TVmatchen.nu TVmatchen.nu
  • 28 ons
  • 29 idag
  • 30 fre
  • 31 lör
  • 1 sön
  • 2 mån
  • 3 tis
  • 4 ons
  • 5 tor
  • 6 fre
  • 7 lör
  • 8 sön
  • 9 mån
  • 10 tis

Discovery+ på TV och stream

Discovery+ är namnet på Discovery Networks nya streamingtjänst. Det är gamla Dplay som alltså byter namn till Discovery+. Från början av 2021 byter Dplay namn till Discovery+ (Discovery Plus), dessutom kommer mer Eurosport-innehåll flytta in hos Discovery+. Här hittar du all sport som sänds på Discovery+.
28 jul

Igår, onsdag

06:15

OS: Judo, Tokyo 2020 OS: Judo dag 4 session 7

OS Judo

06:40
07:03

Cykel Sommar-OS Tokyo

OS Landsvägscykling

07:15

Japan – Egypten

OS Handboll herrar

09:00

OS: Mountainbike, final D

OS Mountainbike

09:15

Norge – Argentina

OS Handboll herrar

09:58

OS: Judo dag 4

OS Judo

10:00

Tyskland – Elfenbenskusten

OS Fotboll herrar

10:00

Saudiarabien – Brasilien

OS Fotboll herrar

10:03

Basket 3x3 Sommar-OS

OS Basket damer

10:30

Rumänien – Nya Zeeland

OS Fotboll herrar

10:30

Sydkorea – Honduras

OS Fotboll herrar

12:18

Artistisk Gymnastik Sommar-OS

Sommar-OS

12:30

Brasilien – Spanien

OS Handboll herrar

13:00

Australien – Egypten

OS Fotboll herrar

13:00

Spanien – Argentina

OS Fotboll herrar

13:30

Sydafrika – Mexiko

OS Fotboll herrar

13:30

Frankrike – Japan

OS Fotboll herrar

14:30

Frankrike – Tyskland

OS Handboll herrar

15:00

OS: Basket 3x3, Tokyo 2020 OS: Basket 3x3 finaler session 17

OS Basket damer

00:30

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf dag 1 herrar

OS Golf herrar

02:00

Nederländerna – Angola

OS Handboll damer

03:28

OS: Simning finaler dag 6

OS Simning

04:00

Spanien – Brasilien

OS Handboll damer

29 jul

Idag, torsdag

Tidigare matcher idag
06:00

OS: Simning finaler dag 6

OS Simning

06:30

OS: Tennis, Tokyo 2020 OS: Tennis, dag 6

OS Tennis Herrar/damer

07:15

Japan – Sydkorea

OS Handboll damer

09:15

Montenegro – Norge

OS Handboll damer

10:20

OS: Basket - Spanien – Serbien

OS Basket damer (Gruppspel)

11:15

Boxning: Omgång 6

OS Boxning

12:13

OS: Simning Tokyo 2020 OS: Simning dag 6, försök

OS Simning

12:30

Ungern – ROC

OS Handboll damer

14:00

Spanien – Argentina

OS Basket herrar

14:30

Sverige – Frankrike

OS Handboll damer

00:28

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf dag 2 herrar

OS Golf herrar

02:00

Argentina – Brasilien

OS Handboll herrar

02:00

Friidrott: Dag 1 - Kval

OS Friidrott

03:34

Simning: Omgång 7

OS Simning

04:00

Bahrain – Japan

OS Handboll herrar

30 jul

Imorgon, fredag

05:14

Simning: Finaler dag 7

OS Simning

05:19

Boxning: Omgång 7

OS Boxning

06:40

USA – Japan

OS Basket damer (Gruppspel)

07:15

Frankrike – Spanien

OS Handboll herrar

09:15

Sverige – Egypten

OS Handboll herrar

10:00

Kvartsfinal: Kanada – Brasilien

OS Fotboll damer

10:03

Boxning: Omgång 7

OS Boxning

11:00

Kvartsfinal: Storbritannien – Australien

OS Fotboll damer

12:00

Kvartsfinal: Sverige – Japan

OS Fotboll damer

12:03

Friidrott: Dag 1

OS Friidrott

12:30

Portugal – Danmark

OS Handboll herrar

13:00

Kvartsfinal: Nederländerna – USA

OS Fotboll damer

14:00

Kina – Australien

OS Basket damer (Gruppspel)

14:30

Tyskland – Norge

OS Handboll herrar

00:28

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf dag 3 herrar

OS Golf herrar

02:00

Angola – Japan

OS Handboll damer

02:00

Friidrott: Dag 2 - Kval

OS Friidrott

03:34

Simning: Omgång 8

OS Simning

04:00

Montenegro – Sydkorea

OS Handboll damer

31 jul

lördag

06:40

Italien – Nigeria

OS Basket herrar (Gruppspel)

09:15

Brasilien – Sverige

OS Handboll damer

09:15

Brasilien – Sverige

OS Handboll damer

10:38
11:00
12:00
12:08

Friidrott: Dag 2 - Finaler

OS Friidrott

12:30

Ungern – Spanien

OS Handboll damer

13:00
14:00

USA – Tjeckien

OS Basket herrar (Gruppspel)

