19:00 – torsdag 15 maj
NextDjurgårdens IF – Mjällby AIF
Hammarby gjorde efter många om och men jobbet och slog Sirius igår. AIK tappade poäng borta mot Häcken. Ett intressant läge för de andra lagen med toppambitioner som spelar under torsdagskvällen.
Här just två lag med ambitioner i toppen. Djurgården givetvis, de förväntas alltid vara med i toppen. Och Mjällby som var med strax bakom toppen förra säsongen, och som börjat den här säsongen riktigt bra också. Med vinst här ikväll kan man ta sig upp på samma poäng som Hammarby som ligger tvåa i tabellen.
Djurgården då? Man är faktiskt hela sex poäng bakom Mjällby och 10 poäng bakom serieledande AIK inför den här matchen. Det är lite sista chansen att hänga med i toppen varje gång för Djurgårdens del just nu.
Skador har varit temat för Djurgården hela den här säsongen. Man har en ganska tunn trupp, precis som tränaren Jani Honkavaara enligt uppgift ska ha önskat inför säsongen. Och att då som just nu ha uppemot 10 spelare på skadelistan. Det fungerar förstås inte. Möjligen skulle Malmö klara en sådan skadelista utan att påverkas hur mycket som helst men för övriga klubbar i Allsvenskan, Djurgården inräknade, går det inte. Man måste leta ganska långt ner i säcken för att skramla fram sin startelva och framför allt sina reserver till kvällens match. Positivt dock för Djurgårdens del. Trots alla problem besegrade man IFK Göteborg borta senast. Även om det kanske är tveksamt om den segern var så rättvis, men poängen fick man i alla fall med sig.
Mjällby hade fyra raka segrar innan man föll borta mot AIK senast. En förlust som inte alls var rättvis. Man var väl så bra som AIK, men precis som alltid den här säsongen för AIK, man fick med sig poängen.
Runt 17 000 biljetter är sålda till kvällens match och det kan noteras. Djurgården har halkat ordentligt efter båda sina rivaler AIK och Hammarby i Stockholm. Inget ovanligt kanske, men det är ett än större faktum i år än vanligt.
Hur går då det här? Vad säger oddsen?
Djurgårdens problem vägs in kraftigt och man är bara en mycket knapp favorit här på 3 Arena under kvällen. Sett till hur hemmaplansfördel brukar värderas så ses Mjällby som det bättre laget, men Djurgården alltså ändå knapp favorit hos spelbolaget Paf. För hemmaplansfördel, det väger tungt i Allsvenskan det.