La Liga 2026/2027 på svensk tv: Disney+ sänder alla matcher

Joakim Forssell
Joakim Forssell Skribent
La Liga 2026/2027 på svensk tv: Disney+ sänder alla matcher
Foto: Bildbyrån

La Liga-säsongen är här och det är ESPN och således Disney+ som visar alla matcher i svensk tv. Precis som vanligt väntar en spännande säsong där de båda jättarna går in som favoriter. Barcelona vann ligan i våras, men Real Madrid har rustat upp truppen rejält och vill vara med och utmana om guldet. Här får du förutsättningarna, koll på experterna i de svenska sändningarna

KategoriInformation
Säsongsstart15 augusti 2026
Regerande mästareFC Barcelona
UppflyttadeRacing Santander, Deportivo La Coruña och Málaga CF
NedflyttadeReal Oviedo, Girona FC och RCD Mallorca
Antal matcher38 matcher
Säsongsavslutning30 maj 2027
TV-kanal
StreamDisney+

Så ser du La Liga på tv

Disney+ har tagit över rättigheterna till högstaligan i Spanien, La Liga. För att kunna se och följa alla matcher behöver du ett abonnemang hos Disney+.

Starta konto hos Disney+

1 Besök Disney+ via knappen nedan
2 Välj Paket – Alla ger tillgång till La Liga
3 Ladda ner appen och börja titta

Vad kostar Disney+?

AbonnemangPris just nuEfter 6 månader
Standard med reklam59 kr/mån69 kr/mån
Standard89 kr/mån109 kr/mån
Premium (4K)119 kr/mån159 kr/mån

Alla tre nivåer ger tillgång till La Liga, skillnaden ligger i bildkvalitet, reklam och antal samtidiga streams.

Stor satsning hos Disney+

Disney+är det nya hemmet för La Liga från och med säsongen 2026/27. Man visar samtliga 380 ligamatcher och det innebär att matcher med Real Madrid, FC Barcelona, Atlético Madrid och övriga La Liga-klubbar finns på samma ställe.

Rättigheterna gäller under fyra säsonger, från 2026/27 till och med 2029/30. Avtalet mellan La Liga och Disney omfattar dessutom den spanska cupen, Copa del Rey, vilket gör Disney+ till ett måste för den som vill följa spansk fotboll.

Vilken nivå passar dig?

Premium och Standard går även att teckna årsvis, 1 590 kr/år respektive 1 090 kr/år, vilket blir billigare per månad än att betala löpande.

Disney+ finns på de flesta vanliga enheter: TV (bland annat Apple TV, Chromecast, LG och Samsung), dator, mobil och surfplatta samt de flesta spelkonsoler.

Kommentatorer och experter

När nyheten om att Disney+ tagit över rättigheterna från TV4 var det inte klart exakt vilka svenskar som skulle kommentera och vara experter på matcherna. Men under de senaste veckorna har det blivit tydligare och startuppställningen ser stark ut.

Gusten Dahlin, Siavoush Fallahi och Marcelo Fernandez

En av de stora satsningarna som Disney+ gör på svenska är att man släpper en podcast, ESPN LaLiga, i Tutto Baluttos feed varje måndag under hela säsongen. Gusten Dahlin, med gedigen erfarenhet från just Tutto Balutto och dessutom programlederi för bland annat Champions League, leder podden och vid sin sida har han Siavoush Fallahi och Marcelo Fernandez. Det utlovas skarpa analyser, engagerade debatter och spännande gäster.

Christoffer Svanemar

Med gedigen erfarenhet av att kommentera fotbollsmatcher kommer Christoffer Svanemar vara en av kommentatorerna till La Liga-matcherna på Disney+ i år. Efter att inte ha kommit överens med Cmore/TV4 om nytt kontrakt blir det istället Disney+ för hela slanten. 37-åringen har tidigare kommenterat europeisk fotboll för streamingjätten.

Jesper Hussfeldt

Hussfeldt är äntligen tillbaka bakom mikrofonen och ska guida tittarna genom La Liga-säsongen 2026/2027.

