Jordanien – Algeriet (22/6) Speltips: Algeriet -1 handikapp | VM 2026
Fotboll - VM 2026
| Event | Speltips | Odds | Spelstopp |
|---|---|---|---|
| Jordanien – Algeriet | Algeriet -1 handikapp | 1.95 | 23. juni 2026 05:00 |
| Speltips | Algeriet -1 handikapp |
| Odds | 1.95 |
| Spelstopp | 23. juni 2026 05:00 |
Jordanien stod upp ganska bra mot Österrike i VM-premiären. Det blev till slut 1–3 efter två sena mål efter att Österrikes stjärnor klivit fram. Nu väntar Algeriet som kommer från en tung 0–3-förlust mot Argentina. Den matchen säger inte så mycket. Algeriet är klart bättre än Jordanien i grunden och -1 känns spelbart här, särskilt med pengarna tillbaka vid uddamålsseger.
| Match | Jordanien – Algeriet |
| Datum | Tisdag 23 juni 2026 |
| Tid | 05:00 |
| Spel | Algeriet -1 handikapp |
| Odds | 1.95 |
| Spelbolag | DBET |
Algeriet är bättre än premiären visar
Argentina-matchen går inte att dra för stora växlar av. Algeriet mötte en av turneringens största favoriter och fick jaga mycket utan boll, framför allt mot Messi. Det var ganska väntat. Den matchen säger väldigt lite om hur de står sig mot ett lag som Jordanien.
Ser man matcherna innan VM så har Algeriet sett bra ut. 1–0 borta mot Nederländerna, 4–0 mot Bolivia och 7–0 mot Guatemala. Det säger mer om Algeriet än förlusten mot världsettan Argentina i premiären. Framåt finns spelare som kan avgöra själva. Mohamed Amoura gjorde tio mål i VM-kvalet och bör vara aktuell från start efter inhoppet mot Argentina.
Förväntade startelvor
Jordanien lämnar för mycket ytor
Jordanien gick högre än många trodde mot Österrike. De försökte störa uppspelen i stället för att bara ligga lågt. Det gjorde att de skapade en del framåt, men öppnade också upp sig bakåt mot slutet. Österrike hade flera lägen och avgjorde till sist sent. Jag tror den typen av match passar Algeriet bättre än ett Jordanien som backar hem. Jordanien har inte vunnit under 2026. Förluster mot Schweiz, Colombia och nu senast Österrike. Fem raka matcher med minst två insläppta säger en del.
| Jordanien – Algeriet | Högsta odds | Spelbolag |
|---|---|---|
| Algeriet -1 handikapp | 1.95 |
|
| Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se | spelpaus.se. | ||
Algeriet ska inte dömas för hårt efter matchen mot Argentina. Det här är en nivåskillnad i grunden. Algeriet har mer spets, fler matchvinnare och bättre variation i anfallen. Det räcker ofta i den här typen av matcher. Mitt speltips är Algeriet -1 till 1.95 på DBET. Vid seger med exakt ett mål får man insatsen tillbaka.
| # | World Cup Grp. J | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1
|
|
3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | 7 | 9 |
|
|
2
|
|
3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 |
|
|
3
|
|
3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 7 | -2 | 4 |
|
|
4
|
|
3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 | 0 |
|