nordsjälland (först 23 juli och returen 30 juli). För att se någon av matcherna, eller samtliga, krävs ett Aftonbladet +-konto.

Sport och framförallt fotboll har alltid legat mig varmt om hjärtat och då i synnerhet Premier League. Fotbollen har även varit mitt arbetsliv i över tio års tid, dels som tränare, som journalist samt med betting. Utöver just fotbollen så har jag även ett starkare intresse för amerikansk fotboll, hockey och basket, men i stort sett intresserar jag mig för vilken idrott som helst.