
Inför lördagens semifinaler
Nu börjar ni vakna va? Vi har inte tid för sånt här överdrivet sovande. Det är massor av fin sport idag. Eller ja, nu ska vi inte överdriva, men ni kan ju kolla matchlistan. Jag hoppas att jag sen tidigt i morse där kanske kunnat peppa upp inför vissa matcher i alla fall, inte bara tennisen.
Men nu ska vi titta lite extra på just tennisen, och dagens semifinaler i London och Halle.
14:10 Draper-Lehecka (London)
Draper vs Lehecka – Inbördes möten
Datum | Turnering | Underlag | Resultat |
---|---|---|---|
Jan 2024 | Adelaide International Final | Hard | Lehecka d. Draper 4‑6, 6‑4, 6‑3 |
Okt 2024 | Paris Masters R64 | Hard | Draper d. Lehecka 7‑5, 6‑2 |
Feb 2025 | Qatar Open Semifinal | Hard | Draper d. Lehecka 3‑6, 7‑6(7‑2), 6‑3 |
2-1 för Draper i inbördes möten. Lika gamla de här två förresten. Båda födda 2001 och fram till för något år sen hade jag garanterat sagt att Lehecka hade lite större chans att nå toppen. Jag har trott mycket på honom, och gör det egentligen fortfarande. Jag tycker han borde vara topp-20, med kapacitet att slå sig in på topp-10. Han har något de flesta inte har, nämligen att han helt enkelt slår lite hårdare än nästan alla andra. Möjligen har han lite skallen emot sig dock.
Medan Draper förstås slagit sig in på topp-10 senaste året, mer marginal dessutom.
Så jodå, det är Draper som är favorit idag, men jag tänkte ändå att man ska ha med sig det där. De är lika gamla, och Lehecka kanske ändå legat lite före historiskt även om man nästan inte kan göra såna jämförelser med Draper eftersom han alltid var skadad i unga år.
Hur blir då detta?
Lehecka riktigt bra på gräs.
Draper sjukt bra på gräs i teorin, men han kanske ska visa lite mer innan man litar på att han också verkligen har det som sitt bästa underlag.
Draper önskar kortare dueller. Lehecka tar kanske hellre lite längre.
Draper klar favorit så klart, men mycket intressant match ändå.
15:10 Zverev-Medvedev (Halle)
Zverev vs Medvedev – Inbördes möten
Datum | Turnering | Underlag | Resultat |
---|---|---|---|
Sep 2016 | St. Petersburg R16 | Hard (inomhus) | Zverev d. Medvedev 6–3, 7–5 |
Aug 2017 | Washington QF | Hard (utomhus) | Zverev d. Medvedev 6–2, 6–4 |
Mar 2018 | Miami R64 | Hard (utomhus) | Zverev d. Medvedev 6–4, 1–6, 7–6(5) |
Aug 2018 | Toronto R16 | Hard (utomhus) | Zverev d. Medvedev 6–3, 6–2 |
Oct 2019 | Shanghai Final | Hard (utomhus) | Medvedev d. Zverev 6–4, 6–1 |
Nov 2019 | ATP Finals RR | Hard (inomhus) | Zverev d. Medvedev 6–4, 7–6(4) |
Nov 2020 | Paris Masters Final | Hard (inomhus) | Medvedev d. Zverev 5–7, 6–4, 6–1 |
Nov 2020 | ATP Finals RR | Hard (inomhus) | Medvedev d. Zverev 6–3, 6–4 |
Feb 2021 | ATP Cup SF | Hard (utomhus) | Medvedev d. Zverev 3–6, 6–3, 7–5 |
Nov 2021 | Paris Masters SF | Hard (inomhus) | Medvedev d. Zverev 6–2, 6–2 |
Nov 2021 | ATP Finals RR | Hard (inomhus) | Medvedev d. Zverev 6–3, 6–7(3), 7–6(6) |
Nov 2021 | ATP Finals Final | Hard (inomhus) | Zverev d. Medvedev 6–4, 6–4 |
Mar 2023 | Indian Wells R16 | Hard (utomhus) | Medvedev d. Zverev 6–7(5), 7–6(5), 7–5 |
Apr 2023 | Monte Carlo R16 | Clay | Medvedev d. Zverev 3–6, 7–5, 7–6(7) |
May 2023 | Rome R16 | Clay | Medvedev d. Zverev 6–2, 7–6(3) |
Aug 2023 | Cincinnati R16 | Hard (utomhus) | Zverev d. Medvedev 6–4, 5–7, 6–4 |
Oct 2023 | Beijing SF | Hard (utomhus) | Medvedev d. Zverev 6–4, 6–3 |
Nov 2023 | ATP Finals RR | Hard (inomhus) | Medvedev d. Zverev 7–6(7), 6–4 |
Jan 2024 | Australian Open SF | Hard (utomhus) | Medvedev d. Zverev 5–7, 3–6, 7–6(4), 7–6(5), 6–3 |
Där fick du scrolla lite va? Jag kommer göra sånt här mer läsbart framöver, men fortfarande, lite snyggt att kunna få in på det där sättet tycker jag. Tekniken går inte bakåt direkt här i världen så att säga.
