• 22 mån
  • 23 idag
  • 24 ons
  • 25 tor
  • 26 fre
  • 27 lör
  • 28 sön
  • 29 mån
  • 30 tis
  • 31 ons
  • 1 tor
  • 2 fre
  • 3 lör
  • 4 sön

Skidskytte Världscupen på TV och stream

Här hittar du alla TV-tider och tävlingsprogram till Skidskytte Världscupen

Världscupen i skidskytte 2023/2024 planeras att inledas den 25 november 2023 i Östersund i Sverige och avslutas den 17 mars 2024 i Canmore i Kanada

Det finns inga aktuella sändningar inom Skidskytte Världscupen. Gå till startsidan

Skidskytte på TV idag

Skidskytte har blivit en riktig favorit hemma i stugorna. Det är marginalerna som avgör och varje skjutning är extremt spännande - kanske är det den ultimata tv-sporten? Arenorna känner vi igen med Ruhpolding, Hochfilzen och Oberhof bara för att nämna några.

Skidskytte på TV och stream

Alla tävlingar i Skidskytte Världcupen visas på SVT Play och i SVT:s kanaler som en del av Vinterstudion.

Så fungerar Skidskytte Världscupen

Världscupen arrangeras på nio olika platser, från den spännande premiären i Östersund i november till den avslutande tävlingen i Canmore i mitten av mars. En paus äger rum i februari för att ge plats åt VM i den tjeckiska staden Nove Mesto. I tävlingen ingår en mix av distanslopp, sprintlopp, jaktstarter, masstarter, stafetter, mixedstafetter och singelmixedstafetter.

