Annons
Annons

Helgens NFL: Stormatcher och en extra tidig söndag

Joakim Forssell
Joakim Forssell Skribent
Helgens NFL: Stormatcher och en extra tidig söndag
Foto: Bildbyrån

NFL bjuder på en fullmatad söndag med 12 matcher den 25 oktober. Cincinnati Bengals mot Baltimore Ravens, Green Bay Packers mot Detroit Lions och Kansas City Chiefs mot Seattle Seahawks är några av höjdpunkterna. Helgens omgång avslutas natten till tisdag med rivalmötet mellan Philadelphia Eagles och Dallas Cowboys.

För svenska NFL-tittare finns en viktig detalj att hålla reda på. Sverige går över till vintertid natten till söndag, vilket innebär att de ordinarie tidiga söndagsmatcherna börjar redan klockan 18.00. Dessförinnan spelas dessutom en match i Paris mellan Pittsburgh Steelers och New Orleans Saints med avspark 14.30.

Starta konto hos Disney+

1 Besök Disney+ via knappen nedan
2 Välj ett paket – kontrollera så sporten ingår
3 Ladda ner appen och börja titta

NFL i helgen – alla matcher och svenska tider

Totalt återstår 13 matcher av omgången. Chicago Bears och New England Patriots spelade redan natten till fredagen, då Chicago vann med 30-24.

Dag och tidMatch
Söndag 25 oktober, 14.30Pittsburgh Steelers–New Orleans Saints
Söndag 25 oktober, 18.00Cincinnati Bengals–Baltimore Ravens
Söndag 25 oktober, 18.00San Francisco 49ers–Atlanta Falcons
Söndag 25 oktober, 18.00Tampa Bay Buccaneers–Carolina Panthers
Söndag 25 oktober, 18.00New York Giants–Houston Texans
Söndag 25 oktober, 18.00Indianapolis Colts–Minnesota Vikings
Söndag 25 oktober, 18.00Miami Dolphins–New York Jets
Söndag 25 oktober, 18.00Cleveland Browns–Tennessee Titans
Söndag 25 oktober, 21.05Denver Broncos–Arizona Cardinals
Söndag 25 oktober, 21.25Green Bay Packers–Detroit Lions
Söndag 25 oktober, 21.25Los Angeles Rams–Las Vegas Raiders
Måndag 26 oktober, 01.20Kansas City Chiefs–Seattle Seahawks
Tisdag 27 oktober, 01.15Dallas Cowboys–Philadelphia Eagles

Alla tider är svenska. Observera att matcherna efter midnatt spelas under måndagen respektive tisdagen i Sverige.

Var kan man se NFL på tv och stream?

NFL Game Pass via DAZN är alternativet för den som vill följa samtliga matcher under helgen. Där finns både direktsändningar och möjligheten att se matcherna i efterhand.

Disney+ visar utvalda NFL-matcher under säsongen 2026/27 och erbjuder även NFL RedZone, där tittarna kan följa de viktigaste händelserna från flera pågående matcher.

Den som vill följa många matcher under söndagskvällen kan använda RedZone under det stora matchblocket som börjar klockan 18.00. För den som vill se en enskild match från början till slut finns hela omgången på NFL Game Pass.

Annons
Annons

Bengals–Ravens: Viktig divisionsmatch i Baltimore

Cincinnati Bengals reser till Baltimore för en av helgens mest intressanta matcher. Hemmalaget står på fyra segrar och två förluster, medan Bengals har tre segrar på fem matcher. Med Cleveland och Pittsburgh på samma resultat som Baltimore är AFC North ovanligt jämn inför helgen.

Ravens kommer från en tung förlust mot Cleveland Browns. Matchen slutade 10-13, och Baltimore hade svårt att få tillräcklig utdelning i offensiven. Lagets quarterbackspel har varit en viktig fråga under de senaste omgångarna, och vilka spelare som finns tillgängliga på söndag kan få stor betydelse.