14:30

Norge – Nederländerna

OS Handboll damer

17:00

Trelleborgs FF – Helsingborgs IF

Superettan · LeoVegas 2.95 | 3.25 | 2.38 LeoVegas

17:00
17:00
17:30
00:28

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf, finaldag herrar

OS Golf herrar

02:00

Portugal – Japan

OS Handboll herrar

02:05

Friidrott: Dag 3 - Kval och final

OS Friidrott

03:28

Simning: Finaler dag 9

OS Simning

04:00

Egypten – Bahrain

OS Handboll herrar

1 aug

söndag

05:30

OS: Golf Tokyo 2020 OS: Golf finaldag H

OS Golf herrar

06:00

OS: Golf Tokyo 2020 OS: Golf finaldag H

OS Golf herrar

06:40

Argentina – Japan

OS Basket herrar (Gruppspel)

07:15

Spanien – Argentina

OS Handboll herrar

09:15

Norge – Frankrike

OS Handboll herrar

10:20

Spanien – Slovenien

OS Basket herrar (Gruppspel)

12:00

Friidrott: Dag 3 - Finaler

OS Friidrott

12:30

Tyskland – Brasilien

OS Handboll herrar

14:00

Sydkorea – Serbien

OS Basket damer (Gruppspel)

14:30

Danmark – Sverige

OS Handboll herrar

15:00
17:00
17:00

Västerås SK – Landskrona Bois

Superettan · LeoVegas 2.60 | 3.15 | 2.60 LeoVegas

17:30
02:00

Sydkorea – Angola

OS Handboll damer

02:00

Friidrott: Dag 4 - Kval och finaler

OS Friidrott

03:00

Nigeria – Japan

OS Basket damer (Gruppspel)

04:00

Frankrike – Brasilien

OS Handboll damer

2 aug

måndag

06:40

Frankrike – USA

OS Basket damer (Gruppspel)

07:15

Spanien – ROC

OS Handboll damer

09:15

Ungern – Sverige

OS Handboll damer

10:00
12:00

Friidrott: Dag 4 - Kval och finaler

OS Friidrott

12:30

Nederländerna – Montenegro

OS Handboll damer

13:00
14:00

Australien – Puerto Rico

OS Basket damer (Gruppspel)