Spelschema för skidskytte och VM 2023/2024

DATUM EVENEMANG PLATS
25.11.2023 - 3.12.2023 Världscupen Östersund Östersund, Sverige
Lö 25.11.2023 12:30 Singel mixstafett Östersund, Sverige
Lö 25.11.2023 14:50 Mixedstafett Östersund, Sverige
Sö 26.11.2023 14:30 Distans 20 km, herrar Östersund, Sverige
Lö 25.11.2023 12:30 Singel mixstafett Östersund, Sverige
On 29.11.2023 15:20 Stafett 4 x 6 km, damer Östersund, Sverige
Fr 01.12.2023 14:45 Sprint 7,5 km, damer Östersund, Sverige
Lö 02.12.2023 14:45 Sprint 10 km, herrar Östersund, Sverige
Sö 03.12.2023 14:00 Jaktstart 10 km, damer Östersund, Sverige
Sö 03.12.2023 16:00 Jaktstart 12,5 km, herrar Östersund, Sverige
Fr 08.12.2023 11:30 Sprint 10 km, herrar Hochfilzen, Österrike
Fr 08.12.2023 14:25 Sprint 7,5 km, damer Hochfilzen, Österrike
Lö 09.12.2023 12:15 Jaktstart 12,5 km, herrar Hochfilzen, Österrike
Lö 09.12.2023 14:45 Jaktstart 10 km, damer Hochfilzen, Österrike
Sö 10.12.2023 11:30 Stafett 4 x 7,5 km, herrar Hochfilzen, Österrike
Sö 10.12.2023 14:15 Stafett 4 x 6 km, damer Hochfilzen, Österrike
To 14.12.2023 14:15 Sprint 7,5 km, damer Lenzerheide, Schweiz
Fr 15.12.2023 14:15 Sprint 10 km, herrar Lenzerheide, Schweiz
Lö 16.12.2023 12:30 Jaktstart 10 km, damer Lenzerheide, Schweiz
Lö 16.12.2023 14:30 Jaktstart 12,5 km, herrar Lenzerheide, Schweize
Sö 17.12.2023 12:30 Masstart 12,5 km, damer Lenzerheide, Schweize
Sö 17.12.2023 14:45 Masstart 15 km, herrar Lenzerheide, Schweize
To 04.01.2024 14:20 Sprint 10 km, herrar Oberhof, Tyskland
Fr 05.01.2024 14:25 Sprint 7,5 km, damer Oberhof, Tyskland
Lö 06.01.2024 12:25 Jaktstart 12,5 km, herrar Oberhof, Tyskland
Lö 06.01.2024 14:40 Jaktstart 10 km, damer Oberhof, Tyskland
Sö 07.01.2024 11:30 Stafett 4 x 7,5 km, herrar Oberhof, Tyskland
Sö 07.01.2024 14:25 Stafett 4 x 6 km, damer Oberhof, Tyskland
On 10.01.2024 14:30 Stafett 4 x 6 km, damer Ruhpolding, Tyskland
To 11.01.2024 14:30 Stafett 4 x 7,5 km, herrar Ruhpolding, Tyskland
Fr 12.01.2024 14:30 Sprint 7,5 km, damer Ruhpolding, Tyskland
Lö 13.01.2024 14:30 Sprint 10 km, herrar Ruhpolding, Tyskland
Sö 14.01.2024 12:30 Jaktstart 10 km, damer Ruhpolding, Tyskland
Sö 14.01.2024 14:45 Jaktstart 12,5 km, herrar Ruhpolding, Tyskland
On 10.01.2024 11:00 Sprint 7,5 km, damer Ridnaun-Val Ridanna, Italien
On 10.01.2024 14:30 Sprint 10 km, herrar Ridnaun-Val Ridanna, Italien
Fr 12.01.2024 11:00 Masstart 12,5 km 60, damer Ridnaun-Val Ridanna, Italien
Fr 12.01.2024 13:30 Masstart 15 km 60, herrar Ridnaun-Val Ridanna, Italien
Lö 13.01.2024 10:30 Mixedstafett Ridnaun-Val Ridanna, Italien
Lö 13.01.2024 13:30 Singel mixstafett Ridnaun-Val Ridanna, Italien
To 18.01.2024 14:20 Kort distans 15 km, herrar Antholz-Anterselva, Italien
Fr 19.01.2024 14:20 Kort distans 12,5 km, damer Antholz-Anterselva, Italien
Lö 20.01.2024 12:55 Singel mixstafett Antholz-Anterselva, Italien
Lö 20.01.2024 14:45 Mixedstafett Antholz-Anterselva, Italien
Sö 21.01.2024 12:30 Masstart 15 km, herrar Antholz-Anterselva, Italien
Sö 21.01.2024 14:45 Masstart 12,5 km, damer Antholz-Anterselva, Italien
On 24.01.2024 10:30 Distans 20 km, herrar Brezno-Osrblie, Slovakia
On 24.01.2024 10:30 Distans 20 km, herrar Brezno-Osrblie, Slovakia
On 24.01.2024 14:30 Distans 15 km, damer Brezno-Osrblie, Slovakia
Fr 26.01.2024 11:00 Sprint 10 km, herrar Brezno-Osrblie, Slovakia
Fr 26.01.2024 14:30 Sprint 7,5 km, damer Brezno-Osrblie, Slovakia
Lö 27.01.2024 11:00 Jaktstart 12,5 km, herrar Brezno-Osrblie, Slovakia
Lö 27.01.2024 14:00 Jaktstart 10 km, damer Brezno-Osrblie, Slovakia
Sö 28.01.2024 10:45 Mixedstafett Brezno-Osrblie, Slovakia
Sö 28.01.2024 14:00 Singel mixstafett Brezno-Osrblie, Slovakia
To 01.02.2024 11:00 Sprint 7,5 km, damer Arber, Tyskland
To 01.02.2024 14:30 Sprint 10 km, herrar Arber, Tyskland
Lö 03.02.2024 11:00 Sprint 7,5 km, damer Arber, Tyskland
Lö 03.02.2024 14:30 Sprint 10 km, herrar Arber, Tyskland
On 07.02.2024 17:20 Mixedstafett Nove Mesto, Tjeckien
Fr 09.02.2024 17:20 Sprint 7,5 km, damer Nove Mesto, Tjeckien
Lö 10.02.2024 17:05 Sprint 10 km, herrar Nove Mesto, Tjeckien
Sö 11.02.2024 14:30 Jaktstart 10 km, damer Nove Mesto, Tjeckien
Sö 11.02.2024 17:05 Jaktstart 12,5 km, herrar Nove Mesto, Tjeckien
Ti 13.02.2024 17:10 Distans 15 km, damer Nove Mesto, Tjeckien
On 14.02.2024 17:20 Distans 20 km, herrar Nove Mesto, Tjeckien
To 15.02.2024 18:00 Singel mixstafett Nove Mesto, Tjeckien
Lö 17.02.2024 13:45 Stafett 4 x 6 km, damer Nove Mesto, Tjeckien
Lö 17.02.2024 16:30 Stafett 4 x 7,5 km, herrar Nove Mesto, Tjeckien
Sö 18.02.2024 14:15 Masstart 12,5 km, damer Nove Mesto, Tjeckien
Sö 18.02.2024 14:15 Masstart 12,5 km, damer Nove Mesto, Tjeckien
Sö 18.02.2024 16:30 Masstart 15 km, herrar Nove Mesto, Tjeckien
To 29.02.2024 14:15 Distans 15 km, damer Oslo, Norge
Fr 01.03.2024 14:15 Distans 20 km, herrar Oslo, Norge
Lö 02.03.2024 13:20 Masstart 12,5 km, damer Oslo, Norge
Lö 02.03.2024 15:20 Masstart 15 km, herrar Oslo, Norge
Sö 03.03.2024 12:45 Singel mixstafett Oslo, Norge
Sö 03.03.2024 14:45 Mixedstafett Oslo, Norge
Lö 02.03.2024 10:30 Jaktstart 12,5 km, herrar Obertilliach, Österrike
Lö 02.03.2024 10:30 Jaktstart 12,5 km, herrar Obertilliach, Österrike
Lö 02.03.2024 13:15 Jaktstart 10 km, damer Obertilliach, Österrike
Sö 03.03.2024 10:30 Mixedstafett Obertilliach, Österrike
Sö 03.03.2024 13:30 Singel mixstafett Obertilliach, Österrike
On 06.03.2024 10:30 Distans 15 km, damer Obertilliach, Österrike
On 06.03.2024 14:15 Distans 20 km, herrar Obertilliach, Österrike
Fr 08.03.2024 10:30 Sprint 7,5 km, damer Obertilliach, Österrike
Fr 08.03.2024 14:00 Sprint 10 km, herrar Obertilliach, Österrike
Lö 09.03.2024 10:30 Masstart 12,5 km 60, damer Obertilliach, Österrike
Lö 09.03.2024 13:15 Masstart 15 km 60, herrar Obertilliach, Österrike
Fr 08.03.2024 20:25 Masstart 12,5 km 60, damer Soldier Hollow, USA
Lö 09.03.2024 Masstart 12,5 km 60, damer Soldier Hollow, USA
Lö 09.03.2024 20:25 Stafett 4 x 6 km, damer Soldier Hollow, USA
Sö 10.03.2024 Sprint 10 km, herrar Soldier Hollow, USA
Sö 10.03.2024 17:00 Jaktstart 10 km, damer Soldier Hollow, USA
Sö 10.03.2024 18:50 Jaktstart 12,5 km, herrar Soldier Hollow, USA
To 14.03.2024 17:40 Sprint 7,5 km, damer Soldier Hollow, USA
Fr 15.03.2024 17:40 Sprint 10 km, herrar Soldier Hollow, USA
Lö 16.03.2024 18:10 Jaktstart 10 km, damer Soldier Hollow, USA
Lö 16.03.2024 22:10 Jaktstart 12,5 km, herrar Soldier Hollow, USA
Sö 17.03.2024 18:10 Masstart 12,5 km, damer Soldier Hollow, USA
Sö 17.03.2024 22:20 Masstart 15 km, herrar Soldier Hollow, USA

