18:30 – måndag 17 februari
NextIK Sirius FK – Helsingborgs IF
En av de bättre och kanske lite jämnare matcherna i första omgången av Svenska cupen spelas här, på Studenternas i Uppsala mellan Sirius och Helsingborg.
Var står Sirius i år då?
Det är en relevant fråga.
Ekonomiskt, garanterat bättre än någonsin. Upplänningarna som under många år ständigt slet med sin ekonomi och som i omgångar räddades av mannen med landets överlägset största skatteskuld, Bengt Ågerup som förutom denna titel också innan dess var en av stadens mest framgångsrika företagare.
Numera behövs dock inga pengar från sålda medicinföretag för Sirius del utan numera säljer man istället själv spelare på löpande band. På bara ett par år har man gjort försäljningar på närmare 100 miljoner kronor.
Frågan inför säsongen är dock om pengarna kommer användas till förstärkningar, eller om man hoppas på ytterligare en säsong där man dansar lite grann på kvalstrecket neråt, men till slut klarar sig. Något som visat sig mycket framgångsrikt de senaste åren, åtminstone ekonomiskt alltså. Förra säsongen var det dessutom ovanligt lite fara på taket för Sirius del som slutade nia i Allsvenskan.
Christer Mattiasson har fått lämna som tränare, Andreas Engelmark har tagit över och det har även bytts ut flera andra ledare samt att organisationen i övrigt har stärkt. Det är tydligt att Sirius nu försöker bygga från grunden. Frågan är bara om man har en trupp som är stark nog kortsiktigt. Enligt förhandsoddsen inför Allsvenskan väntas man hålla till obehagligt nära botten i år.
Helsingborg då?
Förväntningarna i vanligt ordning skyhöga i staden och även om laget gjorde en ganska bra säsong i Superettan förra säsongen. Man slutade fyra, två poäng bakom Landskrona som fick kvala till Allsvenskan, något man misslyckades med. Inte tillräckligt i Helsingborg dock. Helsingborg ska vara i Allsvenskan, och man kommer givetvis göra ett nytt rejält försök den här säsongen att ta sig upp.
Tuff grupp det här i Svenska cupen där Häcken och Öster också ingår. Tre allsvenska lag plus Helsingborg, topplag i Superettan alltså. En viss skillnad jämfört med vissa andra grupper som bara innehåller ett allsvenskt lag.
Sirius klar favorit här ikväll. Närmare 65% vinstchans för uppsalaiterna.