Inför finalen - Sinner-Alcaraz
Så var det då dags för final i en från min sida åtminstone lite utskälld turnering. Men om man skulle titta tillbaka genom åren, jag tror att jag ofta klagat en del på Cincinnati. Det brukar inte vara den turnering jag mest tar till mig. Den kanadensiska turneringen brukar jag däremot vara snällare mot. Så där var nog det ovanliga, att jag hackade så mycket på den. Men det kan ju också ha sin förklaring kanske. Det här nya tvåveckorsformatet för mastersturneringar, ingen tycker ju att det är bra. Och i Toronto saknades också de flesta bra spelarna.
Men ikväll alltså final. I Cincinnati. På bra tid. Mellan tidernas två bästa tennisspelare. Nu är det väl dags att komma in i matchen och ladda upp lite i stället helt enkelt.
21:15 Sinner - Alcaraz
År | Vinnare | Event | Resultat |
---|---|---|---|
2025 | 🇮🇹 Jannik Sinner | Wimbledon | 4–6 6–4 6–4 6–4 |
2025 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Roland Garros | 6–4 6–7(4) 7–6(3) 7–6(2) |
2025 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Rom | 7–6(5) 6–1 |
2024 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Beijing | 6–7(6) 6–4 7–6(3) |
2024 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Roland Garros | 2–6 6–3 3–6 6–4 6–3 |
2024 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Indian Wells | 1–6 6–3 6–2 |
2023 | 🇮🇹 Jannik Sinner | Beijing | 7–6(4) 6–1 |
2023 | 🇮🇹 Jannik Sinner | Miami | 6–7(4) 6–4 6–2 |
2023 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Indian Wells | 7–6(4) 6–3 |
2022 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | US Open | 6–3 6–7(7) 6–7(0) 7–5 6–3 |
2022 | 🇮🇹 Jannik Sinner | Umag | 6–7(5) 6–1 6–1 |
2022 | 🇮🇹 Jannik Sinner | Wimbledon | 6–1 6–4 6–7(4) 6–3 |
2021 | 🇪🇸 Carlos Alcaraz | Paris | 7–6(1) 7–5 |
Där fick ni lite statistik att suga på till att börja med. 8–5 är det för Alcaraz som alltså hade vunnit fem gånger i rad innan Sinner vann i Wimbledon. I en match som jag fortfarande inte riktigt förstått mig på. Jag tycker fortfarande att Alcaraz borde ha vunnit matchen sett till hur det såg ut tidigare under turneringen, och även en bra bit in i finalen. Men så blev det ju inte.
Nu hardcourt, och där finns det ju en intressant aspekt. För väldigt många, de flesta skulle jag säga, ser hardcourt som en stor fördel för Sinner.
Gör jag det?
Jag ser det som att hardcourt i grund och botten är båda spelarnas bästa underlag. Sen finns det en skillnad. Att Sinner fortfarande kanske är lite sämre på grus, eventuellt på gräs också, medan Alcaraz är mer jämn på alla underlag. Men som vissa försöker vrida det, att Alcaraz på något sätt skulle vara svag på hardcourt, det är inte överhuvudtaget sanningen.

När man tittar på oddsen inför kvällen stärks dock bilden av att folk ser det så här. Sinner spelas ner mot 1,50. Inte riktigt, men nästan. Medan Alcaraz spelas till inte alldeles långt under tre gånger pengarna. Sen tror jag inte det enbart är underlaget. Det finns faktiskt verkliga grejer som talar för Sinner också. Som att han sett klart bättre ut i den här turneringen av det jag sett. Och att det är ju en masters det här. Jag tycker den kanske viktigaste faktorn som talar för Sinner i kväll är att han är maskinen, Alcaraz är icke-maskinen. Eller om man så vill, Sinner känns mer stabil på att vilja tillräckligt mycket för att inte ha viljan som en nackdel i en sådan här final. Alcaraz bryr sig kanske lite för lite för att det ska vara helt optimalt.

Jag pratade om det häromdagen. De stora turneringarna har blivit mindre och mindre spännande fram till final. Det kommer fortsätta vara så. Men finalerna, där är vi nu i en tid där det aldrig varit bättre. Aldrig tidigare har världens två bästa spelare varit så överlägsna och så bra som Sinner och Alcaraz är just nu.
Kort sagt, det finns inte mycket att gnälla på. Ikväll ska vi titta på tennis, vänner.
Och under matchen hörs vi så klart inne i vår härliga Facebookgrupp Tennisen. Jag kommer i alla fall titta in där löpande under matchen så vill man ha mina korta kommentarer i realtid, då ska man gå med där.