14:30

Norge – Japan

OS Handboll damer

19:00
19:00

Jönköpings Södra – IFK Värnamo

Superettan · LeoVegas 2.17 | 3.25 | 3.15 LeoVegas

02:00

Friidrott: Dag 5 - Finaler

OS Friidrott

02:30
03:00

Basket: Kvartsfinal 1

OS Basket herrar

3 aug

tisdag

05:33

Boxning: Omgång 10

OS Boxning

06:15
06:40

Basket: Kvartsfinal 2

OS Basket herrar

10:00
10:00
12:00

Friidrott: Dag 5 - Kval och finaler

OS Friidrott

13:00
13:45
14:00

Basket: Kvartsfinal 4

OS Basket herrar

19:00
23:30

Simning: Maratonsimning - Damer 10 km

OS Simning

00:28

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf dag 1 damer

OS Golf damer

02:00

Friidrott: Dag 6 - Finaler

OS Friidrott

02:30
4 aug

onsdag

06:15
06:40

Basket: Kvartsfinal 2

OS Basket damer

10:00
10:00

Basket: Kvartsfinal 1

OS Basket damer

11:30

Friidrott: Dag 6 - Kval och finaler

OS Friidrott

13:45
19:00
19:00
23:27

Simning: Maratonsimning - Herrar 10 km

OS Simning

00:28

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf dag 2 damer

OS Golf damer

02:00

Friidrott: Dag 7 - Finaler

OS Friidrott

5 aug

torsdag

06:00

Friidrott: Omgång 7

OS Friidrott

06:15

Basket: Semifinal 1

OS Basket herrar

06:57

Boxning: Omgång 12

OS Boxning

10:00
10:00
12:00

Friidrott: Dag 7 - Kval och finaler

OS Friidrott

14:00
22:30

Friidrott: Gång final - 50km H

OS Friidrott

00:15

Friidrott: Dag 8

OS Friidrott

00:28

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf dag 3 damer

OS Golf damer

6 aug

fredag

06:40

Basket: Semifinal 1

OS Basket damer

07:00

Boxning: Omgång 12

OS Boxning

10:00
13:00
13:00

Friidrott: Dag 8 - Kval och finaler

OS Friidrott

14:00
23:56

Friidrott: Maraton D

OS Friidrott

00:30

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf finaldag, damer

OS Golf damer

03:00

Friidrott: Dag 9

OS Friidrott

04:30

Basket: Final

OS Basket herrar

7 aug

lördag

06:30

OS: Golf, Tokyo 2020 OS: Golf finaldag, damer

OS Golf damer

06:58

Boxning: Omgång 14

OS Boxning

09:00

Basket: Bronsmatch

OS Basket damer

10:00

Tokyo 2020 OS: Handboll bronsmatch H

OS Handboll herrar

10:00

Bronsmatch, herrar

OS Handboll herrar

12:00

Friidrott: Dag 9 - Finaler

OS Friidrott

13:52

Tokyo 2020 OS: Handboll final H

OS Handboll herrar

14:00
17:00
17:00
23:56

Friidrott: Maraton H

OS Friidrott

02:00

Friidrott: Dag 10

OS Friidrott

04:00

Bronsmatch, damer

OS Handboll damer

04:30

Basket: Final

OS Basket damer

8 aug

söndag

06:56

Boxning: Omgång 15

OS Boxning

08:00

OS: Handboll Tokyo 2020 OS: Handboll final D

OS Handboll damer

08:00
15:00
17:00
17:30
17:30
9 aug

måndag

19:00
19:00

GAIS – Vasalund

Superettan

19:00
19:00
10 aug

tisdag

19:00
19:00

Helsingborgs IF – Landskrona Bois

Superettan

14 aug

lördag

13:00

Jönköpings Södra – Östers IF

Superettan

15:00

Malmö FF – IFK Göteborg

Allsvenskan

15:00

Örgryte IS – IK Brage

Superettan

15:00

GIF Sundsvall – IFK Värnamo

Superettan

15:00

Akropolis IF – Helsingborgs IF

Superettan

17:00

AFC Eskilstuna – Norrby IF

Superettan

17:30

Kalmar FF – Halmstads BK

Allsvenskan

15 aug

söndag

13:00

Landskrona Bois – Västerås SK

Superettan

15:00

Degerfors IF – BK Häcken

Allsvenskan

15:00

Mjällby AIF – Djurgårdens IF

Allsvenskan

15:00

Vasalund – Falkenbergs FF

Superettan

15:00

Trelleborgs FF – GAIS

Superettan

17:30

Östersunds FK – IFK Norrköping

Allsvenskan

17:30

Hammarby IF – IF Elfsborg

Allsvenskan

16 aug

måndag

19:00

IK Sirius FK – AIK

Allsvenskan

19:00

Varbergs Bois FC – Örebro SK

Allsvenskan

21 aug

lördag

15:00

Malmö FF – Degerfors IF

Allsvenskan

15:00

IFK Värnamo – Landskrona Bois

Superettan

17:00

IK Brage – Västerås SK

Superettan

22 aug

söndag

13:00

Falkenbergs FF – Trelleborgs FF

Superettan

15:00

Halmstads BK – IFK Norrköping

Allsvenskan

15:00

IF Elfsborg – Hammarby IF

Allsvenskan

15:00

Östers IF – Örgryte IS

Superettan

15:00

GIF Sundsvall – AFC Eskilstuna

Superettan

17:30

AIK – BK Häcken

Allsvenskan

17:30

Örebro SK – IK Sirius FK

Allsvenskan

23 aug

måndag

19:00

Djurgårdens IF – Mjällby AIF

Allsvenskan

19:00

Östersunds FK – Kalmar FF

Allsvenskan

19:00

IFK Göteborg – Varbergs Bois FC

Allsvenskan

19:00

Helsingborgs IF – Vasalund

Superettan

19:00

Norrby IF – Akropolis IF

Superettan

24 aug

tisdag

19:00

GAIS – Jönköpings Södra

Superettan

28 aug

lördag

13:00

AFC Eskilstuna – IK Brage

Superettan

13:00

Landskrona Bois – Helsingborgs IF

Superettan

15:00

Degerfors IF – Mjällby AIF

Allsvenskan

15:00

AIK – Örebro SK

Allsvenskan

15:00

Västerås SK – Falkenbergs FF

Superettan

17:30

Varbergs Bois FC – Halmstads BK

Allsvenskan

29 aug

söndag

13:00

Örgryte IS – Norrby IF

Superettan

15:00

IFK Norrköping – Östersunds FK

Allsvenskan

15:00

BK Häcken – IFK Göteborg

Allsvenskan

15:00

IK Sirius FK – Djurgårdens IF

Allsvenskan

15:00

Vasalund – GAIS

Superettan

17:30

Hammarby IF – Malmö FF

Allsvenskan

17:30

Kalmar FF – IF Elfsborg

Allsvenskan

30 aug

måndag

19:00

Akropolis IF – IFK Värnamo

Superettan

31 aug

tisdag

19:00

Trelleborgs FF – Östers IF

Superettan

19:00

Jönköpings Södra – GIF Sundsvall

Superettan

4 sep

lördag

13:00

Falkenbergs FF – Akropolis IF

Superettan

15:00

GAIS – AFC Eskilstuna

Superettan

15:00

IK Brage – Landskrona Bois

Superettan

15:00

IFK Värnamo – Jönköpings Södra

Superettan

5 sep

söndag

15:00

Norrby IF – Vasalund

Superettan

6 sep

måndag

19:00

GIF Sundsvall – Örgryte IS

Superettan

19:00

Östers IF – Västerås SK

Superettan

Vad är Discovery+?

Discovery+ är nya namnet på Dplay och är Discoverys egna streamingtjänst. 2021 har Discovery rättigheterna till bland annat Allsvenskan och Superettan, men även fler rättigheter kommer att flyttas in från Eurosport.