Speltips: Belgien – Frankrike (28/9) | Nations League
Fotboll - UEFA Nations League
| Event | Speltips | Odds | Spelstopp |
|---|---|---|---|
| Belgien - Frankrike | 2 | 1.87 | 28. september 2026 20:45 |
| Speltips | 2 |
| Odds | 1.87 |
| Spelstopp | 28. september 2026 20:45 |
Belgien toppar grupp A1 före Frankrike tack vare bättre målskillnad medan Italien och Turkiet står på noll poäng. Bara de två bästa i gruppen går vidare till kvartsfinal, så vinnaren på måndag tar ett tidigt grepp om avancemanget.
| Match | Belgien – Frankrike |
|---|---|
| Spel | 2 |
| Odds | 1.87 |
| Spelbolag | Betinia |
Belgien vann premiären borta mot Italien
Belgien gjorde en av sina bästa landskamper på länge när laget vann med 2–0 borta mot Italien i Rom. Första halvlek var nästan felfri från bortalaget där dem hade mest boll, tvingade fram misstag och skapade flera farliga chanser. I den 20:e minuten hittade Kevin De Bruyne Mika Godts på vänsterkanten. PSG-yttern dribblade bort två försvarare och satte sitt första landslagsmål med högerfoten. Ledningen kunde ha varit större i paus men Gianluigi Donnarumma räddade avslut från både Charles De Ketelaere och Nicolas Raskin och en nick från Godts räddades på mållinjen.
Förväntade startelvor
Frankrike väntas rotera
Frankrike vann också sin premiär men 1–0 borta mot Turkiet var långt ifrån övertygande. Fransmännen hade mest boll men svårt att skapa farliga lägen och flera spelare verkade obekväma i nya roller. Kylian Mbappé lyckades avgöra efter en framspelning av Michael Olise och trots att Turkiet fick en man utvisad i slutet var Frankrike tvungna at kämpa till slutsignalen.
Mbappé skadade knät när han gjorde målet och har lämnat samlingen. Frankrike spelar dessutom fyra matcher på tio dagar och väntas byta flera spelare mot Belgien. Ousmane Dembélé vilas och i stället väntas Désiré Doué spela längst fram med Bradley Barcola och Olise på kanterna.
Frankrike vinner
Mbappés frånvaro är ett avbräck men Frankrikes bredd är fortfarande svår att matcha. Även utan kaptenen och med Dembélé på bänken kan fransmännen ställa upp med Olise, Doué och Barcola, en offensiv som få landslag i Europa har. Mot sig har de ett belgiskt lag som visserligen imponerade i Rom men som nu möter ett motstånd av ett helt annat slag. Mitt speltips är Frankrike att vinna till 1.87 på Betinia.
| # | UEFA Nations League A Grp. 1 | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1
|
|
4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 2 | 5 | 10 |
|
|
2
|
|
4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 5 | 3 | 7 |
|
|
3
|
|
4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | 1 | 6 |
|
|
4
|
|
4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 11 | -9 | 0 |
|