Inför tisdagens spel i Paris masters
Efter en mjukstart i går blir det i dag mer intressant med fler bättre spelare, och i dag kör vi därför försnack av alla banor, tycker jag. För alla banor sänds ju om man lyckas navigera sig fram till rätt sändning på TV4 Play.
| Tid | Match |
|---|---|
| 11:00 | V. Vacherot – J. Lehecka |
| C. Moutet – R. Opelka | |
| J. Munar – D. Medvedev | |
| 19:00 | C. Alcaraz – C. Norrie |
| T. Fritz – A. Vukic |
Nu blir det ju lite intressant att se hur världsspelaren Vacherot klarar sig. Vad heter det, är det lite ironi, eller till och med sarkasm i den där meningen? För jag kan bara säga som jag tycker. Jag tycker egentligen inte att han var så bra i Shanghai. Bra för att vara en spelare som inte hör hemma på ATP-touren givetvis, men det kändes som att det konstant gick på en höft, så att säga. Han kom till varje boll i sista sekunden och lyckades vifta in bollen var gång. Jag har sett honom spela säkert ett par gånger per år på challengertouren under många år, och han är ingen vidare bra spelare. Sen ska det också sägas att det ofta är så att när en spelare blir inkastad på en högre nivå, då händer det att man anpassar sig och lyckas höja sig, men jag är inte alls säker på att Vacherot kommer klara det. För jag tror att han är lite för långt ifrån nivåmässigt.
Moutet hade sin bästa vecka någonsin förra veckan. Inte ointressant nu på hemmaplan, så klart, på ett ganska studsigt underlag som ska kunna vara intressant för honom. Opelka är ganska vek numera. Moutet rätt klar favorit där, skulle jag säga.

Munar går väldigt bra just nu. Och kanske en motståndare som kan vara lite bökig för Medvedev. När Medvedev möter motståndare som enbart kämpar blir det lite väl mycket upp till honom att driva på spelet, och det gör han ju inte alltid så bra. Total klasskillnad i min bok, men ändå ingen given seger för Medvedev.
Given seger lär det däremot bli för Alcaraz. Det där är en uppvisning. Och väldigt enkelt motstånd även för Fritz. Så kvällspasset på centercourten – kanske lite sådär, även om namnen är stora.
| Tid | Match |
|---|---|
| 11:00 | F. Auger-Aliassime – F. Comesana |
| D. Shapovalov – J. Fonseca | |
| A. Davidovich Fokina – V. Royer | |
| 15:30 | B. Shelton – F. Cobolli |
| L. Tien – A. Rublev |
Den näst största banan här, och det här är ju fin tennis det också, men kanske lite lurigt att marknadsföra någon enstaka match som sådär väldigt spektakulär. Men om kvällspasset på centercourten känns lite förutsägbart, det blir ju kanske inga direkta kvällsmatcher de två sista här – beroende på hur lång tid de tre första tar, förstås. Men Shelton–Cobolli, ganska bra. Och Tien–Rublev, också ganska bra. Favoriterna skulle möjligen kunna tänkas behöva slita lite där.

| Tid | Match |
|---|---|
| 11:00 | T. Griekspoor – G. Diallo |
Jag tog väl kanske i lite när jag sa alla banor. Det är bara två banor det spelas singel på i dag, plus den här matchen på bana 2. Rätt fin match det här faktiskt mellan två spelare som är rätt jämna, runt 30 i världen någonting i spelstyrka.
Det var tisdagen det. Det där kan ju bli kul, eller?