
Inför onsdagens kvartsfinaler i Rom masters i tennis
Alldeles strax är det dags för den sista åttondelsfinalen, Ruud mot Munar. Men den har vi ju redan pratat om, och det känns väl som en i sammanhanget lite svalare match.
För senare idag kommer två riktiga godbitar.
15:00 Alcaraz-Draper
Den här är jag nyfiken på. Nyfiken för att jag tycker att Alcaraz är så otroligt oimponerande. Och det stör verkligen att folk inte har högre krav på honom.
Efter hans seger mot Khachanov igår hörde jag kommentatorn basunera ut att Khachanov tvingade Alcaraz att plocka fram sin bästa tennis för att vinna.
Stopp, vänta nu.
Det är alltså tidernas mest talangfulla spelare. Som vid det här laget borde vara tidernas överlägset bästa spelare, sett till att han för två år sen troligen hade den högsta nivå en spelare haft.
Det är då inte att plocka fram sin bästa tennis att slå Khachanov. Det spelar liksom ingen roll hur det ser ut. Den Alcaraz som jag sett vara så otroligt bra, den krossar Khachanov en normal dag vad som än händer.
Han har liksom blivit en vanlig tennisspelare på något sätt, Alcaraz. En vanlig toppspelare i mängden. Från att ha varit en utomjordning fram till för något år sen. Det är ingen bra utveckling.
Därför ska det bli intressant att se hur han står sig mot en annan toppspelare här.
Mot Draper som i grund och botten är så sjukt begränsad i jämförelse med Alcaraz. Men vem vet, just nu kanske han till och med är bättre. För Draper, han har fokus, och han får ihop det. Alcaraz har varken fokus eller får ihop det.
Alcaraz favorit men jag förstår oddsen. Matchen är öppen, vilket låter helt obegripligt att säga sett till vilka det är som möts och underlaget. Om den här matchen spelats sommaren för två år sen hade Alcaraz stått i kanske 1,05 i odds eller något ditåt. Nu står han i 1,40. Eller om man så vill, Draper hade då stått i 15 gånger pengarna. Nu står han i just över 3 gånger pengarna. På sitt sämsta underlag. Mot Alcaraz.
21:00 Zverev-Musetti
Inte så dum den här heller, eller hur? Och det kommer sen bli riktigt bra imorgon också när de andra två kvartarna spelas. Paul mot Hurkacz kanske inte är någon kioskvältare men om Ruud gör jobbet mot Munar blir det också Sinner mot Ruud, den är inte dum.
Här får han bekänna färg, Zverev. Han har haft lite svårt för Musetti tidigare. Innan Musetti var en toppspelare. Nu är Musetti en toppspelare och inte lär väl det göra livet enklare för Zverev precis.
Zverev får luta sig mot serven som vanligt för när bollen är i spel, då är det här jobbigt för honom. Han får ingen utdelning på sin tyngd eftersom Musetti har ännu mer tyngd i spelet och jag skulle säga att Musetti både är klart bättre från baslinjen och har mer variation.
Men som sagt, serven. Det är frågan om den räcker för Zverev ikväll. Kanske, kanske inte. Matchen är för mig vidöppen och vi kan nog hoppas på att Musen får ett riktigt saftigt publikstöd här.
Kommentarer