EKWALL: Hade Messi överlevt på Maradonas smutsiga tid?
Det har varit ett världsmästerskap i väldigt mycket; mer än någonsin, som ingen kan ha missat.
Ska vi nämna politiserade dårskapet, VAR-monstret, TV-Zlatan, SoMe-nojan och de fullt utvecklade konspirationsteorierna för att ta något.
Men vi har också fått ett VM i jämförelse, som att det vore en tävling på riktigt.
Är Erling Haaland bättre än Ibrahimovic var?
Messi eller Ronaldo eller Maradona eller valfri megastjärna som existerat på denna jord?
Var inte Busquets viktigare än Rodri?
Lionel Scaloni eller Carlos Bilardo?
Är årets Norge bättre än alla svenska VM-lag genom tiderna?
Var Mbappe bättre än Yamal när fransmannen var 19 år?
Överallt på sociala medier har jag sett milslånga trådar där folk på fullaste allvar gått in med all tänkbar kraft för att klargöra vad som är ja eller nej i de här frågorna.
Som att det finns ett svar.
Eller att jämförelser var ett mästerskap i sig.
Jag har inga problem med engagemanget – snarare tvärtom – men har aldrig riktigt förstått det här med att jämföra olika spelare, landslag eller tränare över generationer. Och jag ställer mig än mer frågande till hur det skulle vara möjligt komma fram till ett svar.
Maradona, Messi eller Pelé – en fråga utan svar?
Jag har full förståelse för att en generation hävdar att Pelé var den absolut största någonsin eller att en annan tycker att det är Leo Messi, men hur jämför man? Det blir bara orättvist hur du än gör.
Och det finns så mycket annat som spelar roll, som personliga känslor och när, var och hur du upplevde spelarna.
Personligen är jag Diego Armando Maradona all the way.
Till stor del för att jag upplevde honom som fullständigt överlägsen i en tid då jag var mera besatt av fotboll, för att jag i någon mån växte upp med Maradonas storhet.
Ingen annan i världen var någonsin i närheten av att mäta sig med Diego när han var som allra bäst.
Han var det i en tid då fotbollen var smutsig. Du hittar snabbt massor av gamla klipp där Maradonas motståndare inte gör någonting annat än att försöka sparka ned honom. Han skyddades inte av bättre domare, tuffare straffskala eller VAR.
Det var äta eller ätas och Diego Maradona var mästare på att överleva i den miljön. Med sin extremt låga tyngdpunkt och massiva fysik.
Jag vet att Leo Messi kan ta sina smällar, vilket vi såg mot England inte minst, men jag är osäker på hur han överlevt de allra värsta matcherna under en tid då det krävdes extrema överfall för att bli utvisad eller ens få ett gult kort.
Men, återigen: det finns inga svar.
Det går att peka på hur många mål som gjorts i VM-slutspelen, men även där blir det orättvist sett till att dagens spelare är fysiskt starkare (och skyddade) och kan spela flera VM. Samt att ett utökat VM ger fler matcher och några mot sämre motståndare.

Numera håller folk på spelare i större utsträckning än klubb- och landslag. Är du Cristiano Ronaldo tycker du illa om Argentina för att Leo Messi spelar där. Jag är lite för gammal för att riktigt ta in sådant, men även den allra största antagonisten måste kunna se Messis storhet.
Ingen kan göra det han gör i den farten med bägge fötterna, han har mångsidigheten som ingen annan. Dessutom en starkt brinnande eld inom sig, ett krigande hjärta och vilja att vinna – som hela det argentinska laget bevisat flera gånger i detta VM.
Men är Messi bättre än Maradona?
Än Pelé? Johan Cruyff? Zinedine Zidane? Ferenc Puskas? Franz Beckenbauer?
Ingen vet, för det går inte att veta.
Det kan vara kul att jämföra, men hur mycket vi än vill göra det så finns det inga svar.
Istället ska vi se det som en ynnest att vi får uppleva Leo Messi, som tveklöst kommer gå till historien som en av de allra största världen fått uppleva.
***
VM har varit så långt att de svenska spelarna hunnit åka hem, lägga ut bilder på lyxsemestrar och redan börjat träna inför kommande säsong. Och då tog vi oss ändå förbi gruppspelet.
Vi har fått så många matcher att jag inte kan minnas särskilt mycket av hälften av dom eller ens vilka det var som möttes. Jag utgår från att det är en del av ett utökat mästerskap där allting spätts ut och då får vi leva med ett VM där det går ganska många Jordanien-Algeriet innan vi får England-Argentina.
Det går inte att jämföra med någonting annat, för det har aldrig spelats ett VM med 48 deltagande lag.
Nu lär det bli 64 lag när Infantinos nickedockor över hela världen inte vill eller vågar sätta sig upp mot den stora ström av dollares som regnar in i samband med VM.
Det kommer att innebära att ännu fler nationer kommer få minnen för evigt, pengahavet kommer växa och vi kommer se ännu fler matcher som vi aldrig kommer att minnas.

***
Trots farhågor om att skyhöga biljettpriser skulle ge oss halvtomma läktare så har vi sett raka motsatsen. Publiksnittet ligger på cirka 64.500, vilket bara slås av VM 1994 med drygt 68.000.
Det är egentligen ingen överraskning.
Stora sportevent säljer ut enorma arenor varje vecka i USA. Och det kostar. Det vet alla som tänkt köpa en biljett till NFL- eller NBA-biljett på semesterresan till New York. Jänkarna är beredda att betala för stora upplevelser och det finns en hel del som har pengarna.
Det är också så att fotbollsvänner i stora delar av världen numera är beredda att lägga långt över hundra tusen kronor för att ta del av ett VM med allt vad det innebär i form av resor, hotell, mat, dryck, biljetter och matchtröjor.
Vi kan förstås fråga oss för vem den fotbollen är skapad, men det är en annan fråga. Tillgång och efterfrågan har förvandlat VM till en lyxprodukt och så länge den säljer kommer vare sig Fifa, deras förbund eller välbetalda spelare att motarbeta den rörelsen.
***
Hela England är fyllt av Monday Morning Quarterbacks efter Englands semifinalförlust mot Argentina.
Thomas Tuchels defensiva byten var – i efterhand – ingen succé-. Men jag vet inte om det hjälpt att spela med större offensiv risk när detta Argentina blir ett desperat lag?
Tuchel tog, trots allt, detta England till semifinal och deras ANDRA medalj. Nu tycker många att han ska få sparken och ge plats till någon annan.
De blir aldrig nöjda, vilket kan kännas en aning udda för en nation som tagit färre VM-medaljer än Sverige.
***
Jag tror på Spanien.
De har en kurva som pekar rakt uppåt och är nog det enda lag som kan se till så att Argentina (och Messi) inte får möjlighet att anfalla i den utsträckning som krävs.
Här läser du allt av Patrick Ekwall från VM 2026!