Veckans turneringar: Händer något vettigt?
David Thorstensson
David Thorstensson

Veckans turneringar: Händer något vettigt?

Jag hade tänkt att vi skulle rivstarta den här säsongen med genomgångar av veckans turneringar men så blev det icke. Det var lite för mycket annan sport i helgen.

Men hur ser det ut då? Händer det något vettigt i Brisbane eller Hongkong? Vi tar oss en titt tillsammans.

Dagens resultat finns ännu inte med där. Men här kommer de.

MatchResultat
Dimitrov - Carreno Busta6-3 6-2
Nakashima - Davidovich Fokina7-6 4-6 6-4
Mpetschi Perricard - Paul7-6 3-6 7-6
Collignon - Shapovalov6-4 6-2
Norrie - Humbert1-6 7-6 7-5
Hijikata - Walton6-3 6-2
Kovacevic - Kyrgios6-3 6-4

Medvedev slog Fucsovics igår också men den är inte inne i lottningen. Jag förstår att de har mycket annat att göra på ATP. Inte så viktigt att uppdatera.

Lite skrälligt kanske men det ska sägas, det är ett väldigt jämnt startfält. Eller ja, det beror ju i grunden på att spelarna som spelar de här turneringarna, de som är topp-20 upp till topp-60 någonting, det skiljer ovanligt lite mellan dem. Davidovich som var andraseedad här exempelvis. Är han ens bättre än Nakashima som slog honom? Kantboll på den skulle jag säga.

Mpetshi slog Paul. Lite anmärkningsvärt ändå men Paul kanske behöver lite tid för att matcha igång sig den här säsongen.

Man får väl också notera Kyrgios förlust men om man ska vara riktigt ärlig. Han är väl mer pajas än tennisspelare nu för tiden. Det är alltid så med spelare som varit bra. Man kommer till en punkt där man varit borta för mycket för länge så att man inte längre kan gå in och hålla någon slags nivå från ingenstans. Kyrgios har garanterat nått den punkten nu. Det har pågått i för många år så han har inte den där kapaciteten att vara bra längre.

Det kan säkert bli en del intressanta matcher i Brisbane senare under veckan. Medvedev känns väl som lite favorit men otroligt jämnt och många om budet.

Det var Brisbane. Vi promenerar vidare till Hongkong. Eller ja, det skulle bli en utmanande promenad. Med en hel del simning dessutom. 740 mil är det mellan Brisbane och Hongkong. Själva promenaden på knappa hundra mil skulle vara hanterbar i sammanhanget. Simturen på närmare 700 mil däremot, den hade man kunnat stå över.

Lite sämre startfält här och det kan man ju förstå. Bara drygt två veckor till Australian Open och det är en rätt lång resa, som redan nämnt. Om man får välja så vill man väl vara på plats i Australien redan. Men man kan ju förstås stanna till i Hongkong på vägen och det har de här spelarna gjort.

Inte heller här har man varit så intresserad av att uppdatera lottningen. Här är matcherna som spelats hittills.

MatchResultat
Borges - Dzumhur6-4 6-3
Cilic - Mannarino6-3 6-2
Y. Wu - Marozsan6-4 6-2
Sonego - Sakamoto6-2 7-6
Diallo - De Jong6-4 7-6
Muller - Kecmanovic7-5 6-4
Etcheverry - Royer6-4 7-5
Wong - Navone6-3 7-5
Mmoh - Tabilo7-5 6-4
Mmoh - Kypson6-2 3-6 6-4

Inga högt seedade spelare i den första omgången här i Hongkong vilket säkert är en sån grej som kan få vissa spelare att dra sig hit. Musetti och Bublik känns definitivt som två spelare som gärna tar chansen och får lite extra bra förutsättningar.

Resultaten i första rundan där, finns det någonting att notera? Nej. Och att det är väldigt, väldigt mycket lägre nivå här i Hongkong än det är i Brisbane. Bra exempel det här på att systemet med rankingpoäng borde styras av nivån på startfältet, inte på kategorin på turneringen.

Vem vinner då? Någon av ryssarna kanske. Eller ja, där snackar vi halvgardering med mersmak. Tre ryssar seedade bland de fyra första. Jodå, Bublik är ryss han också även om han spelar för Kazakstan men det där har ni nog koll på. Att spelarna som spelar för Kazakstan ofta inte har så mycket med det landet att göra utan att staten helt enkelt betalar spelare för att spela för dem. Lite som att värva spelare till en klubb.

I övrigt så har Djokovic varit ute och svingat lite i media i veckan. Dels så meddelade han igår att han inte kan spela i Adelaide nästa vecka som han hade planerat. Inte fysiskt redo anger han som orsak. Han brukar ju inte spela något innan Grand Slam-turneringarna så inte så mycket konstigt med det kanske. Sen har han lämnat facket också. Spelarfacket som han själv startade men nu tycker han att facket inte gör som han säger och därför vill han inte vara med längre. Han är bra på tennis, Djokovic, men undrar om han inte skulle vara ännu bättre i en sandlådestrid mot en ettåring. Det är ofta ungefär på den nivån hans konflikter hamnar.

Det var dagens uppdatering det. Härligt att säsongen är igång ändå!