Fotbolls-VM: Sveriges tänkbara startelva mot Tunisien
Graham Potter har presenterat de 26 spelare som ska representera Sverige i sommarens fotbolls-VM i USA, Mexiko och Kanada. Vi går igenom truppen och sätter ihop en potentiell startelva till VM-premiären.
Graham Potter har bestämt sig. Truppen till sommarens mästerskap är uttagen och det blev en blandning av erfarenhet och nya ansikten. Bland alla VM-uttagna spelare är det bara Viktor Nilsson Lindelöf som har erfarenhet från tidigare VM-spel. Aston Villa-spelaren VNL var med i Ryssland 2018. Med där var också Kristoffer Nordfeldt, men AIK-målvakten har inte gjort några mästerskapsminuter i den svenska tröjan. I EM tre år senare var de två också med, men också Alexander Isak, Ken Sema och Mattias Svanberg. Bara Nilsson Lindelöf och Isak har fått speltid i mästerskap tidigare och det är alltså en 26-mannatrupp med liten erfarenhet som reser över Atlanten.
Den kanske största utropstecknet när Graham Potter presenterade truppen var att varken Hugo Larsson eller Roony Bardghji var med. Båda spelarna har varit med på Potters tidigare samlingar, men missar nu alltså VM-turneringen.
De mest överraskande spelarna i truppen är Elliot Stroud, Taha Ali och Ken Sema.

Graham Potter har jobbat hårt med att få ihop en trupp han tror på:
– Det är tuffa beslut man måste ta när man tar ut laget till ett VM. Jag har inte tagit lätt på uppgiften. Besluten är baserade på en del saker. Du kan se det på så många olika sätt, säger Potter på presskonferensen.
Men han är också tydlig med att han nu tagit ut en trupp han tror kan göra fina resultat under sommarens spännande mästerskap.
– Vi ser verkligen fram emot att spela VM. Truppen är stark och välbalanserad med en mix av spelare som kan hantera de utmaningar som väntar, säger Graham Potter.
Sveriges trupp till VM 2026
| Spelare | Position | Klubb | Ålder | Landskamper |
| Kristoffer Nordfeldt | Målvakt | AIK | 36 | 20 |
| Viktor Johansson | Målvakt | Stoke City | 27 | 7 |
| Jacob Widell Zetterström | Målvakt | Derby County | 27 | 1 |
| Daniel Svensson | Försvarare | Borussia Dortmund | 24 | 11 |
| Hjalmar Ekdal | Försvarare | Burnley | 27 | 9 |
| Gustaf Lagerbielke | Försvarare | Braga | 25 | 9 |
| Carl Starfelt | Försvarare | Celta Vigo | 30 | 17 |
| Victor Nilsson Lindelöf | Försvarare | Aston Villa | 31 | 75 |
| Gabriel Gudmundsson | Försvarare | Leeds United | 26 | 23 |
| Isak Hien | Försvarare | Atalanta | 27 | 27 |
| Eric Smith | Försvarare | St. Pauli | 29 | 0 |
| Elliot Stroud | Försvarare | Mjällby AIF | 23 | 0 |
| Emil Holm | Försvarare | Juventus | 25 | 14 |
| Taha Ali | Mittfältare/Anfallare | Malmö FF | 27 | 1 |
| Alexander Bernhardsson | Mittfältare/Anfallare | Holstein Kiel | 27 | 5 |
| Lucas Bergvall | Mittfältare/Anfallare | Tottenham | 20 | 8 |
| Ken Sema | Mittfältare/Anfallare | Pafos | 32 | 28 |
| Gustaf Nilsson | Mittfältare/Anfallare | Club Brügge | 28 | 4 |
| Mattias Svanberg | Mittfältare/Anfallare | Wolfsburg | 27 | 39 |
| Alexander Isak | Mittfältare/Anfallare | Liverpool | 26 | 56 |
| Besfort Zeneli | Mittfältare/Anfallare | Royale Union Saint-Gilloise | 23 | 6 |
| Anthony Elanga | Mittfältare/Anfallare | Newcastle | 23 | 28 |
| Yasin Ayari | Mittfältare/Anfallare | Brighton | 22 | 19 |
| Jesper Karlström | Mittfältare/Anfallare | Udinese | 30 | 23 |
| Benjamin Nygren | Mittfältare/Anfallare | Celtic | 24 | 9 |
| Viktor Gyökeres | Mittfältare/Anfallare | Arsenal | 27 | 32 |
Målvakter
Målvaktsfrågan har varit en av det stora diskussionsämnena inför Sveriges VM 2026. Avsaknaden av tydligt förstaval är något som knappt funnits i modern svensk landslagshistoria. Thomas Ravelli, Magnus Hedman, Andreas Isaksson och Robin Olsen har gjort 413 landskamper tillsammans och alla fyra var under stora delar av sina landslagskarriärer tydliga förstahandsval. De tre målvakterna i Graham Potters trupp har inte ens gjort 30 landskamper tillsammans.