OBS: Ändringar i tävlingsprogrammet kan förekomma.

Sveriges trupp i Skidskytte 2023/24

Damer

Anna Magnusson - Piteå skidskytteklubb
Elvira Öberg - Piteå skidskytteklubb
Hanna Öberg - Piteå skidskytteklubb
Linn Persson - SK Bore
Mona Brorsson - Finnskoga SK
Sara Andersson - Mora Biathlon
Stina Nilsson - Lima SKG
Tilda Johansson - Anundsjö SF

Herrar

Emil Nykvist - SK Bore
Malte Stefansson - Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma - Tullus SG
Jesper Nelin - Piteå skidskytteklubb
Peppe Femling - Piteå skidskytteklubb
Sebastian Samuelsson - I 21 IF

Resultat världscupen 2022/23

Totala världscupen damer:

  1. 1. Julia Simon
  2. 2. Dorothea Wierer
  3. 3. Lisa Vittozzi

Stafettcupen damer:

  1. 1. Frankrike
  2. 2. Norge
  3. 3. Sverige

Totala världscupen herrar:

  1. 1. Johannes Thingnes Bö
  2. 2. Sturla Holm Laegreid
  3. 3. Vetle Sjåstad Christiansen

Stafettcupen herrar:

  1. 1. Norge
  2. 2. Tyskland
  3. 3. Frankrike