Cincinnati har haft en spelledig vecka och kommer därför till Baltimore med längre återhämtning. Joe Burrow leder ett Bengals som fortfarande har god kontakt med konkurrenterna i divisionen.

En bortaseger skulle föra Cincinnati närmare toppen, medan Baltimore har möjlighet att både stärka sin egen position och hålla en direkt konkurrent bakom sig.

Det är betydligt mer än bara prestige på spel i söndagens möte. Matchen kan få stor betydelse för fortsättningen i AFC North.

Lions–Packers: Viktigt möte i NFC North

Detroit Lions tar emot Green Bay Packers i ytterligare en divisionsmatch med stor betydelse för fortsättningen av säsongen.

Green Bay kommer från en seger med 23-13 mot Dallas Cowboys. Packers försvar stod för en stabil insats och laget kunde lämna förra helgen med en välkommen seger. Detroit hade däremot spelledigt och har haft möjlighet att förbereda sig under en längre period.

NFC North har varit en konkurrenskraftig division under de senaste säsongerna, och de inbördes mötena mellan Detroit och Green Bay är särskilt viktiga. Resultaten påverkar inte bara lagens totala facit utan kan få betydelse om divisionstiteln senare ska avgöras mellan lag med samma antal segrar.

För Green Bay handlar söndagens match om att följa upp segern mot Dallas. Detroit har i sin tur möjligheten att utnyttja hemmaplan och ta en viktig seger mot en direkt divisionskonkurrent.

Avspark är 21.25 svensk tid.

Annons
Annons

Seahawks–Chiefs: Mahomes jagar ny seger i Seattle

Söndagens sena huvudmatch spelas mellan Seattle Seahawks och Kansas City Chiefs, med start 01.20 natten till måndag.

Kansas City kommer från en övertygande seger mot Los Angeles Chargers. Chiefs vann med 22-6 i en match där försvaret höll motståndarna borta från målområdet och offensiven gjorde tillräckligt för att kontrollera resultatet.

Patrick Mahomes är som vanligt den stora profilen i Kansas Citys offensiv. Matchen mot Seattle ger honom en möjlighet att bygga vidare på lagets senaste framgång, men Seahawks har fått extra tid att förbereda sig.

Seattle spelade senast den 15 oktober, då laget förlorade mot Denver Broncos. Det innebär att laget har haft en längre period för återhämtning och förberedelser inför mötet med Chiefs.

För Kansas City gäller det att få offensiven att fungera även mot ett Seattle som har haft gott om tid att studera motståndaren. Seahawks behöver i sin tur hitta tillbaka efter förlusten mot Denver.

Med Mahomes på ena sidan och ett hemmalag som vill studsa tillbaka finns förutsättningar för en intressant avslutning på söndagens NFL-program.

Eagles–Cowboys: Två rivaler med stora problem

Philadelphia Eagles och Dallas Cowboys har båda fått en tung start på säsongen. Inför måndagens amerikanska primetime-match står båda lagen på två segrar och fyra förluster.

Det gör mötet ovanligt viktigt redan så här tidigt på säsongen. En tredje seger skulle ge vinnaren lite arbetsro, medan förloraren får allt svårare att hålla kontakt med lagen högre upp i NFC.

Philadelphia har haft problem med kontinuiteten i offensiven, och quarterbackfrågan är en av flera saker som laget behöver hantera inför fortsättningen. Mot Dallas blir det viktigt att hitta ett fungerande passningsspel och undvika de misstag som kan ge motståndarna korta anfallsvägar.

För Dallas handlar det om att hitta tillbaka efter nederlaget mot Green Bay. Cowboys gjorde bara 13 poäng i den matchen och behöver få bättre utdelning offensivt om laget ska kunna utnyttja Philadelphias problem.

Rivaliteten mellan klubbarna är en av NFL mest etablerade, men den här gången är det framför allt lagens utsatta positioner som gör mötet intressant.