– När jag jobbade med La Liga senast så var väl den ligan som bäst, den var väl som bäst mellan -06 och -14 ungefär och under de åren hade vi den till stor del på TV4. Sedan dess kan jag tycka att Premier League som liga har kommit i kapp, flera andra lag har gjort sig gällande, det vill säga att PSG kanske är lika ”galactico-sexigt” som Barcelona och Real Madrid. Men någonting tycker jag börjar svänga tillbaka sedan Lamine Yamal slog igenom och med att Real Madrid gått titellösa två säsonger i rad ifall man tittar på deras transferssommar. Det gör att de två, plus den ständiga utmanaren i Atletico Madrid som ingen pratar, kommer att bli otroligt spännande att följa i år. Så de mötena mellan varandra tror jag blir extra kul såklart, säger han i en intervju med TVMatchen.

Starta konto hos Disney+

1 Besök Disney+ via knappen nedan
2 Välj Paket – Alla ger tillgång till La Liga
3 Ladda ner appen och börja titta

Kampen om guldet

Ni vet hur det brukar se ut i Spanien. Antagonisterna från Barcelona och Madrid slåss om guldet, Atletico Madrid smyger bakom och slutar trea och resten är ganska öppet. Det ser inte ut att bli särskilt annorlunda i år, men visst finns alla möjligheter för att det ska bli jämnare i toppen i år. Barcelona löste guldet tidigt i våras och man gjorde det efter att ha slagit Real Madrid på hemmaplan. Barca kommer givetvis göra allt för att försvara titeln och man har öppnat plånboken rejält under sommarfönstret. Anthony Gordon har hämtats in från Newcastle, Karim Adeyemi har flyttat från Dortmund till Katalonien och den allra största värvningen, Rodri, blev klar veckan innan ligapremiären. Laget är, åtminstone på pappret, bättre än i fjol men det är inte bara i Katalonien man rustar.

Real Madrid har varit aktiva och det allra största namnet som kommit in hittar vi på tränarbänken. José Mourinho är tillbaka i den spanska huvudstaden och ska leda marängerna tillbaka till tronen. Man har slutat tvåa två år i rad och det är inte bra nog för Real Madrid. I runda slängar två miljarder har man lagt på nyförvärv och bland annat så har Marc Cuccurella och Yan Diomande hämtats in för att ta tillbaka platsen på toppen.

Efter att Rodri blev klar går dock Barcelona in som små favoriter framför den stora konkurrenten. Att någon annan än de här två lagen ska hota om ligatiteln känns orimligt i augusti.

Foto: Bildbyrån

Spännande nykomlingar

Det är tre klassiska lag som tagit sig tillbaka till högstadivisionen. Racing Santander vann Segundan i fjol och är tillbaka i La Liga för första gången sedan 2012. Efter att man åkte ur högsta serien för snart 15 år sedan har man inte bara varit nere i andradivisionen utan också i trean i sju säsonger. Men nu är det äntligen dags för återkomst på den allra högsta nivån.

Ett annat lag som inte varit uppe i La Liga på länge är Deportivo La Coruna. Depor hade sin storhetsperiod strax efter millenieskiftet och spelade bland annat semifinal i Champions League. Men den där storhetsperioden lyckades man inte förvalta och 2011 ramlade man ur La Liga. Man studsade tillbaka och var ett bottenlag i högsta serien i mitten på 10-talet. När man sedan ramlade ur igen 2018 gick det snabbt utför. Fem säsonger i tredjedivisionen blev det innan man gick upp i Segunda 2024 och där behövdes två år innan man kunde ta klivet hela vägen upp igen. Lagets mest namnkunniga spelare är utan tvekan anfallaren Pierre-Emerick Aubameyang. 37-åringen som varit målkung i både Dortmund och Arsenal och dessutom gjort flera säsonger i Barcelona skrev på för klubben inför den här säsongen.

Den sista nykomlingen då? Malaga! Solkustlaget ramlade ur högstaligan 2018 och har haft en tung period med spel i tvåan och trean sedan dess. Lite överraskande fixade man uppflyttning i fjol och nu hoppas lagets supportrar att man kan etablera sig i La Liga och förhoppningsvis bygga upp något liknande som man gjorde i starten av 10-talet. Med spelare som Santi Cazorla, Isco och Ruud van Nistelrooy slutade man fyra i ligan 2012 och tog sig dessutom hela vägen till kvartsfinal i Champions League.

Precis som vanligt är alla nykomlingar oddsmässiga favoriter att åka ner igen. Men visst borde något av lagen kunna klara sig kvar.

