Speltips

Speltips: Frankrike – Belgien (5/10) | Nations League

Fotboll - UEFA Nations League

Event Speltips Odds Spelstopp
Frankrike - Belgien Under 3,5 mål 1.65 5. oktober 2026 20:45
Speltips
Speltips Under 3,5 mål
Odds 1.65
Spelstopp 5. oktober 2026 20:45
Frankrike - Belgien
Till bookmaker Interwetten 1.65
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se | spelpaus.se.
Robert Semi
Robert Semi Skribent

Det blir ett nytt grannmöte på Stade de France på måndag kväll när Frankrike tar emot Belgien i Nations League. I måndags möttes lagen i Bryssel och då avgjorde Michael Olise med ett solonummer i den 88:e minuten.

MatchFrankrike – Belgien
SpelUnder 3,5 mål
Odds1.65
SpelbolagInterwetten

Frankrike leder gruppen

Bortamatcherna mot Turkiet och Belgien vanns båda med 1–0 och i fredags blev det 1–1 hemma mot Italien. Olise gav Frankrike ledningen på en frispark men Alessandro Bastoni kvitterade efter en bollförlust av Lucas Da Cunha. Frankrike har bara släppt in ett mål på tre matcher men har samtidigt bara gjort tre själva.

Zidane har flera viktiga spelare borta. Kylian Mbappé gjorde 1–0 i Turkiet men skadade knät på målet och har lämnat truppen. Dayot Upamecano blev utvisad mot Italien och är avstängd och William Saliba är skadad och inte uttagen. Olise har i stället klivit fram och har varit inblandad i samtliga tre franska mål i turneringen.

Förväntade startelvor

France
No Lineup Available
Belgium
No Lineup Available

Belgien har bara släppt in ett mål

Belgien inledde med 2–0 borta mot Italien, förlorade sedan med 0–1 hemma mot Frankrike och i fredags kom 3–0 mot Turkiet i Liège där Kevin De Bruyne gjorde två mål och Romelu Lukaku ett. Belgien står på sex poäng och har precis som Frankrike bara släppt in ett mål.

Till returen i Paris saknar dock van Bommel två av sina viktigaste spelare. Både De Bruyne och lagkaptenen Youri Tielemans drog på sig sina andra gula kort mot Turkiet och är avstängda.

Tätt när grannarna möts

Samtliga tre matcher för både Frankrike och Belgien i Nations League har slutat med färre än fyra mål och Frankrikes matcher har bara bjudit på fyra mål totalt. Första mötet i Bryssel slutade endast 1–0 trots att Frankrike dominerade och de fyra senaste mötena sedan 2024 har alla slutat under fyra mål med. Två av turneringens bästa försvar möts alltså igen och med Mbappé, De Bruyne och Tielemans borta försvinner mycket av den offensiva spetsen på båda sidor. Mitt speltips är under 3,5 mål till 1.65 på Interwetten.

Detta talar för underspelet

# UEFA Nations League A Grp. 1 M V O F GM IM MS P Form
1
France
3 2 1 0 3 1 2 7
2
Belgium
3 2 0 1 5 1 4 6
3
Italy
3 1 1 1 5 4 1 4
4
Turkiye
3 0 0 3 1 8 -7 0

Passionerad tennisälskare med intresse för strategi och analys. Kombinerar sportens spänning med bettingens taktik – både på och utanför banan.