Odds och speltips Jannik Sinner – Carlos Alcaraz (US Open-final)
tennis - us open
Event | Speltips | Odds | Matchstart |
---|---|---|---|
Jannik Sinner - Carlos Alcaraz | Över 40.5 games | 1.80 | 8. september 2025 03:00 |
Speltips | Över 40.5 games |
Odds | 1.80 |
Matchstart | 8. september 2025 03:00 |
För tredje Grand Slam i rad får vi drömfinalen mellan världsettan Jannik Sinner och hans stora rival Carlos Alcaraz. Rivaliteten har blivit allt mer intensiv, och söndagens möte i New York blir den tredje raka finalen mellan dessa två giganter.
Alcaraz vann i Paris efter en episk vändning, Sinner tog revansch i Wimbledon – och nu står inte bara US Open-titeln på spel utan även förstaplatsen på världsrankingen.
Alcaraz leder inbördes möten med 10–5 och har vunnit sex av åtta matcher mot Sinner på hardcourt. Han såg även oerhört stark ut i semifinalen där han besegrade Novak Djokovic i raka set – en prestation som knappast går att förbise. Spanjoren har dessutom vunnit 35 av sina 36 matcher sedan april och är i en formkurva som tyder på att han åtminstone inte kommer att vika ner sig i den här matchen.
Sinner å sin sida behövde ett medical timeout i semifinalen mot Felix Auger-Aliassime, och även om han vann i fyra set så såg italienaren inte riktigt lika stabil ut som tidigare i turneringen. Frågetecken kring hans nuvarande fysik plus att han gav upp i senaste matchen mot Alcaraz gör att kanske inte är så stor favorit som han kanske borde.
Historiskt sett har dock deras Grand Slam-möten nästan alltid blivit maratonmatcher: 59 games i årets Franska öppna-final, 40 i Wimbledon-finalen, 56 i US Open 2022. Mycket talar för att vi får en ny långdragen match i natt.
Odds Jannik Sinner – Carlos Alcaraz
När det kommer till Odds på Sinner – Alcaraz kan vi se att Sinner är knapp favorit. I deras senaste möte stod Sinner i cirka 1.50 men gav upp redan efter fem games. Ett litet frågetecken kring hans fysiska form gör att det är betydligt jämnare odds i den här matchen.
Vinnare | Högsta odds | Spelbolag |
---|---|---|
Jannik SInner | 1.80 |
|
Carlos Alcaraz | 2.10 |
|
Speltips Sinner – Alcaraz
Bästa spelet här är att gå över 41.5 games i matchen. Båda är för starka servare och returnerare för att en final i tre raka set ska kännas realistisk och när de väl möts brukar marginalerna vara små. Även om Alcaraz sett snäppet starkare ut inför finalen är det sannolikt att vi får se minst fyra set och en total som springer iväg – kanske hela vägen till fem set.
Mitt speltips: Över 40.5 game i matchen