Kampen om Europa

Europakampen då? Här brukar det ju vara en plats som är given för Atletico Madrid (som slutat topp 4 i 15 raka säsonger och trea vid tio tillfällen). I fjol blev de rödvitrandiga fyra bakom de två stora och Villareal. Spanien har fem direktplatser till Champions League och det femte laget som tog sig dit till årets säsong är Real Betis. Celta Vigo slutade sex och säkrade en plats i Europa League och bakom dem tog sig Getafe till Conference League-kvalet. Real Sociedad slutade tia i ligan, men tog sig till Europa League genom att vinna Copa del Rey.

Och det är väl kanske exakt den här saken som alltid slår en med Spanien. Bakom jättarna så är det ofta öppet kring europaplatserna. Getafe var den stora överraskningen i fjol och frågan är om laget kan upprepa bedriften. Den som har koll på La Liga vet ju också att två forna storlag, Valencia och Sevilla, också vill tillbaka uppåt och det kommer bli ett getingbo kring europaplatserna.

Få svenskar att håll koll på

Det är inte direkt fullsatt med svenskar i den spanska högstaligan i år och vill man se blågult får man vända blicken mot Celta Vigo. Förra årets tabellsexa har både Carl Starfelt och Williot Swedberg i truppen och de båda svenskarna hade viktiga delar i förra årets framgångar. Förutom sjätteplatsen i ligan så tog man sig hela vägen till kvartsfinal i Europa League. Starfelt drogs med en del skadeproblem, men lirade i hälften av ligamatcherna och hade kaptensbindeln på armen i flera matcher. Williot Swedberg gjorde fem mål i ligan och lika många i europaspelet. Han växte fram till en riktigt viktig del av Celta-offensiven och förhoppningsvis kan han ta nästa steg den här säsongen.

Mer då? Jo, Roony Bardghji i Barcelona skadade knät på försäsongen och kommer missa en stor del av den här säsongen. Bardghji ryktades bort innan skadan och den kom verkligen vid sämsta möjliga tillfälle.

Mindre namnkunnigt så finns det några fler. Målvakten Simon Eriksson sitter på bänken hos nykomlingen Racing Santander, men har fått mycket speltid på försäsongen och skulle eventuellt kunna ta en startplats längre fram.

Foto: Bildbyrån

Odds på La Liga

Barcelona och Real Madrid ska slåss om guldet och där bakom är det ganska jämnt om övriga europaplatser. La Liga ser namnmässigt starkare ut än på länge och det luktar rödgul framgång även i europaspelet.

Vilka vinner La Liga 2026/27 Högsta odds Spelbolag
FC Barcelona 1.72 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Real Madrid 2.20 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Atletico Madrid 15.00 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Real Betis 51.00 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Athletic Bilbao 67.00 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Villareal 81.00 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Real Sociedad 101.00 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Celta Vigo 101.00 1X2 – Betting, odds, bonus & recension
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se | spelpaus.se.

Guide: Här kan du läsa mer om bästa oddsen på La Liga 2026/2027!

Vanliga frågor om Disney+ och La Liga

Vad kostar det att se La Liga på Disney+?

Från 59 kr/månad med Standard med reklam under en sexmånaderskampanj. Samtliga tre abonnemangsnivåer ger tillgång till La Liga, så du behöver inte betala mer för att se matcherna – prisskillnaden handlar om bildkvalitet, reklam och antal samtidiga streams.

Vilket Disney+-abonnemang behöver jag för La Liga?

Vilket som helst av de tre – La Liga ingår i alla. Standard med reklam räcker om sporten är huvudsyftet, medan Standard eller Premium är värt det extra priset om du även streamar mycket film och serier.

Visas La Liga fortfarande på TV4 Play?

Nej. Från och med säsongen 2026/27 har TV4 Play inte längre rättigheterna till La Liga. Disney+, via ESPN, tog över sändningarna inför den nya säsongen. Har du tidigare följt ligan på TV4 Play behöver du numera ett Disney+-abonnemang.

Ingår El Clásico på Disney+?

Ja. Båda mötena mellan Real Madrid och Barcelona under säsongen sänds på Disney+, precis som resten av ligans 380 matcher.

Ingår Copa del Rey på Disney+?

Ja. Avtalet mellan Disney och La Liga omfattar även den spanska cupen Copa del Rey, utöver ligaspelet.

Allmänt sportintresserad sedan barnsben. Fotboll, ishockey och olympiska spel har alltid varit närvarande, men på senare år har även amerikansk fotboll och cykel tagit en stor plats. Är utbildad journalist och har skrivit om sport i drygt 15 år.