21:00 – torsdag 1 maj
NextAthletic Bilbao – Manchester United
Ska Manchester Uniteds säsong räddas, eller förstöras? Ett inledande svar på den frågan kommer under kvällen när United tar sig till Baskien, Bilbao, och San Memes för att möta mycket starka Athletic i första matchen av två i semifinalspelet av Europa League.
Bilbao som, när det är en större match, har ett av Europas bästa hemmastöd och man kan nog kallt räkna med att United kommer tas emot med varma servetter av de över 50 000 åskådarna som får plats på San Memes.
Uniteds usla säsong kan förstås inte räddas spelmässigt. Man har spelat som, och är ett bottenlag i Premier League. Det går inte att fuska bort så att säga och laget har också blivit sämre och sämre under Ruben Amorims ledning. Ingenting talar för att man är på rätt väg. Men man kan kanske sminka över säsongen med att vinna Europa League, och att säsongens därmed resultatmässigt blir närmast bra. Det är tufft att ta sig till Champions League från Premier League. Det hade United fått tufft med även om man haft en stark säsong. Men vinnaren här i Europa League får en plats till nästa säsongs Champions League och United skulle då få en möjlighet att kanske göra om och göra rätt. Om man inte vinner den här turneringen så spelar man inte i Europa nästa säsong, och då har man från ledningen redan meddelat att man kommer behöva skära ner på alla håll snarare än att satsa.
United har under lång tid haft möjlighet att enbart fokusera på Europa League, men trots det kommer man med en jätteskadelista till den här matchen. Amad Diallo, Matthijs de Ligt, Ayden Heaven, Diogo Dalot, Lisandro Martinez, Toby Collyer, och Joshua Zirkzee väntas alla saknas här ikväll.
Att jämföra med Athletic som ligger och kämpar om en Champions League-plats i La Liga. De kommer till kvällens match nära på eller helt skadefritt.
United väntas, tyvärr säger nog många fans, ikväll starta med Andre Onana i målet. Harry Maguire lär leda backlinjen med Leny Yoro vid sin sida och i övrigt möjligen tre ytterbackar. Där Luke Shaw får kliva in som en av tre mittbackar och sen lär de ytterbackar, som Amorim gärna ställer upp som mittfältare, falla ner och spela just ytterbackar, precis som vanligt. Noussair Mazraoui och Patrick Dorgu lär ta hand om dessa positioner. Längre fram i banan lär Rasmus Höjlund vara given längst fram. Höjlund som gjorde ett sällsynt mål senast på övertid borta mot Bournemouth. Bakom honom lär Bruno Fernandes och Alejandro Garnacho starta.
I Bilbaos uppställning märks de magiska bröderna Nico och Inaki Williams som tar varsin kant framåt. Där det kanske vill till att bröderna gör mål för Maroan Sannadi som väntas starta längst fram har bara gjort ett mål den här säsongen. 11 mål vardera under säsongen för bröderna Williams förresten. I målet för Athletic märks också Unai Simon som ofta varit Spaniens ordinarie landslagsmålvakt på senare år.
Hur går det då? Vilka vinner?
Enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf är dubbelmötet helt och hållet 50/50 på förhand. Där Athletic kanske möjligen ses som det någon procent starkare laget, men där United har fördel av att få avsluta hemma på Old Trafford där en eventuell förlängning kommer spelas.