Tillbaka Tillbaka

13:45 – söndag 2 februari

Next Next

Val Martello – Stafett 4×7 km – Herrar

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

De svenska herrarna och framför allt Emil Nykvist har överraskat positivt hittills i skidskytte-EM men när det idag ska köras herrstafett ser det ändå tufft ut för Sverige att nå en placering i toppen.

Fyra gånger sju kilometer gäller som vanligt i stafettsammanhang för herrarna. Två skjutningar per man, ett liggande och ett stående där tre extraskott per skytte finns tillgängliga. Det krävs alltså fyra bom på åtta skott för att man ska tvingas köra en straffrunda.

Det svenska laget kommer idag se ut såhär.

1, Emil Nykvist

2, Malte Stefansson

3, Oskar Ohlsson

4, Anton Ivarsson

Möjligen startar Emil, inte för att det är det bästa för det svenska laget idag, utan för att det är förstasträckan han är aktuell till på VM som kommer om några veckor. Viktor Brandt som inte är med här är troligen förstavalet på den sträckan, men Emil närmaste reserv och därför får han kanske prova den sträckan här idag. Övriga svenskar i laget har haft det tufft att räcka till hittills i Val Martello den här veckan och det kommer bli en utmaning för dem även idag.

Storfavorit i dagens stafett är Norge som ställer upp med ett lag som möjligen hade haft chans på en placering i toppen även på VM, trots att man idag ställer över ett av sina starkaste kort. Det kommer krävas att norrmännen skjuter bort sig ordentligt för att det inte ska bli norsk seger idag.

För svensk del kan det möjligen finnas vissa möjligheter till en pallplats, men då är det mycket som ska klaffa.

Dagens kommentatorer på SVT Play och i SVT 1 är Niklas Nord och Mona Brorsson.