Matchen börjar 01.15 natten till tisdag svensk tid.

Steelers–Saints: NFL spelar i Paris

Helgens första söndagsmatch är också en av de mest speciella. Pittsburgh Steelers möter New Orleans Saints på Stade de France i Paris, med avspark redan 14.30 svensk tid.

Pittsburgh kommer till Frankrike med fyra segrar på sex matcher. Senast slog Steelers Tampa Bay Buccaneers med 26-19 på bortaplan, en viktig seger som hjälper laget att hålla jämna steg i den täta AFC North-divisionen.

New Orleans har haft det betydligt svårare under säsongsinledningen, men kommer från en seger mot New York Giants med 34-27. Saints står på två segrar och fyra förluster inför söndagens möte.

Matchen i Paris är en del av NFL internationella satsning, där ligan arrangerar grundseriematcher utanför USA för att nå en större publik.

För svenska tittare innebär den ovanliga spelplatsen att NFL-söndagen börjar betydligt tidigare än normalt. Från avsparken i Paris till nattmatchen i Seattle väntar närmare elva timmar med amerikansk fotboll.

Övriga matcher: Formvändningar och divisionsmöten

Utöver huvudmatcherna finns flera möten värda att hålla ett öga på.

Houston Texans har exempelvis börjat hitta rätt efter en mycket tung säsongsstart. Laget förlorade sina fyra första matcher men har därefter tagit två raka segrar. Senast besegrades Jacksonville Jaguars med 34-31, och nu väntar New York Giants hemma i Houston.

Tampa Bay Buccaneers tar emot Carolina Panthers i ett viktigt divisionsmöte. Panthers kommer från en seger mot Philadelphia Eagles och Tampa Bay behöver hitta tillbaka efter förlusten mot Pittsburgh. Båda lagen har anledning att lägga stor vikt vid ett möte som kan påverka fortsättningen i NFC South.

Miami Dolphins och New York Jets möts i en match mellan två lag som har mycket att förbättra. Dolphins har förlorat samtliga fem spelade matcher, medan Jets har två segrar och fyra förluster. För båda är en vändning angelägen om säsongen ska kunna räddas.

San Francisco 49ers kommer från 23-17 mot Washington Commanders och ställs nu mot Atlanta Falcons på bortaplan. Indianapolis Colts möter Minnesota Vikings, medan Cleveland Browns försöker följa upp segern över Baltimore när Tennessee Titans står för motståndet.

I det senare matchblocket spelar Denver Broncos mot Arizona Cardinals och Los Angeles Rams mot Las Vegas Raiders.

Annons
Annons

Så följer du NFL-söndagen

För den som vill planera sin NFL-kväll finns tre naturliga hållpunkter. Steelers–Saints från Paris inleder redan 14.30, och klockan 18.00 börjar hela sju matcher samtidigt. Där finns Bengals–Ravens som det mest intressanta divisionsmötet, men också flera matcher mellan lag som behöver förbättra sina tabellägen.

Klockan 21.25 väntar sedan Lions–Packers, innan söndagen avslutas med Seahawks–Chiefs under natten till måndag.

Den som följer NFL ur ett bettingperspektiv kan dessutom se hur resultaten påverkar divisions- och mästerskapsmarknaderna i TVmatchens guide till NFL-odds. Där finns möjlighet att följa hur lagens positioner förändras under säsongen. På sidan med speltips samlas dessutom aktuella analyser av olika sportevenemang.

Den stora behållningen den här helgen är dock mängden intressanta matcher. Med flera divisionsmöten och täta tabellägen finns det gott om anledningar att följa hela NFL-söndagen.

Allmänt sportintresserad sedan barnsben. Fotboll, ishockey och olympiska spel har alltid varit närvarande, men på senare år har även amerikansk fotboll och cykel tagit en stor plats. Är utbildad journalist och har skrivit om sport i drygt 15 år.

Kommande matcher i Amerikansk fotboll