Golf / PGA
International
06 juni 16:30

Memorial Tournament

HBO Max
Kanal 9
DBETAllente

Inför tredje rundan av the Memorial

De stora spelarna har inte riktigt levererat hittills under the Memorial på Muirfield. Scottie Scheffler berättade efter fredagens runda att han just nu slår bollen sämre än han gjort på många år och Ludvig Åberg var angränsande till hånfull mot sig själv efter den andra rundan där han gick på 78 slag, +6, en av hans sämre rundor på PGA-touren hittills. Trots detta klarade Åberg till slut faktiskt kvalgränsen beroende på att det är nästan omöjligt att missa kvalgränsen i den här tävlingen. Bara 16 spelare får inte spela under helgen. 53 spelare får spela vidare och Åberg bland dessa alltså.

Foto: Bildbyrån

Ledartavlan, den ser ut som följer inför lördagens spel.

PlaceringSpelareResultat
1J.T. Poston-9
2Ryan Gerard-8
3Sam Burns-6
4Tommy Fleetwood-4
5Eric Cole-3
T6Patrick Cantlay-2
T6Xander Schauffele-2
T6Wyndham Clark-2

En märklig ledartavla, får sägas. Det brukar inte vara så här ojämnt, och spelarna i toppen är också något överraskande.

Scheffler på +1 inför lördagens runda liksom Alex Norén som är bästa svensk. Norrmannen Kristoffer Reitan också på +1 medan startfältets enda dansk, Nicolai Höjgaard, var en av de spelare som misslyckades så pass under de första två dagarna att han inte får spela under helgen. 74 och 78 slag för Höjgaard som missade kvalgränsen med ganska så bred marginal.

Ledarbollen med J.T. Poston och Ryan Gerard slår ut klockan 19:40 ikväll.