Inför onsdagens spel i Australian Open
Det blev ju inte så spännande det där, eller vad säger ni? Jag läste ett citat på social media precis. Om det stämmer eller inte, vad vet jag. Gränserna mellan vad som stämmer och inte stämmer är väl på väg att helt och hållet suddas ut, åtminstone på social media. Blandningen av AI och aktörer som har rent påhittade grejer som affärsidé börjar göra det riktigt, riktigt svårt. Att hålla sig till källor som man vet går att lita på, det gott folk, det kommer bli viktigt i framtiden. Det kan jag säga. Som TVmatchen. TVmatchen, mycket pålitligt.
Men det här citatet tror jag var på riktigt, även om jag inte uppfattade det under matchen. De Minaurs tränare sa åt De Minaur att han inte bara kan stå och slå in bollen, för Alcaraz kommer inte missa. Varpå De Minaur ska ha svarat att jo, det kan ju vara något, det är bara det att jag slår så hårt som jag kan redan. Jag tycker det sammanfattar väldigt väl det jag skrev om De Minaur igår, att han definitivt är värd att vara topp-10 och det med råge men när man möter Sinner eller Alcaraz, då måste man kunna spela också. Det går inte att komma undan med att bara springa. Och det sammanfattar väl också en annan sak jag skrivit mycket om på senare tid. Att de andra hamnat så otroligt efter Sinner och Alcaraz. Inte ens när de andra spelare över sin egen gräns kommer de upp i det tempo som Sinner och Alcaraz spelar i utan att ta några större risker. En otrolig skillnad jämfört med hur det var för 5-10 år sen. Då kunde spelare välja att spela lite utanför det de behärskar, och då vara uppe och kunna hota de allra bästa. Nu har skillnaden blivit så stor att det inte längre räcker med att man står och chansar och sätter allt på ett kort. Sinner och Alcaraz är mycket bättre i alla fall.

Zverev slog Tien. Jag såg inte den, men det verkar inte som att Tien riktigt lyckades hantera Zverevs serve på något slags vettigt sätt och då går det ju inte.
Alcaraz mot Zverev i den ena semifinalen alltså.
Två kvartsfinaler kvar. Dessa:
04:30 Djokovic-Musetti
Många minns nog deras första möte. Franska Öppna 2021 när Musetti på något märkligt sätt lyckades få med sig de två första seten. Extremt orättvist, men sen oturligt också att han inte orkade. Det blev bara ett till vunnet gem för Musetti som gav upp när Djokovic hade 4-0 i skilje.
Ett par år senare vann Musetti också över Djokovic, i Monte Carlo 2023. Men i övrigt har det varit lite bökigt. 9-1 totalt för Djokovic i inbördes möten där flera spelats på grus dessutom. Jag tycker egentligen inte det finns så mycket i spelstilarna som talar för att Musetti skulle ha svårt för Djokovic. Snarare tvärtom egentligen skulle jag säga. Det är nog mer att Djokovic bara är väldigt mycket bättre än Musetti, och att Musetti mot den här spelstilen får det lite svårt med säkerheten.
Så blir det nog här också. Jag tycker Djokovic har sett riktigt bra ut så här långt och har han kroppen med sig tror jag han vinner den här matchen.
09:00 Sinner-Shelton
På tal om kraftiga övertag i inbördes möten. Shelton slog Sinner i deras första möte i Shanghai för två år sedan precis innan Sinner tog klivet upp som världens bästa spelare. Sen dess är det åtta raka vinster för Sinner där Shelton, håll i er nu, inte ens tagit set.
Vilket i min bok är begripligt. Man skulle kunna säga att det kanske på något sätt är lite störande för Sinner att möta en motståndare som kan serva och att han då kanske inte får full utväxling på sin överlägsenhet när bollen är i spel. Men här kan man inte ens säga så. För ska man ta sig igenom Sinner med sin serve, då måste man göra det genom att kunna placera den utanför Sinners slagzon så att säga. Shelton servar bara hårt. Inte smart, inte välplacerat, och då blir det nästan som att det inte spelar så stor roll att han servar så pass hårt mot Sinner. Det räcker inte.
Och när bollen är i spel. Det blir väl nästan för enkelt för Sinner det här. Shelton kan verkligen inte göra någonting överhuvudtaget. Han är stekt.
Det finns alltid en fysisk risk för Sinner men någon spelmässig risk, det finns det inte här. Han kan inte förlora om han inte blir trött eller skadad.