Svenska golfarnas starttider: Söderberg slår ut mitt i natten

Lennart Sandahl
Lennart Sandahl
Svenska golfarnas starttider: Söderberg slår ut mitt i natten
Sebastian Söderberg. Foto: Bildbyrån

Veckans två herrtävlingar i golf bjuder på sammanlagt 13 svenska deltagare. Genesis Championship i Sydkorea sänds på V Sport Golf och Viaplay med start klockan 05.00 på torsdag och fredag. På Bermuda väntar PGA Tour-tävlingen Butterfield Bermuda Championship, som visas på Eurosport 2 och HBO Max från klockan 19.00.

Starttiderna för de två första rundorna är klara. I Sydkorea står mycket på spel för Sebastian Söderberg, som ligger precis utanför gränsen för full spelrätt nästa säsong. Han börjar sin första runda redan klockan 00.10 natten mot torsdag, svensk tid.

Golf på TV 22–25 oktober – kanaler och sändningstider

Två tävlingar spelas parallellt under veckan. Genesis Championship ingår i DP World Tour och avgörs på Woo Jeong Hills Country Club i Sydkorea. Butterfield Bermuda Championship spelas på Port Royal Golf Course och tillhör PGA Tour.

Här är veckans svenska TV-tider.

Tävling och dagTV-kanal och stream
Genesis, torsdag 22 oktober05.00 – V Sport Golf och Viaplay
Genesis, fredag 23 oktober05.00 – V Sport Golf och Viaplay
Genesis, lördag 24 oktober05.30 – V Sport Golf och Viaplay
Genesis, söndag 25 oktober03.30 – V Sport Golf, 05.00 – Viaplay
Bermuda, torsdag 22 oktober19.00 – Eurosport 2 och HBO Max
Bermuda, fredag 23 oktober19.00 – Eurosport 2 och HBO Max
Bermuda, lördag 24 oktober19.00 – HBO Max, 19.05 – Eurosport 2
Bermuda, söndag 25 oktober18.00 – Eurosport 2 och HBO Max enligt aktuella TV-tablåer

Samtliga tider anges i svensk tid. Natten mot söndag den 25 oktober övergår Sverige till vintertid, vilket påverkar tidsskillnaden till båda spelplatserna. För söndagens Bermuda-sändning förekommer både 18.00 och 19.00 i olika tablåer, så den exakta sändningsstarten bör dubbelkontrolleras inför finalrundan.

Genesis Championship – nio svenskar spelar i Sydkorea

Det svenska deltagandet är större än vad som framgick av de första uppgifterna inför veckan. Nio svenskar finns i startfältet, där Sebastian Söderberg, Joakim Lagergren och Mikael Lindberg hör till de mest intressanta namnen.

Tävlingen kommer vid en viktig tidpunkt på DP World Tour. Spelarna försöker säkra sina positioner inför säsongsavslutningen, och för flera av svenskarna handlar det om betydligt mer än en bra placering i en enskild tävling.

Svenskarnas starttider i Genesis Championship

Tiderna gäller de två första rundorna och är omräknade till svensk tid.

Svensk spelareTorsdag / fredag
Albin Bergström00.00 / 04.25
Hugo Townsend00.10 / 04.35
Sebastian Söderberg00.10 / 04.35
Mikael Lindberg00.50 / 05.15
Marcus Kinhult01.20 / 05.45
Tobias Jonsson01.30 / 05.55
Joakim Lagergren04.35 / 00.10
Jens Dantorp04.55 / 00.30
Niklas Lemke05.35 / 01.10

För den som vill följa svenskarna från första utslaget är det framför allt fredagsmorgonen som passar den ordinarie TV-sändningen.

Söderberg börjar 04.35 och Lindberg 05.15, medan Kinhult och Jonsson går ut 05.45 respektive 05.55. På torsdagen har samma fyra spelare betydligt tidigare starttider.

Lagergren har det motsatta upplägget. Han börjar 04.35 på torsdagen men redan 00.10 på fredagen.

Söderberg jagar nytt tourkort

Sebastian Söderbergs situation är särskilt pressad. Svensken ligger på 101 plats i Race to Dubai, bara 0,75 poäng från hundradeplatsen. De 100 främsta får normalt full spelrätt på DP World Tour nästa säsong.

Det innebär att varje placering kan få betydelse för Söderbergs fortsättning på touren. Han behöver passera åtminstone en spelare på rankingen, samtidigt som konkurrenterna har möjlighet att förbättra sina positioner.

För Joakim Lagergren handlar veckan om att hålla sig bland de 70 främsta och därmed kvalificera sig till slutspelet i Abu Dhabi. Han ligger på 63 plats inför tävlingen.

Mikael Lindberg har en tryggare position som 29, medan Jens Dantorp är 117 och behöver avancera för att förbättra sina möjligheter till fortsatt spel på touren.

Det finns därmed flera svenska rankingstrider att följa utöver kampen om tävlingens topplaceringar.

Starttider för de största namnen i Sydkorea

Eugenio Chacarra kommer till Genesis Championship som ledare i Race to Dubai efter sin seger i Indien. Spanjoren spelar tillsammans med sydkoreanen Sungjae Im och nyzeeländaren Ryan Fox.

En annan tung grupp innehåller Si Woo Kim, regerande mästaren Junghwan Lee och Casey Jarvis.

