22:00 – lördag 28 juni
NextBenfica Lissabon – Chelsea FC
-
Benfica Lissabon
-
22:00
-
Chelsea FC
Det har varit lätt att muttra lite över gruppspelet i klubblags-VM. Amerikanerna har uppenbarligen inte varit intresserade av att betala tusentals, ibland tiotusentals kronor för att se fotbollslag som de inte bryr sig om. Men nu vankas det slutspel, och nu kommer det nog ändå bli ett rejält race. För det är en miljard kronor till vinnande klubb i mästerskapet, och många av klubbarna har gjort ett upplägg där spelarna får dela på en stor del av prissumman. Kort sagt, det finns chans att tjäna pengar, och den stora säcken med pengar är nu bara fyra matcher bort. Spelarna kommer nog vakna till nu.
Här åttondelsfinal nummer två från Bank of America Stadium i Charlotte, Benfica mot Chelsea. Där Chelsea är klar förhandsfavorit med runt 50% chans att vinna under ordinarie tid enligt förhandsoddsen.
Viktig match alltså, med en lite extra krydda dessutom. Vinnaren här belönas med en fantastisk lottning i kvartsfinal. Vinnaren i dagens första åttondelsfinal där Palmeiras möter Botafogo är vad som gäller för vinnaren i den här matchen. Sen kan det nog bli desto tuffare i semifinal då Manchester City som imponerade stort i gruppspelet finns på den här halvan av slutspelsträdet.