Inför måndagens åttondelsfinaler i US Open

David Thorstensson
David Thorstensson Skribent
Inför måndagens åttondelsfinaler i US Open
Foto: Bildbyrån

Tycker det är praktiskt med start 19. Då hinner man precis gå och dra lite på dagens VamosRafa-inlägg, men man får ändå in det i god tid innan matchstart.

Alcaraz, Tiafoe, Shelton och Michelsen vidare igår där man väl ändå får lufta frågan. Är vi helt säkra på att de andra försöker spela samma sport som den som Alcaraz spelar? Jag vet inte. Det är liksom olika planeter. Sen kanske det blir lite annat om han får möta Zverev men nja, i de bra stunderna, då är han åtminstone ganska bra. Det får man säga.

Foto: Bildbyrån

Men nog om det. Nu tänkte jag vi skulle ta oss an dagens matcher.

19:00 Cerundolo – Blockx

Det här är inte Alcaraz. Kan en Telia-annons passa bättre? Tveksamt.

Starta konto hos Telia

1 Besök Telia via knappen nedan
2 Välj ett paket – kontrollera så sporten ingår
3 Ladda ner appen och börja titta

Jag använder faktiskt Telia. Sann historia. Men skit i det nu. Nu håller vi oss till tennisen.

Cerundolo mot Blockx. Det är ju inte imponerande när man lägger till att det är en åttondelsfinal i US Open även om jag sannerligen ser Cerundolos kapacitet. Få slår bättre på bollen än han gör, det är väl bara att han har vissa brister. Som att kanske inte alltid vara så stabil som vissa andra, och det är svårare att spela tennis om man inte kan serva och returnerar lite halvkrattigt.

Blockx kan sannerligen serva och jag tycker att han borde kunna hålla emot bra nog i spelet. Han är favorit på oddsen och en rimlig sådan i min värld.

Foto: Bildbyrån

22:00 Khachanov – Tien

Det var sent. I och för sig klagar jag när alla matcher läggs samtidigt och jag klagar visst också när de inte gör det. Då är det jobbigt.

Tien borde vara lite bättre, men Khachanov är bra när han är bra, det vet vi. Inga inbördes möten. Kanske inte optimalt för Tien att möta någon som kan slå så hårt som Khachanov. Man ser ju framför sig att Khachanov kan stå och kontra lite med Tien och sen slå igenom honom. Samtidigt kan man också tänka att det kan bli en utmaning för Khachanov att attackera när han hela tiden får sånt tempo mot sig.

Tien lite väl stor favorit på oddsen tycker jag.

Foto: Bildbyrån

23:00 Gea – Botic

Ungefär här vill man ju dra ner rullgardinen och slippa se. Det är inte ett styrkebesked att en av dessa ska gå till kvarten i US Open. Det känns väl lite roligare om Gea skulle lyckas. Han förlorade egentligen i kvalet förresten. Men jag tror nog att Botic tar chansen här.

Foto: Bildbyrån

03:00 Zverev – Darderi

Det här är inget man ställer klockan för va? Man kan ju fantisera om att Darderi får detta till en friidrottstävling snarare än en tennismatch där det blir långt, Zverev blir lite trött, Darderi bara maler på. Men då glömmer man att Darderi inte är så bra på tennis, och där dör fantasin. Vilken smörlottning för Zverev.

Foto: Bildbyrån

David Thorstensson heter jag och jag har i stora drag ägnat mig åt att skriva om sport under hela mitt vuxna liv. Med korta utflykter till annat, men jag kommer allt som oftast tillbaka till att sport är det enda som är tillräckligt roligt.

Kommande matcher i Tennis