11:00 – torsdag 24 april
NextMadrid Open
Dags för den andra speldagen av mastersturneringen i Madrid och inte heller under torsdagen kliver några av de riktigt stora in. De står över den första omgång som idag ska avslutas. Sen imorgon fredag, då börjar de komma, storfräsarna.
Redan idag dock en del intressanta spelare i elden.
Exempelvis, redan strax efter klockan 11 när spelet inleds, Kei Nishikori, mångårig topp-10-spelare och numera tränad av svenske Thomas Johansson, Sveriges senaste Grand Slam-vinnare. Nishikori har varit otroligt mycket skadad på senare år och är en skugga av den spelare han en gång var, men han håller ändå fortfarande som en bra spelare på den här nivån. Idag möter han Aleksandar Vukic, en match Nishikori ska ha bra chans att vinna.
En av dagens bättre matcher spelas klockan 13 ungefär, andra match på sin bana, mellan Lorenzo Sonego och Miomir Kecmanovic. Inga stjärnor på något sätt, men två bra spelare för att mötas i första omgången och det brukar alltid bli bra spel när de möts. De har faktiskt mötts hela åtta gånger på ATP-touren. Sällsynt mycket.
En annan intressant match som startar runt klockan 15 är den mellan Matteo Arnaldi och Borna Coric. Coric som är född 1996 som så många bra spelare. Där Daniil Medvedev och Matteo Berrettini till slut blev bäst, men i unga år var det Coric som var årgångens stjärna. Tillsammans med svenske Elias Ymer förresten. Ymer som numera för en anonym tillvaro på tennisens bakgård. Coric var en gång nästan uppe på topp-10 i världen men har mest varit skadad och inte alls fått ut max av sin karriär. Tid finns dock fortfarande och det är alltid intressant att se honom.
Dagens allra mest intressanta match är nog dock den som spelas som fjärde match på centercourten. Matcherna spelas efter varandra och starttiden kan vara svår att gissa men klockan 17 kan nog vara den bästa gissningen man kan göra. Joao Fonseca, tennisens kanske allra hetaste unga potatis just nu. Fonseca är 18 år gammal och nästan rankad topp-50 i världen men de allra flesta är helt överens om att han redan är mycket bättre än så. Fonseca som har enorma resurser i ryggen har kunnat fokusera på tennis helt och hållet mer eller mindre hela sitt liv och är möjligen en kommande världsetta i framtiden, även om det finns en några år äldre mycket stark generation att ta sig förbi vi så fall med Jannik Sinner och Carlos Alcaraz. Troligt dock att Fonseca inom något år är en tredje part i toppen tillsammans med de där två. Motståndare idag för Fonseca är dansken Elmer Möller.
Alla matcher som spelas idag finns listade i vår matchlista på startsidan här på TVmatchen och vill du ha ännu mer tennis? Följ gärna vår tennisblogg här på TVmatchen, Sveriges största, vamosrafa.se.