AIK:s rutinerade Kristoffer Nordfeldt gjorde en kanonmatch i playoffinalen mot Polen när VM-platsen säkrades. När Graham Potter fick frågan om vem som är förstavalet svävade han på svaret. Mycket tyder på att förlägret, som drar igång den 27 maj, kommer avgöra vem som står i VM-premiären. Just nu lär det dock vara liten fördel för Nordfeldt.
Backar
Sverige lär spela en 3-5-2-uppställning som snabbt kan göras om till en 5-3-2 i försvarsspel. Alternativet skulle vara en 3-4-2-1, men faktum kvarstår. Sverige kommer ha fem man tydligt i försvaret när motståndarna har bollen. Viktor Nilsson Lindelöf och Isak Hien är givna i mittförsvaret. Gustaf Lagerbielke och Carl Starfelt spelade i playoffet och lär slåss om den sista startplatsen. Starfelt dras med en skada i ryggen så just nu fördel för Bragaspelaren Lagerbielke. Eric Smith smyger med som en allround outsider. St. Pauli-spelaren kan kliva in på flera positioner, men visst vore det en överraskning om han landslagsdebuterar i VM-premiären?
På vänsterkanten hittar vi Svensson, Gudmundsson och Stroud. I bristen på högerbackar lirade Svensson till höger i playoffet och Gudmundsson till vänster. Just nu fördel Gudmundsson.
Till höger ser det tunnare ut. Emil Holm lär spela om han är frisk, men han har precis kommit tillbaka från skada. Positivt för den tidigare IFK Göteborg-spelaren är att han fått speltid i flera av Juventus matcher på slutet. Skulle Holm inte kunna spela kan Daniel Svensson flyttas över. Dessutom finns Alexander Bernhardsson som går att kasta in där.
Mittfältare
Tre centrala mittfältare lär bli Graham Potters melodi och strategi i premiären mot Tunisien. Lucas Bergvall, Yasin Ayari och Jesper Karlström ger en välbalanserad trio och just de två sistnämnda var givna i playoffet. Skulle det istället bli samma uppställning som mot Ukraina och Polen (3-4-2-1) så blir det nog Bergvall som får börja på bänken och ge plats för Anthony Elanga i en offensivare position.
Sema, Svanberg och Zeneli kan komma in och göra jobbet och trollgubben Taha Ali får förhoppningsvis chansen att visa sina dribblingskonster på den stora scenen. Men i en VM-premiär lär de allihop inleda på bänken.
Anfallare
Om alla är friska så är det här den enklaste uttagningen av alla för Potter. Startar inte Viktor Gyökeres tillsammans med Alexander Isak i en VM-premiär mot Tunisien så lär det bli snack om tjänstefel. Blir det inte ett tvåmannaanfall utan en 3-4-2-1-uppställning så kommer Gyökeres hålla till längst fram med Isak och högst troligt Anthony Elanga i släptåg strax bakom.
Benjamin Nygren blev utsedd till årets spelare i Celtic och Gustaf Nilsson har samma fysik som den gamla USA-hjälten Kenneth Andersson. Skulle Sverige behöva jaga mål i slutet på matcherna lär vi få se nästan två meter långa Nilsson på plan.
Trolig startelva till VM-premiären
Målvakt: Kristoffer Nordfeldt
Backar: Viktor Nilsson Lindelöf, Isak Hien, Gustaf Lagerbielke
Mittfältare: Emil Holm, Jesper Karlström, Yasin Ayari, Jesper Karlström, Gabriel Gudmundsson
Anfallare: Alexander Isak, Victor Gyökeres
Sverige i Grupp F
Sverige kommer VM-sommaren 2026 spela i Grupp F tillsammans med Nederländerna, Japan och Tunisien. Sverige är tredjehandsfavorit att vinna gruppen efter Nederländerna och Japan. Graham Potters trupp inleder mästerskapet mot Tunisien den 15 juni, klockan 04:00.
Sveriges spelschema
| Datum och tid | Match |
| 15 juni 04:00 | Sverige – Tunisien |
| 21 juni 19:00 | Sverige – Nederländerna |
| 26 juni 01:00 | Sverige – Japan |
Hela spelschemat och alla avsparkstider till turneringens 104 matcher hittar du här.
Träningsmatcher inför VM
Precis som vanligt kommer landslaget att vässa formen med några träningsmatcher inför turneringen. I skrivande stund finns två matcher inplanerade. Bland annat väntar möte med Erling Haalands Norge på Ullevål i Oslo två veckor innan VM-premiären.
| Datum och tid | Träningsmatch |
| 1 juni 19:00 | Norge – Sverige |
| 4 juni 19:00 | Sverige – Grekland |
Den svenska truppen samlas den 27 maj, men bland annat Viktor Gyökeres kommer missa träningsmatcherna inför VM på grund av viktiga matcher med Arsenal.