Ryssland får spela VM och JVM: Sverige nobbar bojkott – Lettland får inte möta ryssarna
Ryssland får återvända till de internationella hockeymästerskapen efter ett beslut från Idrottens skiljedomstol CAS. Reaktionerna är kraftiga i flera av de stora hockeynationerna. Sverige och Finland protesterar, men väljer delvis olika vägar. Lettland står inför en ännu svårare situation eftersom landets lagstiftning förbjuder landslaget att möta Ryssland.
Beslutet kom under fredagen och innebär att Internationella ishockeyförbundet, IIHF, måste låta Ryssland delta i fem mästerskap under 2027. Redan den 26 december kan Ryssland därmed vara tillbaka i junior-VM i Kanada. Herrarnas hockey-VM spelas i Tyskland i maj nästa år.
CAS anser att IIHF inte har presenterat tillräckliga bevis för att säkerhetsriskerna motiverar fortsatt uteslutning enligt förbundets regelverk. Det är alltså den rättsliga grunden för avstängningen som har prövats, inte Rysslands krig mot Ukraina.
IIHF är besviket över avgörandet och vidhåller att säkerhetsproblemen kvarstår, men meddelar samtidigt att man kommer att följa beslutet.
Sverige säger nej till bojkott trots kritiken
Svenska ishockeyförbundets ordförande Anders Larsson, som även sitter i IIHF styrelse, är mycket kritisk till beslutet.
– Vi är oerhört besvikna på det beslut som fattats, säger Larsson till TT.
Larsson anser att beslutet går emot både IIHF tidigare ställningstaganden och den svenska ishockeyns hållning. Han betonar samtidigt att ett avgörande från CAS måste respekteras.
Någon svensk bojkott av mästerskapen är därför inte aktuell.
– Vi ska uttrycka vår uppfattning och linje, och även rösta utifrån den, men däremot är det inte aktuellt med en bojkott, säger Larsson.
Idrottsminister Jakob Forssmed reagerar också starkt. Han beskriver beslutet som stötande och pekar på att ett internationellt idrottsförbund nu tvingas acceptera ett land som bedriver anfallskrig mot ett annat medlemsland. Forssmed varnar även för att Ryssland kan använda deltagandet i propagandasyfte.
Alla inom svensk hockey delar däremot inte förbundets slutsats att Sverige ska fortsätta spela.
Niklas Wikegård kräver en betydligt hårdare linje.
– Jag tycker att om ryssarna får vara med i hockey-VM, då ska Sverige inte delta, punkt, säger Wikegård till TV4 Nyheterna.
Det finns därmed en tydlig skillnad mellan den officiella svenska hållningen och kraven från dem som vill se en bojkott.
Frågan om ryska idrottares återkomst är dessutom aktuell i fler svenska förbund. Inför skid-VM i Falun 2027 pågår också en konflikt kring möjligheten för ryska åkare att delta.
Finland protesterar – spelarna får själva välja
Reaktionen från Finland är minst lika skarp.
Finlands ishockeyförbunds ordförande Heikki Hietanen beskriver CAS-beslutet som fullständigt obegripligt. Han fördömer Rysslands invasion av Ukraina och anser inte att förutsättningarna för ryska eller belarusiska landslag att återvända till internationell ishockey finns.
Men inte heller Finland planerar någon generell bojkott.
Förbundet meddelar att man kommer att följa IIHF beslut och fortsätta ge de finländska landslagen möjlighet att delta i mästerskapen.
Däremot gör Finland ett viktigt tillägg. Ingen spelare eller ledare ska behöva delta i en turnering där Ryssland medverkar. Förbundet säger uttryckligen att det förstår och stöder dem som väljer att avstå.
Det är en annan linje än den svenska. Sverige har meddelat att landslagen ska fortsätta spela, medan Finland dessutom tydligt har markerat att enskilda spelare och ledare kan välja att inte ställa upp.
Vad det innebär i praktiken återstår att se. Om spelare väljer att tacka nej kan det påverka vilka lag Finland ställer upp med i de kommande mästerskapen.
Lettland får enligt lag inte möta Ryssland
I Lettland handlar frågan inte bara om ishockeyförbundets inställning.
Landets lagstiftning förbjuder lettiska landslag i lagidrotter att möta Ryssland och Belarus, oavsett var matcherna arrangeras.
Lettlands ishockeyförbunds generalsekreterare Roberts Pļāvējs har förklarat för public service-bolaget LTV att förbundet inte kommer att bryta mot lagen.
Det betyder samtidigt inte att Lettland automatiskt kommer att lämna hockey-VM.
Enligt Pļāvējs skulle ett sådant beslut innebära stora ekonomiska risker och konsekvenser för landets ishockey. Förbundet inväntar därför besked från IIHF om hur mästerskapen ska kunna genomföras.
