07 juni 13:55

Bauhausgalan

SVT Play
SVT1
DBETAllente

Inför Bauhausgalan

Det var inga större fel på Bauhausgalan förra året utan den upplagan får nog sägas ha varit den bästa i tävlingens historia. Den tävling som det lite äldre gardet garanterat minns bäst som DN-galan. Detta är alltså samma tävling, men efter ett knippe namnbyten verkar man nu ha fastnat för Bauhaus som titelsponsor och det ska också sägas att vi här i Sverige kallar den för Bauhausgalan men internationellt är detta Diamond League Stockholm. Tävlingen tillhör alltså den högsta kategorin internationella tävlingar.

Hur blir det idag då? Ja, Duplantis och Almgren är båda med. Vädret i Stockholm där den här tävlingen körs, på Stockholms stadion närmare bestämt, ser ut att bli helt okej. Men världsrekord och europarekord som det blev förra året för Duplantis och Almgren, det är nog att hoppas på lite för mycket idag.

Foto: Bildbyrån

Samtliga deltagande svenskar idag.

TidGrenSvenskar
16:04Diskus, kvinnorVanessa Kamga
16:14Stavhopp, mänArmand Duplantis
16:20Kula, kvinnorFanny Roos
16:27800 m, kvinnorMaria Freij
16:38100 m, mänLinus Pihl, Johan Sjölander, William Thor, Jean-Christian Zirignon
16:471500 m, kvinnorMia Barnett, Julia Nielsen, Saga Provci
17:04400 m, mänCarl Bengtström
17:23Längd, kvinnorMaja Åskag, Ayla Hallberg Hossain
17:45100 m, kvinnorJulia Henriksson
17:52Diskus, mänDaniel Ståhl
17:593000 m hinder, mänVidar Johansson, Leo Magnusson, Simon Sundström
18:19400 m häck, mänOskar Edlund
18:511500 m, mänAndreas Almgren, Samuel Pihlström

Duplantis och Almgren är tillsammans med Daniel Ståhl förstås de största svenska namnen i elden idag men de är knappast ensamma. Vanessa Kamga i damernas diskus och Fanny Roos i damernas kula tillhör också i någon mån världstoppen.

Alla möjligheter till ännu en fantastisk upplaga av Bauhausgalan alltså. Det finns det stora möjligheter till här under eftermiddagen och den tidiga kvällen.

Foto: Bildbyrån