Lottningen där för Ymer i US Open-kvalet

Lottningen där för Ymer i US Open-kvalet

Final i Cincinnati klockan 21 ikväll. Det har förhoppningsvis ingen missat. Men innan och efter det är det också tennis. Kvalet till US Open startar klockan 17 men det dröjer till troligen strax efter finalen i Cincinnati innan Elias Ymer spelar sin match i första omgången.

Ymer som, så klart får man säga, är enda chansen att vi ska få se en svensk i US Open den här gången. Rätt otroligt nog, vi har ju pratat mycket om svensk tenniss förfall på senare år, men nu håller det på att bli ett snäpp värre. Sverige kommer inom kort bara ha fyra spelare rankade bland de 1000 bästa spelarna i världen. Med andra ord, bara fyra spelare som i någon mån överhuvudtaget försöker spela tennis. Det är ett bottenrekord, även med svenska mått mätt.

🇯🇵 S. Mochizuki [12] vs 🇦🇹 J. Rodionov
🇦🇷 R. Burruchaga vs 🇩🇪 J. Engel
🇺🇸 P. Maloney vs 🇸🇪 E. Ymer
🇳🇱 G. Den Ouden vs 🇨🇴 D. Galán [32]

Lottningen är där som vanligt för Ymers del. Lottningsspecialist, det har han varit sedan han började komma ut som seniorspelare, och det har också tagit honom in i lite fler Grand Slam-turneringar än han kanske egentligen haft spelstyrka för genom åren. Nu får han en ny fin chans här, trots att han är en av kvalets lägst rankade spelare.

Patrick Maloney heter amerikanen som Ymer möter idag. Jag ska vara ärlig, jag vet väldigt lite om honom. Han är 25 år gammal och rankad utanför de 300 bästa. Det borde vara en spelare som Ymer kan slå. Oddsen bekräftar också det. Ymer är klar favorit i dagens match.

Det är ändå roligt att det finns en tennisspelare som heter G. Den Ouden. Precis samma som en fotbollsspelare i Djurgården för många år sen, som var skitbra, och hade ett roligt förnamn. Åtminstone om man uttalade det lite väl svenskt. Tennisspelaren heter Guy Den Ouden och är rankad runt 150 i världen. En helt okej challengerspelare. Precis som Galán är även om han är bättre på grus, så kanske lite chans att det blir Den Ouden i en eventuell andra omgång för Ymer och en spelare rankad 150 i världen i andra omgången av ett Grand Slam-kval, det är helt okej.

I kvalfinalen kan det sen bli relativt tufft. Mochizuki, Rodionov och Engel är alla spelare som är klart bättre än Ymer, men om man är en spelare som tillhör de som är sist in i kvalet, då kan man kanske inte räkna med att möta något blåbär i kvalfinal. Det hade funnits klart värre alternativ för Ymer. Cazaux, Struff, De Jong, Basilashvili och Evans bara för att nämna några som kvalar.

Det blir tufft, men chansen finns definitivt där. Går att följa Ymers match på HBO Max ikväll. Troligen någon gång efter klockan 23, efter finalen i Cincinnati någon gång alltså.