Inför tisdagens spel i Franska Öppna
Foto: Bildbyrån
David Thorstensson
David Thorstensson

Inför tisdagens spel i Franska Öppna

Det är varmt och gott i Paris vad det verkar. Över 30 grader på dagarna hittills och så ska det fortsätta fram till på söndag då det ska studsa ner till drygt 20 istället och sen vara så under resten av turneringen. Ruud höll på att kollapsa igår men klarade det. Det jag kanske mest tänker på är dock Sinner som inte känns som den mest motståndskraftiga spelaren och jag skulle definitivt säga att det är större risk att han förlorar mot sig själv än någon av motståndarna i den här turneringen. Man kan väl gissa att han kommer tjata sig till åtminstone en till kvällsmatch på de första tre omgångarna medan det är varmt och så får han väl hoppas att han ska klara en dagmatch också mot något slags svagt motstånd.

Ruud var nära att knäckas av värmen igår alltså men han klarade det kanske lite förvånansvärt enkelt i fjärde ändå. Trots att han enligt egen utsago inte såg bollen. Då är man bra på tennis ändå om man slår Safiullin med 6-2 utan att se bollen. Eller så är Safiullin inte så bra. Eller så kanske han ändå såg bollen, Ruud, vad vet jag. Tråkigt med Ruud egentligen. Jag ser honom i grunden som en bra kille men allt svärtades ju ner när han försvarade Mikael Ymer i hans galenskaper häromåret. Det är inte lätt att komma tillbaka från en sån sak. Undrar vad Mikael Ymer gör nu för tiden. Säkert något genialt projekt som pågår där.

Svårt att stänga gårdagen innan man åtminstone nämnt avtackningarna av Wawrinka och Monfils. Även om jag blev lite besviken. Man trodde ju att Roger skulle komma inspatserande efter Wawrinkas match men icke. Han sitter väl och mumsar i sig choklad hemma i tv-soffan. Monfils fick i alla fall besök på plats. Simon, Gasquet och Tsonga kom in på banan efter hans sista match på centercourten. En match som för övrigt blev en otroligt värdig avslutning för Monfils. Lika stökig som hans karriär i stort var men underhållande, det var det sannerligen. Kul att se att rötägget Gaston lyckades spela med och skötte sig exemplariskt före och efter matchen dessutom.

Märks det att jag faktiskt hann titta på lite tennis igår? Bloggen blir nog lite bättre när det är på det viset ändå.

Vi nöjer oss där om gårdagen. Nu tittar vi till dagens matcher.

11:00
🇳🇱 Griekspoor – 🇮🇹 Arnaldi
Möjligen den bästa matchen som börjar klockan 11? Det känns så. Jämnt och helt okej. Men kanske inte mina två favoritspelare riktigt om man ska vara alldeles ärlig.

11:00
🇭🇷 Cilic – 🇫🇷 Kouame

11:00
🇨🇱 Tabilo – 🇵🇱 Majchrzak

11:00
🇦🇺 Walton – 🇷🇺 Medvedev

11:00
🇦🇺 Popyrin – 🇺🇸 Svajda

12:30
🇦🇷 Diaz Acosta – 🇨🇳 Zhang

12:30
🇫🇷 Faurel – 🇲🇨 Vacherot

12:30
🇪🇸 Landaluce – 🇧🇴 Prado Angelo

13:00
🇨🇿 Kopriva – 🇫🇷 Moutet

13:00
🇬🇧 Norrie – 🇵🇾 Vallejo

13:30
🇫🇷 Muller – 🇬🇷 Tsitsipas
Här har man ju onekligen missat något. Tsitsipas är tydligen en toppspelare igen. Enligt oddsen i alla fall. Så är det förstås inte. Muller har usel form och det måste vara något fel på honom också, skada exempelvis. För att det annars skulle vara 90 % chans att Tsitsipas vinner den här matchen som det enligt oddsen är, kanske inte.

14:00
🇦🇷 Baez – 🇦🇷 Burruchaga

14:00
🇨🇱 Garin – 🇺🇸 Tien

14:30
🇰🇿 Bublik – 🇩🇪 Struff
Kan han hitta på något här, Struffis? Lite intressant match såtillvida att jag i grunden tycker att Struffen borde kunna vara typ lika bra som Bubblis men medan Bubblis tagit kliv upp på en helt ny nivå så har Struff fallit ifrån de senaste åren. Börjar bli gammal nu förresten, Struffis. 36 år gammal nu. Bra servare båda två men Bublik servar bättre och han är väl bättre i spelet också kanske. Vi kan hoppas på skräll men tveksamt möjligen.

16:00
🇨🇦 Auger-Aliassime – 🇩🇪 Altmaier
Felix en av de svagare högt seedade spelarna. I grunden bra lottning här men Altmaier kan vara ganska bra i bollandet på grus om han får till det och Felix kan ha det jobbigt med det här underlaget. Inte en ointressant match.

16:00
🇬🇧 Fearnley – 🇦🇷 J.M. Cerundolo

16:00
🇺🇸 Quinn – 🇦🇷 Comesana

16:00
🇦🇹 Ofner – 🇮🇹 Darderi

16:00
🇵🇹 Faria – 🇨🇦 Shapovalov

20:15
🇮🇹 Sinner – 🇫🇷 Tabur
Faktiskt en ganska trött speldag det här. Många matcher, men hur många känns intressanta? Förhållandevis få skulle jag säga. Och att det här skulle bli intressant, omöjligt givetvis. Tabur tillhör de allra svagaste spelarna i startfältet. Det gör inte Sinner. Inte alls faktiskt.