Speltips: Matteo Berrettini – Carlos Alcaraz (5/11) | ATP
Tennis - ATP
| Event | Speltips | Odds | Spelstopp |
|---|---|---|---|
| Matteo Berrettini - Carlos Alcaraz | Över 20,5 gem | 1.85 | 5. november 2026 19:30 |
| Speltips | Över 20,5 gem |
| Odds | 1.85 |
| Spelstopp | 5. november 2026 19:30 |
Torsdagskvällens åttondelsfinal i Paris Masters har alla ingredienser för en lång och spännande match. Matteo Berrettini som är en av tourens bättre servare möter andraseedade Carlos Alcaraz på centercourten tidigast klockan 19.00 och förhållandena i årets turnering talar för att italienaren kan hänga med långt in i matchen.
| Match | Berrettini – Alcaraz |
|---|---|
| Spel | Över 20,5 gem |
| Odds | 1.85 |
| Spelbolag | Hajper |
Snabbt underlag gynnar Berrettini
Paris har länge varit en förbannad plats för Berrettini. Inför i år hade han aldrig vunnit en match i turneringen som var den enda Masters 1000-tävlingen där han saknade seger. Den sviten bröts i första omgången mot 14:e seedade Brandon Nakashima där han räddade två matchbollar i det avgörande tiebreaket och vann med 6-4, 3-6, 7-6. Det var serven som räddade honom, 17 ess och 88 procent vunna poäng bakom förstaservarna. I andra omgången följde han upp med en stabil seger mot fransmannen Ugo Humbert, 7-6, 7-5.
Hösten har annars varit ojämn för 30-åringen. Han föll mot Nakashima i Shanghai i början av oktober och åkte ut i kvartsfinalen i Wien mot Alex de Minaur. I Paris har han däremot fått de förhållanden han trivs bäst i. Banorna är mycket snabba i år och Novak Djokovic jämförde dem med is och påpekade att fjolårets underlag var betydligt långsammare.
Alcaraz har aldrig vunnit titeln i Paris
Alcaraz kommer till Paris med vind i seglen. Han har vunnit Australian Open, Doha och Tokyo under säsongen och lade i söndags även Wien till samlingen efter finalseger mot de Minaur. På vägen dit slog han Daniil Medvedev med 6-4, 7-6 i semifinalen och tog sig till sin femte final för året.
Paris har däremot aldrig varit spanjorens bästa turnering. Han har ännu inte vunnit den och i fjol åkte han ut redan i första matchen mot Cameron Norrie. I år fick han en godkänd start med 7-6, 6-3 mot Alex Michelsen men amerikanen pressade honom i första set innan Alcaraz svarade med sex raka poäng och knep setet.
Det blir ingen promenadseger för spanjoren
Det snabba underlaget är nyckeln. Berrettinis serve blir ett riktigt vapen i de här förhållandena och när han slår 17 ess och vinner nästan nio av tio poäng bakom förstaserven, som mot Nakashima blir det svårt även för en returspelare av Alcaraz klass att bryta honom. Ett set som går till 7-5 eller tiebreak är därför högst sannolikt och historiken pekar åt samma håll, italienaren har tagit set i alla fyra matcher mot spanjoren. Mitt speltips är över 20,5 gem till 1.85 på Hajper.