Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Guide
Speltips

Wawrinka knappast bra nog

Tennis - ATP - Bukarest

Händelse Spelförslag Odds Matchstart
Pedro Martinez - Stan Wawrinka Martinez vinner matchen 1,78 3. april 2025 18:00
Speltips
Spelförslag Martinez vinner matchen
Odds 1,78
Matchstart 3. april 2025 18:00
Pedro Martinez - Stan Wawrinka
Till spelbolag Bethard – Betting, odds, bonus & recension 1,78
Minsta insättning 100 kr. Maxbonus är 500 kr. Insättning och bonus måste omsättas femton 15 gånger med minsta odds 1,90. Omsättning ska ske inom 60 dagar. Ytterligare villkor och krav: Vi hänvisar till Bethard för T&C i sin helhet gällande detta erbjudande. 18+, gäller nya kunder. Spela ansvarsfullt, Stodlinjen.se, Spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor.

Kvällsmatch från Bukarest och man kan ju hoppas på lite publik här kanske. I en turnering som möjligen sällan är den hetaste potatisen.

Men skit i det där. Nu ska vi prata om vem som vinner mellan Pedro Martinez och Stan Wawrinka. Och som kanske framgår på några ställen här. Jag tror det blir för tufft för Wawrinka det här.

Wawrinka har knappt vunnit match i år

161:a i världen numera, Wawrinka, och innan den här veckan hade han inte vunnit någon match på touren i år. Eller ja, två vinster i en challenger förra veckan, men ingen ATP-vinst. 40 år gammal nu, Wawrinka och han har inte varit bra på ett par år. Man ska nog vara försiktig med att värdera honom på hans namn.

Var han bra i första omgången här då?

Nej.

7-6 i skilje mot kazaken Skatov som är utanför de 150 bästa i världen.

Jag tror inte Wawrinka är topp-100 numera. Med någon slags kapacitet fortfarande kanske, men tiden har sprungit ifrån honom.

Martinez bombsäker på sin nivå

Martinez är världens kanske tråkigaste spelare. Perfekt för det här ändamålet. Seedad tvåa här i Bukarest. Hur man nu kan vara seedad tvåa i en ATP-turnering när man är rankad 47:a i världen. Men så är det. Bombsäker på sin nivå i alla fall, Martinez. Han gör väldigt sällan en dålig match och jag tror hans nivå kommer räcka precis hela vägen här.

Martinez till 1,78 hos Bethard, ytterst taget.