Norrie rimligen söndagens bästa spel
Tennis - Wimbledon
Event | Game suggestions | Odds | Match start |
---|---|---|---|
Cam Norrie - Nicolas Jarry | Norrie vinner matchen | 1,88 | 6. July 2025 17:00 |
Game suggestions | Norrie vinner matchen |
Odds | 1,88 |
Match start | 6. July 2025 17:00 |

Tre ojämna och en jämn match idag söndag i Wimbledon om man ska tro oddsen men jag hugger den på pappret jämna, och säger att det går att hitta ett riktigt fint odds i den.
För jag tror att Norrie är ett rejält snäpp bättre än Jarry.
Norrie den klart bättre spelaren
Jarry har rasat ut från ATP-touren fullständigt och var inför Wimbledon rankad på plats 143 i världen. Nu återhämtar han sig och blir topp-100 igen, men helt ärligt, jag tror ändå Jarry kommer få det svårt att hänga kvar framöver. Han har levt högt på enstaka resultat i flera år och ja, återstår att se hur det går framöver.
Norrie har också rasat de senaste åren men runt 60 på rankingen inför Wimbledon och han är fortfarande en rejäl ATP-spelare, inget snack om den saken.
Sen så, om man ytterligare ska jämföra deras nivå så, oavsett när man plockar dem från de senaste åren. I min värld har Norrie alltid varit den märkbart bättre spelaren av dem.
Gräs?
Norrie dokumenterat riktigt vass på gräs med semifinal i Wimbledon tidigare. Jarry har ett spel som passar bra för gräs. Inte mycket som skiljer där.
Hemmaplan för Norrie här, det är så klart ett plus.
1-1 i inbördes möten men hardcourt och grus och långt tillbaka i tiden. Spelar ingen roll.
Jag tror att Norrie har returerna för att få bollen i spel här och när bollen är i spel. Båda två är noggranna, men Norrie är mycket säkrare. Jag tror det blir helt avgörande.
Speltips: Norrie vinner matchen
Jämna odds – fel. Norrie är för mig klar favorit.
