svenskar i os Det är ett gäng svenskar som tävlar i OS. Läs mer här.

Svenskar i OS | Sommar-OS Tokyo 2020 / 2021

Sommar-OS i Tokyo 2020 / 2021 är äntligen här. Här är alla svenskar som tävlar i de olympiska spelen. Du ser OS på Discovery+ och deras kanaler.


Till sidan för OS

Här är Discoverys OS-trupp

Köp Discovery+ här


© TVmatchen.nu – Sport på TV

Svenskar i OS 2020 / 2021

Här är listan på svenskar som tävlar i OS i Tokyo 2020/2021.

Badminton

Felix Burestedt, herrsingel


Bordtennis

  • Linda Bergström, damsingel
  • Mattias Falck, herrsingel och lag
  • Anton Källberg, herrsingel och lag
  • Kristian Karlsson, lag
  • Christina Källberg, damsingel
  • Jon Persson, reservlag

Boxning

  • Agnes Alexiusson, 60 kg
  • Adam Chartoi, 75 kg

Brottning

  • Sofia Mattsson, 53 kg
  • Henna Johansson, 62 kg
  • Alex Bjurberg Kessidis, 77 kg

Cykelsport

  • Emilia Fahlin, landsväg
  • Jenny Rissveds, mountainbike

Fotboll – OS-trupp

Till tablån för OS-fotbollen

Målvakter

  • Jennifer Falk
  • Hedvig Lindahl
  • Zecira Musovic

Försvarare

  • Jonna Andersson
  • Nathalie Björn
  • Magdalena Eriksson
  • Hanna Glas
  • Amanda Ilestedt
  • Emma Kullberg
  • Julia Roddar

Mittfältare/Anfallare

  • Filippa Angeldahl
  • Anna Anvegård
  • Kosovare Asllani Hanna Bennison
  • Stina Blackstenius
  • Rebecka Blomqvist
  • Lina Hurtig
  • Sofia Jakobsson
  • Madelen Janogy
  • Fridolina Rolfö
  • Olivia Schough
  • Caroline Seger

Till tablån för OS-fotbollen


Friidrott

  • Daniel Ståhl, diskus
  • Simon Pettersson, diskus
  • Armand Duplantis, stavhopp
  • Angelica Bengtsson, stavhopp
  • Kim Amb, spjut
  • Khaddi Sagnia, längdhopp
  • Thobias Montler, längdhopp
  • Fanny Roos, kula
  • Wictor Petersson, kula
  • Andreas Kramer, 800 meter
  • Kalle Berglund, 1 500 meter
  • Meraf Bahta, 10 000 meter
  • Sarah Lahti, 10 000 meter
  • Carolina Wikström, maraton
  • Emil Blomberg, hinderlöpning
  • Simon Sundström, hinderlöpning
  • Vidar Johansson, hinderlöpning
  • Erika Kinsey, höjdhopp
  • Maja Nilsson, höjdhopp

Gymnastik

  • Jonna Adlerteg, artistisk gymnastik
  • David Rumbutis, artistisk gymnastik

Golf

  • Alex Norén
  • Anna Nordqvist
  • Henrik Norlander
  • Madelene Sagström

Gång

  • Perseus Karlström, 20 km

Handboll – OS Trupp herrar

Till tablån för OS-handbollen

  • Andreas Palicka
  • Mikael Aggefors
  • Hampus Wanne
  • Lucas Pellas
  • Max Darj
  • Fredric Pettersson
  • Niclas Ekberg
  • Daniel Pettersson
  • Jonathan Carlsbogård
  • Oskar Sunnefeldt
  • Felix Claar
  • Jim Gottfridsson
  • Albin Lagergren
  • Lukas Sandell

Reserver

  • Jonathan Edvardsson
  • Tobias Thulin
  • Anton Lindskog

Till tablån för herrarnas OS-handboll


Handboll – OS Trupp damer

Till tablån för damernas OS-handboll

  • Johanna Bundsen
  • Jessica Ryde
  • Elin Hansson
  • Linn Blohm
  • Anna Lagerquist
  • Mathilda Lundström
  • Nathalie Hagman
  • Jamina Roberts
  • Isabelle Andersson
  • Kristin Thorleifsdóttir
  • Carin Strömberg
  • Melissa Petrén
  • Emma Lindqvist
  • Jenny Carlson

Reserver på plats i Japan:

  • Emma Rask
  • Nina Dano
  • Rebecca Nilsson

Till tablån för damernas OS-handboll


Judo

  • Anna Bernholm, 70 kg
  • Tommy Macias, 73 kg
  • Robin Pacek, 81 kg
  • Marcus Nyman, 90 kg

Kanot

  • Linnea Stensils, K1
  • Petter Menning, K-1 200 m
  • Erik Holmer, kanotslalom

Rodd

  • Lovisa Claesson, singelsculler

Segling

  • Max Salminen, finnjolle
  • Anton Dahlberg, 470
  • Fredrik Bergström, 470
  • Olivia Bergström, 470
  • Lovisa Karlsson, 470
  • Josefin Olsson, laser radial
  • Jesper Stålheim, laser
  • Emil Järudd, Nacra 17
  • Cecilia Jonsson, Nacra 17

Simning

  • Sarah Sjöström, frisim, fjäril flera distanser
  • Erik Persson, 200 m bröstsim
  • Louise Hansson, 100 m fjäril
  • Sophie Hansson, 100 m bröstsim
  • Björn Seeliger, 50 fritt
  • Michelle Coleman, 50 m fritt
  • Robin Hanson, 200 m fritt
  • Emelie Fast, 100 m bröstsim
  • Sara Junevik, 4×100 fritt

Simhopp

  • Emma Gullstrand, 3-meterssvikt

Skateboard

  • Oskar Rozenberg Hallberg, park

Skyttesport

  • Stefan Nilsson, skeet

Tennis

  • Rebecca Peterson, damsingel

Tyngdlyftning

  • Patricia Strenius, 76 kg

Ridsport

Lag i dressyr

  • Patrik Kittel
  • Therese Nilshagen
  • Juliette Ramel
  • Antonia Ramel


Lag i fälttävlan

  • Louise Romeike
  • Ludwig Svennerstål
  • Therese Viklund
  • Sara Algotsson Ostholt


Lag i hoppning

  • Malin Baryard-Johnsson
  • Henrik von Eckermann
  • Peder Fredricson
  • Rolf-Göran Bengtsson

© TVmatchen.nu – Sport på TV