Frankrike – Sverige (30/6) Speltips: Frankrike handikapp -1.5 | VM 2026
Fotboll - VM 2026
| Event | Speltips | Odds | Matchstart |
|---|---|---|---|
| Frankrike – Sverige | Frankrike handikapp -1.5 | 1.74 | 30. juni 2026 23:00 |
| Speltips | Frankrike handikapp -1.5 |
| Odds | 1.74 |
| Matchstart | 30. juni 2026 23:00 |
Frankrike har sett ut som ett av turneringens bästa lag hittills. Tre raka segrar i gruppspelet och tio gjorda mål säger en hel del om den offensiva kvalitet som finns i laget. Sverige tog sig vidare från gruppen, men försvarsspelet har varit tveksamt och motståndet blir inte enklare här. Jag tror att Frankrike tar kommandot direkt och har goda möjligheter att vinna med minst två måls marginal. Frankrike handikapp -1.5 till 1.74 känns därför intressant.
| Match | Frankrike – Sverige |
| Datum | Tisdag 30 juni 2026 |
| Tid | 23:00 |
| Spel | Frankrike handikapp -1.5 |
| Odds | 1.74 |
| Spelbolag | DBET |
Frankrikes offensiv imponerar
Didier Deschamps lag har hittat rätt offensivt under VM. Frankrike inledde med 3–1 mot Senegal, följde upp med 3–0 mot Irak och avslutade gruppspelet med en övertygande 4–1-seger mot Norge. Ousmane Dembélé kommer från ett hattrick senast, medan Kylian Mbappé redan gjort fyra mål i turneringen. En tydlig trend är att Frankrike fortsätter att anfalla även efter ett ledningsmål. Laget nöjer sig sällan utan går ofta för att avgöra matcherna tidigt.
Förväntade startelvor
Sverige får en betydligt tuffare uppgift
Sverige blandade och gav under gruppspelet. Premiären mot Tunisien var stark, men 1–5 mot Nederländerna visade på stora brister i försvarsspelet. Mot Japan såg det bättre ut, men det offensiva motståndet blir ett helt annat här. Frankrike har fler spelare som kan avgöra matcher på egen hand och tempot i anfallsspelet är betydligt högre än vad Sverige har mött tidigare.
| Frankrike – Sverige | Högsta odds | Spelbolag |
|---|---|---|
| Frankrike handikapp -1.5 | 1.74 |
|
Jag tror dessutom att matchbilden passar Frankrike. Får favoriten ledningen tvingas Sverige flytta fram laget i jakten på en kvittering. Det är precis den typen av ytor som Mbappé och Dembélé trivs med. Sverige har tillräckligt mycket kvalitet för att skapa enstaka målchanser, men över 90 minuter tror jag att Frankrikes offensiv blir för svår att stå emot. Mitt speltips är Frankrike handikapp -1.5 till 1.74 på DBET.