Situationen illustrerar ett av de största problemen med CAS-avgörandet. Ryssland har fått rätt att återvända till internationella mästerskap, men ett annat deltagande landslag är enligt nationell lag förhindrat att möta ryssarna.
Hur IIHF ska hantera en sådan konflikt är ännu inte avgjort.
Tyskland varnar för stora problem inför VM
Tyskland ska arrangera herrarnas hockey-VM 2027 och är ett av de länder som påverkas mest direkt av beslutet.
Det tyska ishockeyförbundets ordförande Frank H. Lutz har klargjort att landets inställning till ryskt deltagande är oförändrad. Tyskland vill inte se Ryssland återvända till internationell ishockey under nuvarande omständigheter.
Förbundet varnar dessutom för betydande säkerhetsmässiga, politiska och ekonomiska konsekvenser.
Som värdland måste Tyskland kunna garantera att mästerskapet går att genomföra. Det handlar bland annat om säkerhetsarrangemang och de praktiska förutsättningarna för att ta emot samtliga deltagande nationer.
Det tyska förbundet ska nu tillsammans med IIHF undersöka vad CAS-beslutet innebär för arrangemanget.
Även Tjeckien protesterar
Tjeckiens ishockeyförbund håller fast vid sin tidigare inställning. Generalsekreteraren Jan Černý meddelar att förbundet motsätter sig ryskt deltagande så länge Rysslands militära aggression mot Ukraina pågår.
Även Tjeckien berörs som arrangör eftersom landet ska stå värd för damernas U18-VM i januari 2027.
Reaktionerna är dock inte lika skarpa överallt.
Slovakiens ishockeyförbund har meddelat att det respekterar CAS-beslutet och inväntar IIHF fortsatta hantering. Det ryska ishockeyförbundet välkomnar å sin sida avgörandet och betraktar det som en framgång efter överklagandet.
Ukrainas VM-plats kan påverkas – Sverige möter Ukraina i premiären
En av de mest känsliga frågorna är hur Ryssland ska få plats i de turneringar där deltagarna och spelprogrammen redan är fastställda.
Det gäller inte minst herrarnas hockey-VM 2027 i Tyskland.
Ukraina har kvalificerat sig för högsta VM-divisionen för första gången sedan 2007. Enligt det redan publicerade spelschemat ska Ukraina möta Sverige i VM-premiären i Mannheim den 14 maj klockan 16.20.
Ukraina ingår i samma grupp som bland andra Sverige, Finland, Tyskland och Lettland.
Anders Larsson, som även leder IIHF tävlingskommitté, har påpekat att Ukraina var det senast uppflyttade laget till mästerskapet. Det har väckt frågan om det ukrainska landslaget kan behöva lämna plats för Ryssland.
Något beslut om att utesluta Ukraina från hockey-VM 2027 har däremot inte fattats.
Det är inte heller fastställt om Ryssland ska placeras in i de befintliga grupperna, om antalet deltagare ska ändras eller om IIHF kommer att hitta någon annan lösning.
Sveriges planerade premiär mot Ukraina ligger därför kvar i det publicerade programmet, men förutsättningarna kan förändras.
Ryssland kan vara tillbaka redan i JVM i december
Ännu mer brådskande är situationen inför junior-VM 2027, som börjar redan den 26 december 2026 i Edmonton och Red Deer i Kanada.
Sverige ska enligt det ursprungliga programmet inleda turneringen mot Finland. Juniorkronorna är placerade i samma grupp som Finland, USA, Slovakien och Tyskland.
Sverige har redan arbetat med förberedelserna inför turneringen, bland annat genom landslagssamlingar och trupputtagningar inför JVM 2027.
Med mindre än två månader kvar till mästerskapet återstår nu att lösa hur Ryssland ska kunna delta i en turnering där grupperna och matchprogrammet redan är bestämda.
CAS-beslutet omfattar sammanlagt fem mästerskap: herrarnas VM i Tyskland, junior-VM i Kanada, damernas VM i Kanada samt U18-VM för damer i Tjeckien och U18-VM för herrar i USA.
Frågan om Ryssland ska få använda nationella symboler är inte heller avgjord genom fredagens besked.
IIHF väntas diskutera genomförandet av CAS-avgörandet vid ett styrelsemöte nästa vecka.
Till dess står den principiella konflikten kvar. Ryssland har fått rätt att återvända, men flera av de länder som ska möta eller arrangera mästerskapen motsätter sig deltagandet. För Sverige är beslutet att inte bojkotta redan fattat. Hur VM och JVM faktiskt ska spelas är däremot fortfarande oklart.