12-7 i inbördes möten för Medvedev. Kan låta mycket, men man ska väl då också ha med sig att han i princip alltid varit den bättre av dem. Vilket inte är fallet nu. Nu är Zverev topp-3. Medvedev är inte topp-10 den här veckan.
Annars handlar förstås det mesta mellan de här två om att de helt enkelt inte gillar varandra. Det är inte många spelare som öppet kastar skit på varandra men det har de här två gjort. Det har nästan alltid varit Zverev som börjat, och Medvedev har svarat med typ ”ja men kolla på dig själv då din lilla ***…”. Nej det går inte att hitta vilket ord jag menar där. Det var bara en beskrivning av att Medvedev tycker att Zverev ska börja sköta sig själv innan han börjar hacka på andra.
Sanningen är väl den att Zverev oftast sköter sig rätt bra på banan, utanför banan kanske inte så bra. Medvedev exakt tvärtom. De känns inte så lika varandra helt enkelt. Så kanske inte så förvånande att de inte gillar varandra.
Zverev är knapp favorit här och det ska han vara. Enligt oddsen i alla fall. Men frågan är om inte Medvedev vill lite mer. Hans vilja att vinna är just nu extremt stor och självklart, Medvedev har ett mentalt övertag på Zverev. Jag tror att han vinner.
16:00 Alcaraz-Bautista (London)
Alcaraz vs Bautista Agut – Inbördes möten
Datum | Turnering | Underlag | Resultat |
---|---|---|---|
Mar 2022 | Indian Wells R32 | Hard | Alcaraz d. Bautista 6–2, 6–0 |
Apr 2023 | Barcelona R16 | Clay | Alcaraz d. Bautista 6–3, 7–5 |
Lite lustigt nästan. Visst, två spanjorer, landsmän. Men vad tror ni, känner Alcaraz och Bautista att de har mycket gemensamt? Jag tror kanske inte det. Lätt olika personligheter, och det skiljer 15 år mellan dem.
Riktigt bra turnering av Bautista som slog Rune igår. Alcaraz som klagat lite över att han är trött är nog nöjd med det. Det skulle förvåna mig ordentligt om det här inte blir en munsbit för honom men självklart, det ska vägas in att jag inte tror Alcaraz bryr sig så jättemycket om hur det går den här veckan.
Fantastisk statistik som någon la upp i vår kära facebookgrupp Tennisen igår förresten.
Grässtatistik – Första 30 ATP-matcher
- 🇪🇸 Carlos Alcaraz – 27–3 (90%)
- 🇷🇸 Novak Djokovic – 22–8 (73%)
- 🇸🇪 Björn Borg – 21–9 (70%)
- 🇺🇸 Pete Sampras – 20–10 (67%)
- 🇨🇭 Roger Federer – 19–11 (63%)
Alcaraz är alltså inte bäst av de största i inledningen av sin karriär på gräs. Han är överlägset bäst.
17:00 Khachanov-Bublik (Halle)
Khachanov vs Bublik – Inbördes möten
Datum | Turnering | Underlag | Resultat |
---|---|---|---|
Aug 2020 | ATP Masters 1000 Cincinnati | Hard | Khachanov d. Bublik 6-4, 6-4 |
Två av fyra matcher idag är helryska, men ingen av dem spelas mellan två ryssar. Okej, att kalla Zverev för ryss är kanske att överdriva, men ryska föräldrar har han ju i alla fall. Här är det definitivt två ryssar, men där Bublik för några år sen hoppade på det där tåget där Kazakstan betalade idrottsmän för att börja spela för dem.
Bublik slog Sinner i torsdags och han följde upp med att slå Machac enkelt. Starkt. Khachanov har känts stabil genom veckan.
Bublik är storfavorit på oddsen här, men jag tror det är en jättenackdel för honom att möta just Khachanov. Han brukar bli väldigt liten när han möter någon av de jämnåriga ryssarna, Khachanov, Medvedev, eller Rublev. Han har ett rejält mindervärdeskomplex där, Bublik, och jag tror faktiskt det kan avgöra här. Jag tror Khachanov har en jättechans.
Kommentarer