StartgruppTorsdag / fredag
Chacarra, Sungjae Im, Ryan Fox00.40 / 05.05
Si Woo Kim, Junghwan Lee, Casey Jarvis05.05 / 00.40
Thomas Detry, Jeunghun Wang, Stefano Mazzoli04.45 / 00.20
Daniel Hillier, Jacob Skov Olesen, Chanmin Jung00.30 / 04.55

Chacarras grupp är särskilt intressant på fredagen, när den går ut bara fem minuter efter att TV-sändningen börjar. På torsdagen är det i stället Si Woo Kim, Lee och Jarvis som startar 05.05.

Chacarra har tagit ledningen i Race to Dubai efter segern i Indien och försöker nu befästa sin position bland de främsta spelarna på DP World Tour. Som spanjor kan han med fortsatt starka resultat på längre sikt bli aktuell i diskussionen om Europas lag till Ryder Cup 2027. Närmast gäller det att försvara ledningen i tourrankingen, där konkurrensen hårdnar inför säsongsavslutningen.

Bermuda Championship – fyra svenskar på PGA Tour

På Bermuda är fyra svenskar anmälda: David Lingmerth, Jesper Svensson, Henrik Norlander och Pontus Nyholm.

Även här har tävlingen stor betydelse för flera spelares framtid. Höstens PGA Tour-tävlingar ger möjligheten att förbättra placeringen i FedExCup Fall, där topp 100 är en viktig gräns för full spelrätt under 2027.

Jesper Svensson ligger på 132 plats och Pontus Nyholm på 142. Båda behöver starka resultat under återstoden av hösten.

Svenskarnas starttider på Bermuda

Svensk spelareTorsdag / fredag
David Lingmerth12.46 / 17.16
Jesper Svensson13.52 / 18.22
Henrik Norlander17.38 / 13.08
Pontus Nyholm18.33 / 14.03

Tiderna på Bermuda passar svenska TV-tittare betydligt bättre än tävlingen i Sydkorea, men flera spelare hinner ändå långt in i sina rundor innan sändningen börjar.

Pontus Nyholm startar exempelvis 18.33 på torsdagen, bara 27 minuter före TV-sändningen. Jesper Svensson går ut 18.22 på fredagen, vilket gör att en stor del av hans runda sammanfaller med sändningen.

Henrik Norlander spelar däremot sin andra runda redan från 13.08 på fredagen.

Största namnen och deras starttider

Bermuda har inte samma starka startfält som flera av PGA Tourens större tävlingar, men här finns ändå etablerade tourvinnare och intressanta yngre spelare.

Corey Conners är högst rankad på världsrankingen av deltagarna, medan Ben James kommer till Bermuda som en av de främsta förhandsfavoriterna. Den 23-årige amerikanen har redan fyra topp fem-placeringar sedan han blev professionell tidigare i år.

Skillnaden mellan Conners och James är intressant. Den ene har den högsta världsrankingen i startfältet, medan den andre har gjort flera starka resultat på kort tid. Det illustrerar varför aktuell form kan väga tungt vid bedömningen av golfodds, och varför den högst rankade spelaren inte nödvändigtvis behöver vara den största förhandsfavoriten.

SpelareTorsdag / fredag
Ben James18.11 / 13.41
Corey Conners17.27 / 12.57
Chris Kirk17.38 / 13.08
Lucas Glover12.57 / 17.27
Denny McCarthy18.00 / 13.30
Seamus Power17.16 / 12.46

Ben James spelar sina två första rundor tillsammans med David Ford och amatören Miles Russell.

Bland de mer rutinerade spelarna finns Lucas Glover och Chris Kirk, två tidigare vinnare på PGA Tour. De har båda tidiga fredagsstarter medan Denny McCarthy spelar sin andra runda med start 13.30.

Vilka svenska spelare går att följa på TV?

Starttiderna och sändningstiderna är inte samma sak. Det är särskilt viktigt att känna till när man planerar att följa en viss spelare.

På Genesis Championship börjar de första grupperna redan vid midnatt svensk tid. När V Sport Golf och Viaplay startar sina torsdagssändningar klockan 05.00 kan flera spelare redan ha avslutat sina rundor.

Det gäller exempelvis Sebastian Söderberg, som slår ut 00.10. På fredagen börjar han däremot 04.35, vilket ger betydligt större möjlighet att följa hans spel under den ordinarie sändningen.

På Bermuda är utslagstiderna förlagda från lunchtid till tidig kväll svensk tid. TV-sändningarna börjar först 19.00. Nyholms torsdag och Svenssons fredag är därför de två svenska rundor som ligger bäst till i förhållande till sändningsstarten.

Att en spelare är ute på banan under TV-sändningen garanterar inte att varje slag visas. Produktionen följer normalt ett urval av grupper och spelare, med större utrymme för dem som ligger högt på resultatlistan.

Starttiderna för lördagens och söndagens rundor bestäms först när de inledande rundorna har spelats. De kommer att bero på spelarnas placeringar och vilka som klarar kvalgränsen.

För en bredare genomgång av tävlingarna, svenskarnas förutsättningar och rankingläget finns TVmatchens tidigare artikel om golfveckan den 19 oktober. Samtliga aktuella golfsändningar finns även samlade i vår TV-tablå för golf.

Lennart Sandahl är Head of Editorial och således ansvarig för det redaktionella innehållet på TVmatchen. Han har en lång bakgrund inom sportjournalistiken och vurmar lite extra för svensk och italiensk fotboll.

Kommande matcher i DP World Tour