Frölunda HC – Djurgården på tv: Oro för repris?
Frölunda HC – Djurgården på tv är studiomatchen från de tidiga SHL-matcherna på lördag. De serieledande göteborgarna tar emot ett Djurgården som fortfarande är utan trepoängare. Det mesta talar för hemmaseger, men Djurgården har bra minnen från Scandinavium.
| Kategori | Information |
|---|---|
| Match | Frölunda HC – Djurgården |
| Datum | 3 oktober 2026 |
| Tid | 15:15 |
| Arena | Scandinavium |
| Plats | Göteborg, Sverige |
| Liga | SHL |
| Stream | TV4 Play |
| Odds i artikeln | Dbet |
Frölunda HC – Djurgården på tv: TV4 sänder matchen från Göteborg
SHL 2026 sänds på TV4 och givetvis är det där du följer lördagens batalj mellan Frölunda och Djurgården. Pucken släpps vid 15:15 och matchen kommenteras av Johan Edlund och Joel Lundqvist. Studiosändningen från Scandinavium drar igång redan vid 14:30 och använder du länken nedan får du halva priset på TV4 Play den första månaden.
Starta konto hos TV4 Play
Oroväckande bra
Det är väldigt sällan man vänder på saker på det här sättet, men är det dags att börja oroa sig för Frölunda? Fem segrar (en efter straffar) på fem matcher, serieledning och i torsdags 2-1 mot Brynäs. För varje seger så kommer man närmre sin första förlust och så vidare och nej, det är klart att vi inte ska behöva oroa oss för att se samma ras som i fjol. Men när göteborgarna inleder på det här sättet är det åtminstone väldigt svårt att inte börja tänka i de banorna: Startar man för starkt? Är man för bra tidigt på säsongen? När kommer motgångarna? Hur hårt blir fallet?
Äsch, det där är väl i grunden bara en dröm och tanke om att all idrott har en historia som inte berättats ännu. Det rimliga hade väl varit att vända på det och prata om hur bra Frölunda är och att fundera på om laget kan utmana om poängrekordet i grundserien. Det är kanske den hållningen vi ska ha hela vägen fram till vi eventuellt ser en vändning.
Så, ja. Frölunda. I tabelltopp med 14 poäng på fem matcher och fyra av bataljerna har dessutom varit mot lag som förväntas befinna sig i kampen om direktplatser till slutspel. Göteborgarna ser ruskigt starka ut och nu ställs man mot nästjumbon Djurgården, på hemmaplan. Ett Djurgården som ännu inte vunnit på ordinarie tid och bara plockat tre poäng på de fem första matcherna. Och ni minns väl hur lagens första möte slutade i fjol? Den gången var det i Stockholm matchen avgjordes, men Frölunda vann med 11-2. Några sådana siffror är alltid svåra att föreställa sig, men att hemmalaget går in som favoriter här råder inga tvivel om.
Speltips på matcherna från SHL
Du vet väl om att vi har massor av säsongsspel och speltips till enskilda matcher i SHL
Bergmans Zon
TVMatchens hockeyskribent Mårthen Bergman skrev kort om Robert Ohlssons första säsong som Frölundatränare i SHL-bibeln inför säsongen. Och just den där starten på året, och kanske framförallt det som hände efter nyår är ju varför just den här texten inleds på sättet den gör. Frölunda har nästintill perfect score inledningsvis på den här säsongen och för Ohlsson blir det ruskigt viktigt att se till att man inte faller igenom. Då är det nästan bättre att börja förlora ett par matcher här och där och i slutändan sluta på samma poäng.
”Robert Ohlssons första säsong efter Roger Rönnberg blev en av de märkligaste Frölundasäsongerna på väldigt länge. Under hösten såg det stundtals ut som att tränarbytet fungerat perfekt och Frölunda var bäst i serien och spelade som ett lag som skulle kunna gå hela vägen. Sedan föll allting ihop och efter nyår var Frölunda under en period ett av seriens sämsta lag. Det var inte några enstaka dåliga matcher. Det pågick tillräckligt länge för att man ska behöva fråga sig varför tränarstaben inte lyckades vända utvecklingen.
Frölundas egen förklaring har bland annat handlat om att laget blev för bekvämt och inte lyckades hålla nivån över hela säsongen men jag tycker fortfarande att det är svårt att fullt ut förstå vad som hände”, skrev Mårthen Bergman om Frölundatränaren.
Läs mer om SHL här
-
Ishockey Hockeyallsvenskan
BERGMAN: Jag gillar pyro – men vad ska vi ha den till i hockeyn?
-
-
No match selected. Please select a match using the ”Enetpulse Match” meta box.
Höga odds på SHL från Dbet
Dbet har givetvis full koll på SHL och har laddat oddsen inför den nya säsongen. Ett möte mellan två storstadslag som ofta bjuder på målfester. Vi minns Frölundas 11-2 i fjol, men det följdes också upp av 3-2 och 6-1 till göteborgarna. Det som tåls att nämnas här är att hemma i Göteborg blev det bara två poäng för Frölunda mot Djurgården under fjolåret. Förlängningssegern med 3-2 ordnade dubbla pinnar, men i säsongens fjärde och sista matche mellan klubbarna vann stockholmarna med 3-1.
| Vem vinner matchen? | Högsta odds | Spelbolag |
|---|---|---|
| Frölunda HC | 1.60 |
|
| Oavgjort | 4.75 |
|
| Djurgården | 4.25 |
|
| Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se | spelpaus.se. | ||
| Totalt antal mål (inkl. förlängning och straffar) | Högsta odds | Spelbolag |
|---|---|---|
| Över 5,5 | 1.95 |
|
| Under 5,5 | 1.75 |
|
| Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se | spelpaus.se. | ||
Speltips på matcherna från SHL
Du vet väl om att vi har massor av säsongsspel och speltips till enskilda matcher i SHL
Hos Dbet hittar du massor av spännande oddsboostar på samtliga matcher i SHL.
- 1X2, första perioden: Oavgjort