Idag ska det avgöras i veckans tävling på PGA-touren. Los Cabos, Mexiko är vad som gäller. De allra bästa spelarna är inte på plats men någon ska vinna och ledartavlan ser ut som följer inför dagens avslutande runda.
| Pos | Spelare | Total |
|---|---|---|
| 1 | Garrick Higgo | -22 |
| 2 | Carson Young | -21 |
| T3 | Trevor Cone | -20 |
| T3 | Chad Ramey | -20 |
| T3 | Ben Griffin | -20 |
| 6 | Sami Valimaki | -19 |
Hösten på PGA-touren handlar mestadels om att positionera sig inför nästa säsong. Många spelare spelar dessa veckor för att ens få vara med kommande säsong och det syns här i toppen av ledartavlan.
Ledaren Garrick Higgo är visserligen klar för spel nästa säsong. Men sen. Carson Young, utanför att ens få spela på touren 2026. Trevor Cone, långt utanför att få spela på touren nästa säsong. Chad Ramsey är lite på gränsen och även Sami Välimäki är lite illa ute. Undantaget i toppen är förstås Ben Griffin som var med i det amerikanska Ryder Cup-laget och som varit en av världens bästa spelare i år.

Välimäki bästa nordbo alltså. Thorbjörn Olesen är bästa dansk på -15. Kris Ventura är som enda norrman i fältet på -13. Båda svenskarna Henrik Norlander och Jesper Svensson missade kvalgränsen.